Ali İhsan Yavuz’un hayatı?-Ali İhsan Yavuz kimdir?

Siyaset dediğimiz zaman aklımıza ne gelir? Sadece televizyonların karşısında her gün boy gösteren siyasi parti liderleri veya kabine üyeleri gelir değil mi? Oysa ki birazdan Ali İhsan Yavuz kimdir? Ali İhsan Yavuz’un biyografisi nedir? gibi soruları cevaplarken göreceğimiz üzere; bir siyasi partide sadece ön planda olanlar dışında görev yapan binlerce insan vardır. Bunlar çeşitli üst kademeler, il ve ilçe teşkilatları, vs. olacak şekilde çalışmakta ve izleyicinin her gün görmesine gerek olmayacak bir biçimde makinenin dişlilerinin aksamadan dönmesini sağlamaktadır.

Bu tanıma uygun fakat özellikle 2019 Yerel Seçimleri’nde nam salmış bir insan olan Ali İhsan Yavuz’u ele alacak olursak… Ali İhsan Yavuz’un hayatı nasıl şekillenmiştir? diye bir soru sorduğumuzda nasıl bir cevap alırız? İşte yanıtları…

Ali İhsan Yavuz’un biyografisi

Özellikle 2019 Yerel Seçimleri’nde Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasında gerçekleşen yarışta yaşanan itiraz sürecinde, seçimlerin tekrar edilmesinde AKP adına yaptığı sözcülükle gündeme gelen Ali İhsan Yavuz; 2019 yılının Temmuz Ayı’nda olduğumuz şu günlerde küsüratsız olarak 50 yaşındadır. Çünkü kendisi bir temmuz ayında dünyaya gelmiştir ve Trabzonludur. Hemen özetleyelim:

“Ali İhsan Yavuz; 7 Temmuz 1969 tarihinde Trabzon’un Yomra İlçesi’nde dünyaya gelmiştir.”

Ali İhsan Yavuz

Ali İhsan Yavuz’un siyasete atılmadan önceki mesleğinin ne olduğunu merak ediyorsanız eğer, cevabı avukatlıktır. Şöyle ki; ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ali İhsan Yavuz; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Dolayısıyla kendisi siyasetçiliğin haricinde bir avukattır. Ayrıca; Sakarya Müftülüğü’nde memurluk yapmak, Sakarya Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yapmak gibi meşgaleleri de olmuştur.

Ali İhsan Yavuz kimdir? sorusunun cevabını oluşturan en önemli kısımlardan biri siz de tahmin edersiniz ki siyasete atıldığı dönemdir. Çünkü bu bölümde daha çok kişi tarafından tanınmış ve yıldızı parlamıştır. Hepimizin bildiği gibi AKP’lidir Ali İhsan Yavuz… Hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği Sakarya İli’ndeki AKP teşkilatlanmasının öncülerindendir. (Ayrıca bkz: AKP’yi kim kurdu?)

Sakarya’daki AKP teşkilatlanmasında Ali İhsan Yavuz’un bulunduğu önemli görevler şunlardır:

  • Sakarya Merkez İlçe Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı
  • Sakarya Merkez İlçe Başkanlığı (7 yıl)
  • Sakarya Adapazarı Kurucu İlçe Başkanlığı (2 yıl)
  • Sakarya Siyasi ve Hukuki İşler Birimi İl Başkan Yardımcılığı (1 yıl)

10 yılı geçkin bir süre Sakarya AKP teşkilatlanmasında gerçekleştirdiği görevler sonrasında Ali İhsan Yavuz’un biyografisi dediğimiz zaman bir diğer önemli aşama ise TBMM’de AKP Milletvekili olarak çalışmasıdır. Şöyle hemen özetleyecek olursak Ali İhsan Yavuz; Haziran 2011 24. Dönem, Haziran 2015 25. Dönem ve Kasım 2015 26. Dönem’de AKP Sakarya Milletvekili olarak TBMM’de bulunmuştur.

Ayrıca Ali İhsan Yavuz’un standart TBMM üyeliği dışında TBMM’de dahil olduğu Adalet Komisyonu Üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Sözcülüğü gibi diğer görevleri de olmuştur.

Günümüzde (2019 Temmuz) Ali İhsan Yavuz; 18 Ağustos 2018’de gerçekleşen AKP 6. Olağan Kongresi’nde alınan karardan beri AKP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’dır. Zaten seçimlerde kendisinin sık sık AKP adına konuşmasının sebebi budur.

Bu siyasi ve hukuki kariyer dışında özel hayatına bakacak olursak Ali İhsan Yavuz evlidir ve 4 çocuk babasıdır.


UYARI: 2019 Temmuz’da yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*