Alestorm’u kim kurdu?-Bir pirate metal harikası

Günümüzde pirate metalin en iyi ve en önemli temsilcilerinden biri olan Alestorm; bestelediği her şarkı ve çektiği her kliple hayranlarının gönlünde taht kurmaya devam etmektedir. Grubu diğerlerinden ayıran en önemli faktör şüphesiz ki henüz yeni kurulmuş, genç ve enerjik bir grup olmalarıdır.

Konuya aşina olmayanlar için açıklayacak olursak Pirate Metal; heavy metalin bir alt dalıdır. İsmini de şarkılarında ana tema olarak korsan kültürünü, korsanlık efsanelerini ve hikayelerini işlemesinden dolayı alır. Bu yönü dolayısıyla da pirate metal şarkılarında heavy metalin olmazsa olmazlarından elektro, bas, vs. temel metal unsurlarının yanında korsan müziklerinde rahatça seçeceğimiz akordiyon, mızıka, vs. yöresel çalgıları da duymamız mümkündür. Bu yönü dolayısıyla folk metal ve viking metalle felsefe yönünden benzerlik gösterse de pirate metalin işlediği konular tamamen farklıdır.

Pirate metalin en başarılı temsilcilerinden Alestorm’a dönecek olursak; grup 2004 yılında İskoçya’da kurulmuştur. Yani son derece genç ve yeni sayılabilecek bir gruptur. Ama kurulduğu zaman gruba verilen ilk isim Battleheart olmuştur. Adından da anlaşılacağı üzere yine korsan, savaş, epik, vs. temalarda olan bu grup günümüzdeki çıkış yakalayan şarkılarının aksine biraz daha amatör ve pratik babında çalışmalar ortaya çıkarmıştır. 2 yıl süren Battleheart dönemi boyunca grubun taşıdığı cevheri ıspatlaması ve gelecek vaat ettiğini göstermesi üzerine üyeler birçok yapımcısının ilgisini çekmiş ve sonunda 2008 yılında folk metalin en büyük destekçilerinden olan Napalm Records ile bir anlaşma imzalanmıştır. Napalm Records bünyesinde yapılan besteler ve çıkarılan albümlerde de grubun ismi Alestorm olarak değiştirilmiştir. Grubun ismindeki “Ale” ismi; daha çok İngilizce argosunda kullanılan ve bira anlamına gelen bir kelimedir.

2008 yılından bu yanan piyasaya sürülen Alestorm albümleri şu şekildedir:

Captain Morgan’s Revenge (2008)

-Black Sails at Midnight (2009)

-Back Through Time (2011)

-Sunset on the Golden Age (2014)

Yeni ve genç bir grup olmasının yanı sıra 2009’dan itibaren Alestorm folk metal, pagan metal ile ilgili birçok turneye katılmış; ayrıca uluslararası bazda bireysel olarak birçok konser ve organizasyon düzenleyerek de hayranlarının ayağına gitmiş ve şarkılarının kalitesini ıspatlamıştır.

Geçmişte geçirdiği birçok değişiklikten sonra son haliyle Alestorm üyelerini sayacak olursak:

-Chritopher Bowes (vokal, klavye, keytar)

-Gareth Murdock (bas gitar, geri vokal)

-Peter Alcorn (bateri)

-Elliot Vernon (klavye, geri vokal)

-Mate Bodor (elektro gitar)

şeklindedir.

Bir gün Türkiye’ye de gelmeleri veya bizim onların katıldığı turnelere gidebilmemiz dileğiyle.. Sizlere Alestorm’un en sevilen şarkılarından biri olan “Drink”in klibini de sunalım ve yazımızı bitirelim (2:50’de siz de olmak istemez miydiniz:D):


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*