Alfa Laval’ın sahibi kimdir?-Ağır sanayinin duayeni…

Makine, ağır sanayi, mühendislik, teknik gibi konulardan bahsettiğimiz zaman hep aklınıza ya Almanlar ya da İskandinavlar gelir değil mi?… Milletçe sahip oldukları analitik zeka ve disiplin sayesinde bu insanlar teknik, endüstri gibi konularda o kadar aşmışlardır ki; sanayiyle uzaktan yakından alakası olmayan adamın bile mutlaka kulak aşinalığı vardır. Haa; bir de doğunun yükselen güneşi Japonlar var, o ayrı…:))

150 yılı aşan geçmişiyle Alfa Laval da ağır sanayi ve makine sektörü konusunda bizi yanıltmayan bir diğer firmadır değerli okuyucular… 1883 yılında İsveç’te; yani kutsal topraklar olan İskandinavya’da kurulan Alfa Laval; et üretimi, enerji üretimi ve denizcilik başta olmak üzere birçok ağır sanayi kolunda en çok tercih edilen makine üreticilerinden biridir. Bizzat görmüş biri olarak söylüyorum; bir gün ağır sanayiyle ve özellikle bu adamların uzman olduğu alt kollarla muhattap olursanız kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir Alfa Laval logosu göreceksiniz. Pompa, valf, eşanjör, buharlaştırıcı, seperatör gibi ekipmanların Pimapeni, Sarellesi, Selpak’ı Alfa Laval’dır. Neyse; okuyan da Alfa Laval yetkililerinden para alıyorum sanacak..

Alfa Laval’ın kurucusu kimdir?

Alfa Laval firması; İsveçli bir makine mühendisi olan Gustaf de Laval ve ortağı Oscar Lamm tarafından kurulmuştur. 1845 yılındaki doğumundan beri teknik ve mühendislik konularına meraklı olan Gustaf; bu yeteneği doğrultusunda Stockholm Teknoloji Enstitüsü’nde makine mühendisliği öğrenimini tamamlamış, oradan da Uppsala Üniversitesinde yüksek lisansını yapmış ve bir mühendis olarak kariyerine başlamıştır. Meslek hayatına Stora Kopparberg isimli bir madencilik şirketinde başlayan Gustaf de Laval; daha sonra Uppsala Üniversitesi’ne dönmüş ve 1872’de doktorasını tamamlamıştır.

1877 yılında okuduğu bir Alman mühendislik dergisi olan Milchzeitung’dan etkilenen de Laval; bu tarihten itibaren merkezkaç kuvveti prensibine göre işleyen santrifüj seperatörler üzerinde çalışmaya başlamıştır. 2 yıllık bir çalışma sonrasında da Stockholm’de otoritelere sunabileceği 130 litre kapasiteli bir seperatör tasarlamayı başarmıştır.

Genç yaşta bu başarı ile rüzgarı doğru bir şekilde yakalayan Gustaf de Laval; arkadaşı Oscar Lamm ile beraber şirketleşme yoluna gitmiş ve 1883 yılında AB Seperator şirketini kurmuştur. O zaman kurulan bu AB Seperator; Alfa Laval’ın ilk halidir ve bugünkünün aksine sadece seperatör üretimi üzerine çalışmıştır. Ta ki 1888 yılına kadar.

1888 yılında kendi pompasını da üretmeye başlayan AB Seperator; daha çok pastörize süt üreten tesislere sattığı seperatörlere ek olarak aynı tesislere bir de seperatörde kalan yağlı süt atıklarını temizlemek üzere bu pompaları da satmaya başlamıştır.

1890 yılında ise AB Seperator için bir dönüm noktası gerçekleşmiştir. Alman mucit Clemens von Bechtolsheim’ın seperatörlerde kullanmak üzere icat ettiği Alfa-Disk adlı parçanın patenti alınmış ve AB Seperator’ün ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren yürüttüğü başarılı Ar-Ge ve satış-pazarlama sayesinde AB Seperator; süt üreticileri için vazgeçilmez markalardan biri haline gelmiştir. Ama ne yazık ki 1913’te Alfa Laval’ın kurucusu Gustaf de Laval vefat etmiştir..

1916 yılından itibaren süt üreticilerinden de öteye geçerek yağ seperatörleri üzerinde de çalışmaya başlayan AB Seperator; aradan geçen yıllarda sayısız çeşitte ürünü ve bugünün Apple ile yarışacak şekilde daha önce hiç görülmemiş icatları müşterilerine sunarak büyümesine sürekli devam etmiştir.

AB Seperator Alfa Laval oluyor

1963 yılında ise firmanın ismi bugünkü halini almıştır. Alfa Disklere bir atıfta bulunmak adına Alfa kelimesi ve kurucunun ismi olan Laval kelimesi birleştirilerek şirketin ismi Alfa Laval AB olarak kabul edilmiştir.

Bugün Alfa Laval’ın patron kimdir?

Günümüzde Alfa Laval firmasının CEO’su olan Lars Renström ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Anders Narvinger; Gustaf de Laval ile Oscar Lamm’dan kalan bu mirası tüm hızıyle devam ettirmektedir. Fakat 2016 yılının Nisan ayında Renström görevini; şirketin müstakbel CEO’su Tom Erixon’a devredecektir.

Bugün Türkiye, Güney Afrika, İtalya, Danimarka, Japonya, Hindistan, Çin, Hollanda gibi ülkeler dahil olmak üzere 35 farklı ülkede temsilcilikleri bulunan Alfa Laval; 16.000’den fazla çalışanı bünyesinde barındırmaktadır. İlk günlerdeki seperatör üretiminin aksine bugün gemi makine ekipmanları, süt ve et üreticileri için gerekli soğutucular-seperatörler, enerji şirketlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek güçte makineler gibi alanlarda çağının en ilerisinde şirketlerden biri olarak hizmet vermektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*