Alanyaspor’un sahibi kim?-Yıldızı parlayan Akdeniz ekibini kimler kurdu?

Süper Lig’imiz bilhassa 2010’dan sonra köklü değişimler, köklü değişimler yaşamaya başladı bilmem farkında mısınız? Ne yönden mi? Güçlerin dağılması yönünden. Daha çok renkli olduğu, daha çok sesli olduğu aşikar Süper Lig’in eskisine göre.. Yazımızın konusu olan Alanyaspor’da bu örneklerden biri zaten… Bunun dışında efendime söyleyeyim; marka değeri en küçük takım olup da Süper Lig’e yükselen ve Türkiye Kupası’nı kazanan Akhisar Belediyespor mu dersiniz, 3 büyüklerin sarsılmaz tahtını bozup şampiyon olan Bursaspor mu dersiniz, bir anda büyük kulüplerle aşık atabilecek duruma gelen bir diğer İstanbul ekibi Medipol Başakşehir mi dersiniz, hepsi de cansiperane mücadele eden kulüpler artık..

Alanyaspor’un kuruluşuna geçmeden önce

Yazımızın çok ses elemanlarından biri olan Alanyaspor da Antalya’lardan, Akdenizlerden kopup da Türkiye’nin en iyi takımları arasında katılan renklerden biri. 2018 ekim ayındayken ismi sponsorluk anlaşması gereği “Ayetmiz Alansyaspor” olan ekip; dürüst olmak gerekirse daha fazla imkanı olan pek çok kulübe göre küçük bir ilçe takımı olarak, ama pek çoğundan çok daha iyi bir performansta olacak şekilde ilerlediği çizgiyle göz dolduruyor.

Alanyaspor’un Süper Lig’e yükselmesiyle gerçekleşen bir olay daha vardır. Bundan yıllar yıllar öncesinde Süper Lig’te herhangi bir Antalya takımı yokken; Alanyaspor’un da yükselmesi ile son 2-3 senedir Süper Lig’te Antalyaspor ve Aytemiz Alanyaspor olmak üzere iki Antalya takımı birden ter dökmektedir.

Alanyaspor’un kurucuları kim? Kimler tarafından kuruldu?

Aslına bakacak olursanız Alanyaspor son derece köklü bir kulüptür. Kökenleri halihazırda aktif olan pek çok spor kulübünden daha eskilere uzanmaktadır. İsmi Aytemiz Alanyaspor olmadan önceki hikayesine değinecek olursak 1950’lerin arefesine gitmemiz gerekir:

1948 yılında Alanya’nın ileri gelenlerinden olan Doktor Ali Nazım Köseoğlu; bir futbol sevdalısı ve bulunduğu ilçeyi spor müsabakalarında yüceltmek isteyen bir aydın olarak arkadaşlarıyla bir araya gelir. Grup el ele verir ve spor kulübünü kurarlar. Fakat bir husus bugünkünden farklıydı: Kulübün ismi.. Kulübün ilk kurulduğu zamanki ismi “Alanya Kalespor”dur. İsmi bir dönem “Kale Gençlikspor” olarak değişse de bugünkü hali 1982’de gerçekleşmiş ve kongrede alınan kararla kulübün ismi “Alanyaspor” olarak değiştirilmiştir.

Dolayısıyla Alanyaspor; 1948 yılında “Alanya Kalespor” adıyla, Ali Nazım Köseoğlu ve ekibi tarafından kurulmuş; 1982’de bugünkü adını almıştır.

Ali Nazım KÖSEOĞLU (1911 – 1997)

2018 yılında olduğumuz şu günlerde kulübün ismi Aytemiz Alanyaspor olarak da anılmaktadır. Bir değişiklik olması halinde güncelleme isteği için yorum kısmından uyarıda bulunursanız seviniriz..:)

Alanyaspor kimin? Alanyaspor’un başkanı ve teknik direktörü kim?

70 yıllık bir Antalya ekibi olan Alanyaspor günümüzde turuncu-yeşil renklere sahiptir. İç sahada düz turuncu formayla oynayan Alanyaspor’un ev maçları günümüzde 10.842 kişi kapasiteli Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nda oynanmaktadır.

2016-2017 sezonundan beri Süper Lig’te bulunan Alanyaspor’un günümüzdeki başkanı Hasan Çavuşoğlu iken, Alanyaspor ekibinin teknik direktörü olarak ise Sergen Yalçın’ı görev yaparken görmekteyiz. (Bu bilgi güncellemeye açıktır ve okuyucumuzun gerekli uyarıda bulunması halinde gerekli değişiklik yapılacaktır)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*