Allianz’ın Kuruluşu-Titanic Gemisinin Sigorta Şirketi

Allianz SE, merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan uluslararası finans şirketidir. 2014 verilerine göre dünya çapında yaklaşık olarak 150.000 çalışana sahip olan şirketin aynı yıla ait verilere göre yıllık cirosu 122.3 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Allianz Grup’un temel iş kolu sigorta ve finansal yatırım yönetimidir.

Allianz, Carl von Thieme ve Wilhelm von Finck tarafından 5 Şubat 1980 tarihinde Allianz Versicherungs-AG ismiyle Almanya’nın Berlin şehrinde kurulmuştur. Uluslararası ilk şubesini Londra’da açan şirketin ilk üretimi yalnızca Almanya’da hizmete sunulan denizcilik sektörü ve kaza sigorta poliçeleri olmuştur. 1904 yılında Paul Von Naher’in satış departmanının başına geçmesi ve başta Amerika Birleşik Devletleri’ne ve diğer ülkelere bizzat gitmesiyle şirketin pazarı oldukça genişlemiştir. Tüm bu girişimlerin ardından Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği 1914 yılına kadar şirket Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İskandinav ülkeleri ve Baltık bölgesi pazarlarına girmiş ve Almanya’nın en büyük sigorta şirketi konumuna yerleşmiştir.

Allianz ilk ekonomik sıkıntısını 1906 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan büyük San Francisco depremi ile yaşamıştır. Bölgede maddi manevi büyük problemlere yol açan bu doğal afet Allianz şirketinin de 300.000 mark kaybetmesine sebep olmuştur. 1905 yılında yangın sigortası ve 1918 yılında da araç sigortası satan şirket aynı zamanda 1911 yılında başladığı cihaz sigortası işinde de 1924 yılına kadar dünyada rakipsiz kalmıştır. Allianz hayat sigortası hizmetine ise 1921 yılında başlamıştır.

Kuruluşundan bu yana Allianz, sürekli olarak gelişim göstermiş ve yaşadığı birkaç ciddi maddi krizden de başarıyla kurtulmuştur. Şirket, San Francisco depreminde aldığı yararının bir benzerini de 1912 yılında ünlü gemi Titanic’in batması sonrasında da hissetmiştir. Geminin sigorta şirketi olan Allianz, bu kaza sonucu oldukça fazla miktarlarda tazminat ödemek durumunda kalmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’nın Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmasının ardından grubun başında bulunan Hans Heb, şirket merkezini değiştirme kararı almış ve Berlin’den Münih’e taşımıştır. Şirket yirminci yüzyılın başlarından itibaren gerek Almanya’da gerekse uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren birçok sigorta şirketini bünyesine katarak rakiplerini saf dışı etmiş ve böylelikle sürekli olarak pazar payını artırmıştır.

Şirket aynı zamanda golf, tenis ve yüzme başta olmak üzere farklı spor dallarında birçok takıma veya organizasyona sponsor olmuştur. Allianz, 2000 yılından beri Formula 1’in ana sponsorlarından biridir. Forbes dergisine göre dünyanın en büyük finans şirketi olan Allianz’ın CEO’luk görevini Oliver Bäte yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*