Ali Babacan kimdir?-Ali Babacan’ın biyografisi ve hayatı

Türkiye’nin 21. yüzyıl siyasi arenasında en bilinen ve en tanıdık isimlerinden biri olan Ali Babacan, AKP’nin kurucu kadrosunda yer aldığı 2001 yılından 2019 yılına kadar Türkiye’nin politik kademelerinde pek çok önemli vazifeyi yerine getirmiştir. (Ayrıca bkz: AKP’yi kim kurdu?)

Hakkında sorulan Ali Babacan kimdir?, Ali Babacan’ın biyografisi nedir?, Ali Babacan’ın hayatı nasıl geçmiştir? gibi soruların cevaplarını vermeden önce, önemli bir kişinin biyografisinin, hayat hiakyesindeki dönüm noktalarının objektif bir gerçeklik olduğunu; bir kişinin görüşlerine katılmanın veya katılmamanın o kişinin çalıştığı alandaki ağırlığını değiştirmeyeceğini unutmayalım.

Ali Babacan kimdir?

Siyaset için genç denilebilecek bir yaşta olan Ali Babacan; siyaset bilimi ve benzeri bölümler okuyup da politikacı olanların aksine, mühendislik ve iktisat kökenli olup bunun bir avantajı olarak iş dünyasını, teknolojik gelişmeleri daha yakınen tanıyan bir siyaset insanıdır. Hatta birazdan göreceğimiz üzere Ali Babacan’ın biyografisi, Ali Babacan’ın hayatı dediğimiz zaman çok ama çok başarılı bir profille karşılaşmaktayız.

Bir siyasetçi, diplomat, ekonomist ve mühendis olan Ali Babacan; 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Aslen Ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesi’nin Değirmenyolu Köyü’ndendir. Babası Hilmi Babacan, annesi Güneri Babacan’dır.

Ali Babacan’ın eğitim kariyeri tam bir başarı abidesidir. Ankara’da tamamladığı ilköğretim okulundan sonra TED Ankara Koleji’nde lise eğitimine devam etmiştir ve daha sonra da Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan ODTÜ’de Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girmiş, buradan da birincilikle mezun olmuştur. (Ayrıca bkz: ODTÜ’yü kim kurdu?)

1985 yılında liseden, 1989’da ise üniversiteden mezun olan Babacan; 1990 yılında ABD’nin Chicago Eyaletinde bulunan Northwestern Üniversitesi’nde tamamen burslu olarak İşletme Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır.

1992’den sonrası ise Ali Babacan için iş hayatında yükseldiği yıllar olmuştur. 1992-1994 yılları arasında, Amerika’da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan bir şirkette danışman olarak çalışmıştır. 1994’te ise Türkiye’ye dönmüş ve 1994-2002 arası boyunca özel sektörde iş hayatını sürdürmüştür. Bu esnada 1995 yılında Ülkü Zeynep Babacan ile evlenmiştir.

Ali BABACAN

Ali Babacan’ın biyografisi

2001-2002 cıvarı dediğimiz zaman bu; Ali Babacan’ın hayatı için bir milat demek olmaktadır. Çünkü Ali Babacan AKP’nin kurucu kadrosundandır. 2002 yılında kazanılan genel seçimler sonucunda kendisi 2002, 2007 ve 2015’te Ankara’dan TBMM Milletvekili olarak seçilmiştir.

18 Kasım 2002-29 Ağustos 2007 tarihleri arasında 58. Hükümet’in Ekonomiden Sorumlu Devlet bakanı olurken, 59. Hükümette 29 Ağustos 2007-1 Mayıs 2009 tarihleri arasında geçici bir süre Dışişleri Bakanı olmuştur. Sonra 1 Mayıs 2009 – 6 Temmuz 2011 arasında ise tekrar Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olmuş, böylece kısa bir dışişleri bakanlığı macerası haricinde kendisi 58. ve 59. Hükümetlerin ekonomist adamı olmuştur.

Ayrıca 1 Mayıs 2009 ila 28 Ağustos 2015 tarihleri arasında da başbakan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Fakat Ali Babacan 2018 yılında yapılan genel seçimlerde tekrardan milletvekili adayı olmamış; 8 Temmuz 2019’da da kurucusu olduğu AKP’den istifa etmiştir.

Ali Babacan ve Ülkü Zeynep Babacan çifti en büyüğü Mustafa Kerem Babacan (d.1996), ortancası Fatma Dilara Babacan (d.2003) ve en küçüğü ise Hilmi Emir Babacan (d.2010) olmak üzere üç çocuk sahibidir.

soldan sağa: Fatma Dilara Babacan, Ülkü Zeynep Babacan, Hilmi Emir Babacan, Ali Babacan, Mustafa Kerem Babacan

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*