Alman Sol Parti’nin kurucusu kim?-Die Linke…

Almanya; uzun yıllar boyunca Hristiyan Demokrat Parti ve türevlerinin önderliğinde yönetilse de, Orta Avrupa’da son derece Avrupai bir devlet olmasına rağmen ciddi bir sol ya da en azından sosyal demokrat kitleye sahiptir. Sosyal demokrat kitle zaten Alman Sosyal Demokrat Partisi denilen bir siyasi partide adresini bulmuştur ve ülkede çoğunluk partilerden biridir. Yazımızın konusu olan Alman Sol Parti ise sosyal demokratlık kesmeyip daha da solcu olanların temsilciliğini üstlenmiş olan bir partidir… Bu yazımızda Alman Sol Parti, yani orijinal ismiyle Die Linke’nin kuruluşuna, kimin kurduğuna değineceğiz.

Başlamadan önce not: Partinin orijinal ismi sadece ‘Sol Parti’dir. Zaten ‘Die Linke’ ismindeki ‘linke’ ‘sol’ demektir. Yani Almanca ismi ‘The Left’, ya da Türkçesiyle sade mi sade bir ‘Sol Parti’dir. Adının başına Alman takısı eklememizin sebebi bu partinin başka bir ülkedeki değil, Almanya’daki sol parti olduğunu belirtme ihtiyacıdır.

Alman Sol Parti’yi kim kurdu?

Sadece Sol Parti ismiyle baktığımız zaman Alman Sol Partisinin siyasi arenada, ya da Alman Meclisinin ismi olan Bundestag’ta son derece yeni bir parti olduğunu görürüz. 21. yüzyılda, yani 2000’lerde kurulan partilerden biridir. Fakat partinin kurulmasına alt yapı hazırlayan sosyal demokrat-sol-komünist alt yapı bundan yıllar yıllar öncesine dayanmaktadır.

Almanya tarihini bilenler veya hatırlayanlar; İkinci Dünya Davaşından 1990 yılına kadar Almanya’nın Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye ayrıldığını bilir. Bunlardan Doğu Almanya SSCB kontrolündedir ve komünist kültür burada hayli yaygındır. Fakat 1990 tarihinde barışçıl bir devrim olur. Doğu Almanya kendini fesheder ve bugünkü Almanya Federal Cumhuriyeti kurulur.

İşte bu komünist Doğu Almanya’da kurulan ve sonra bir süre daha varlığını devam ettiren iki adet sol oluşum vardı: Demokratik Sosyalizm Partisi… Aslına bakacak olursanız bu, Birleşik Almanya’daki ismi.. Doğu Almanya’da aynı partinin ismi ‘Almanya Sosyalist Birlik Partisi’dir. Fakat dediğimiz gibi Almanya Cumhuriyetinde bu kanat ‘Demokratik Sosyalizm Partisi’ adıyla devam eder.

Alman Sol Parti ne zaman kuruldu?

Yıl 2002. Almanya’daki sol camia yeni bir parti kurmak için görüşmelere karar verir. Bunlardan biri, az önce bahsettiğimiz, Doğu Almanya’nın ardılı olan ‘Demokratik Sosyalizm Partisi’ iken, diğer ise halihazırda var olan Almanya Sosyal Demokrat Partisiyle yollarını ayırma kararı veren ‘Emek ve Sosyal Adalet-Seçim Alternatifi’ adlı bir oluşumdur. Bu iki topluluk birleşirler ve ‘Alman Sol Parti’ adlı bir siyasi partinin çatısı altında toplanırlar. Genel başkan olarak ise Gesine Lötzsch seçilir. O halde Alman Sol Parti’nin kuruluş künyesini şu şekilde özetleyebiliriz:

Alman Sol Parti; 2002 yılında Demokratik Sosyalizm Partisi ve Emek ve Sosyal Adalet-Seçim Alternatifi adlı oluşumların birleşmesiyle kurulmuş olan bir siyasi partidir. İlk genel başkanı ise Gesine Lötzsch’tür.

Alman Sol Parti Kurucu Genel Başkanı Gesine LÖTZCSH

2019 yılının Mart ayında olmamız itibariyle 17 yaşında olan Alman Sol Parti; şu an için Alman Genel Meclisi olan Bundestag’ta 631 koltuktan 64’üne sahiptir ve ana muhalefet partisidir.

Alman Sol Parti’nin genel başkanı kim?

Resmi ideolojilerini ‘Demokratik Sosyalizm’, ‘Sol popülizm’, ‘Anti Kapitalizm’, ‘Antimilitarizm’ ve ‘Feminizm’ olarak beyan eden Alman Sol Parti; uluslararası arenada ise ‘Alman Birleşik Solu’ ve ‘İskandinav Yeşil Solu’ denen beynelmilel oluşumların üyesidir.

Alman Sol Partisi’nin genel başkanlık görevi 2012 yılından beri Katja Kipping ve Bernd Riexinger’dir. Şu an için halen görevdedirler. Bir değişiklik olması halinde yazı güncellenecektir. Biz unutursak siz yorum kısmından belirtirseniz seviniriz..:)

Evet sevgili okurlar. Alman Sol Partisi’nin kısaca künyesi budur. Almanya’da faaliyet gösteren diğer siyasi partilerin kurucuları hakkındaki yazıları da aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*