Alarko’yu kimler kurmuştur?-Bir kombi duayeni.:)

Alarko Holding; yarım asırdan fazla olmuş ömrüyle klima, soğutma ve ısıtma başta olmak üzere birçok alanda hizmet veren şirketler topluluğudur. Bugünkü iktidarının arkasında yarım asırlık birikim olan bu gruba yakından baktığımızda grubun başarısının arkasında neler olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

1954 yılında İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından kurulan Alarko; ilk hizmet dalı olan ısıtma, soğutma, klima alanlarında iyi bir ivme yakalayarak hızla büyümüş, 1973 yılında birçok sektörde faaliyet gösteren bir holding olmuştur. Öyle ki bir dönem ülkenin en büyük holdingleri arasında yer almıştır. Hatta şu anda bile Türkiye’nin top 100 zengin aileleri lisetesinde Alarko Holding’in sahibi aileler yer almaktadır.

Günümüzde enerji, turizm, sanayi, su ürünleri, gayrimenkul ve taahhüt hizmetleri veren Alarko’nun, ayrıca 1986 yılında kurulmuş Alarko Eğitim-Kültür Vakfı (ALEV) isminde bir sosyal sorumluluk ayağı da mevcuttur. Gördüğünüz gibi eğitim-öğretim hizmetleri alanında da kendisini göstermektedir.

1974’den beri borsada da işlem gören Alarko Holding’in sanayi kolu; Carrier firmasıyla ortak olarak varlığını sürdürmektedir. Sanayi alanında ayakta durabilmeyi küreselleşme yoluyla gören firma ancak yabancı ortak bulma yöntemiyle işini sürdürebilmiştir.

Alarko holding’in sahibi kimdir?

Üzeyir Garih ve İshak Alaton’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*