ALEXA’YI KİM KURDU?-NASIL YARATILDI?

“Alexa” adı verilen şirket, internet sitelerinin kalitesini, değerini 1’den sonsuza kadar sıralamaya yarayan daha önce eşi benzeri olmayan bir program geliştirmiştir.

Bu programlar sayesinde Dünya’daki tüm sitelerin Google ve diğer arama motorlarından grlen ziyaretçilerinin aktivitesi ölçülüyor. Ziyaretçinin sitede ne kadar süre kalıp, kaç sayfanın görüntülendiğini analiz ediyor; ayrıca “hemen çıkma oranı”, tekil ve çoğul hit sayısı, kullanıcıların nerelerden geldiği gibi bilgilere de yer veriliyor. Bunun gibi daha nice veriyi hesaplayabilen alexa elindeki bilgileri harmanlayarak siteleri sıralamaya sokmaktadır. Peki böylesine bir oluşumun kurucusu kim?

Yıl 1996, Brewster Kahle ve Bruce Gilliat adlı iki genç hiç kimsenin o ana kadar yapamadığını yapmak üzere beraber yola çıkmıştır(Alexa 1996’da kurulmuştur). Özellikle burada Brewster Kahle ön planda rol oynamıştır. New York’un Scarsdale mahallesinde 1960’da Dünya’ya gelen Kahle aynı mahalledeki “Scarsdale lisesini bitirmiştir”, hemen ardında o meşhur teknik üniversiteye MİT’ye yazılmıştır. Burada bilgisayar mühendisliği okuyan Kahle buradan çıkınca “thinking machines” adlı yani yapay zakaya sahip, düşünebilen bilgisayarların tasarımıyla uğraşmıştır. “Wayback Machine” adlı cihazı 1996 yılına gelindiğinde icat edilmesine yardımcı olmuştur Kahle dostumuz. Bu “Wayback Machine” sayesinde dünya üzerindeki 450 milyon web sayfası robotlar aracılığıyla incelenebilecek ve snap adı verilen görüntüler alınarak arşivlere kaydedilebilecekti. Bu “Wayback Machine” denilen cihaz halen aktiftir ve şu anda Google, Dmoz, Alexa, Archive(.)org adlı site buraya erişim iznine sahiptir. Bu icat internetin keşfedilmesinde bir devrim niteliğinde olmuştur. Dünya üzerindeki birçok kaliteli dizin ve arama motoru bunun nimetlerinden faydalanmaktadır.

Mısır’daki tarihin gelmiş geçmiş en büyük kütüphanesi olarak anılan “İskenderiye Kütüphanesi“‘nin İngilizce isminden “Library of Alexandria” esinlenilmiştir “Alexa isminin oluşturulmasında. Zira Alexa web arşivinin derli toplu olmasında bir kütüphane gibi rol oynadığından ve bu işe hizmet eden Google, Dmoz, Yahoo gibi şirketlere yardımda bulunduğundan çok tutulmultur ve işe yaramıştır.

İlk başta bir arama motoru gibi davranmaya çalışan Alexa, 1999’a gelindiğinde bu misyonundan vazgeçmiştir ve web arşivciliği(dizinciliği) ile sıralama işine devam etmiştir. 1999 yılına gelindiğinde dünyaca ünlü Amazon şirketi tarafından 250 milyon dolara satın alınan Alexa, 2002’de Google ile ortaklık kurmuştur.

1996’da iki bilgasayar mühendisliği mezunu genç tarafından San Francisco California’da kurulan “Alexa” günümüzde halen varlığını korumaktadır. Bir çok kurum ve kişi tarafından, web sitelerini değerlendirme konusunda önemli bir kıstas olarak kabul edilmektedir. Özellikle Türkiye’de Alexa sıralamasına bir çok web-site sahibi büyük önem vermektedir.

Alexa’yı kim kurdu?

Yukarıda bahsettiğim Brewster Kahle ve Bruce Gilliat adlı iki mucit tarafından 1996’da kurulmuştur(icat edilmiştir). Şu anda Brewster Kahle adlı kişi yeryüzündeki kitapların web ortamına aktarılması ve herkesin bunlara cüzi rakamlarla ulaşabilmesi için projelerle uğraşmaktadır. Kim ne derse desin adam tam bir proje adamıdır.

Brewster Kahle (solda), Bruce Gilliat (sağda)

Alexa’nın sahibi kim?

Alexa şu anda Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon adlı şirketin kontrolu altındadır ve hisselerinin büyük çoğunluğunu bu şirket elinde bulundurmaktadır(22 Şubat 2015’de böyle idi en azından).


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*