Akşam Gazetesi kimlerin?-Türkiye’nin köklü gazetelerinden birinin sahipleri…

Akşam Gazetesi bugün hala hatırı sayılır miktarda okuru bulunan ve tercih edilen bir gazete olsa da önceki yıllarda popülaritesinin ve okunma oranının daha çok olduğu aşikardır. Bu gazeteyle ilgili en dikkat çekici yön ise Anadolu topraklarında yayın hayatına başlamış en eski gazetelerden biri olmuştur. Yani günümüzdeki Habertürk gibi ya da pek çok genç markalar gibi alternatiflerden hiçbiri yokken Akşam Gazetesi’nin halihazırda yayınlarına devam ettiğini söyleyebiliriz.

Peki başlangıç nerededir? Yani Akşam Gazetesi, tarih sahnesine çıktığı ilk anda kim tarafından nasıl kurulmuştur? İşte Türkiye’nin yaşlı kurt gazetelerinden Akşam’ın kısa bir biyografisi..

Akşam Gazetesi’ni kim kurdu?

1914-1923 yılları arası Osmanlı İmparatorluğunun ve müstakbel Türkiye Cumhuriyeti’nin en zor yılları olmuştur. Binlerce can alan savaşların arasında günlük hayatını sürdürmeye çalışan siviller, yaşam imkanlarını biraz olsun yükseltmek isteyen özverili insanların çalışmaları derken, bin bir güçlükle hayat idame ettirilmiştir. İşte Akşam Gazetesi de tam böyle bir zamanda kurulmuştur: Tam bilgileri verecek olursak Akşam Gazetesi; 20 Eylül 1918 tarihinde Necmettin Sadak tarafından kurulmuştur. Hatta gazetenin ismi de o zamanlarki çalışma tarzından ileri gelmektedir: 1920’li yıllarda Akşam Gazetesi; sadece akşamları çıkan bir gazete idi…

Akşam Gazetesi’nin kurucusu Necmettin SADAK (1890 – 1953)

Ellerindeki cüzi miktarda bulunan sermayeyi kullanarak arkadaşlarıyla beraber kurdukları Akşam Gazetesi o yıllarda Milli Mücadele’yi destekleyen, bağımsızlık yanlısı gazetelerden biri olmuştur. Necmettin Sadak’ın uzun yıllar gazetenin sahibi olması ve baş yazarlıkta bulunması sayesinde de bu çizgisi sabit kalmış, 1957 yılında ise Malik Yolaç tarafından satın alınmıştır.

Malik Yolaç’ın dönemi; gazetenin çizgisinin biraz daha sol çizgiye kaydığı zaman olmuştur ve yazılarının savunduklarında önemli değişimler gözlenmiştir. Yaklaşık 15 yıla yakın Yolaç’ın liderliğinde kalan gazete; 1971’den itibaren el değiştirmiş ve kısa bir fetret dönemi yaşamıştır. Birkaç el değiştirme sonucunda neyse ki gazete tarihe gömülmemiş ve Ilıcak Ailesi tarafından satın alınarak çalışmaları devam ettirilmiştir. Fakat bu sefer de 1982 yılında sıkı yönetim sebebiyle gazete kapatılmış, 1994 yılına kadar tüm yayın faaliyetleri durdurulmuştur.

Yani Akşam Gazetesi’nin geçmişinde tam 12 yıllık bir boşluk mevcuttur. Hem Türkiye hem de gazetecilik, basın/yayın endüstrisinin tarihi açısından tüm bağlantıların kopuk olduğu kritik bir dönem…

Darbe sonrası holdinglerin bünyesine katılma dönemi

1994 yılında Akşam Gazetesi’ne tekrardan yayın serbestliği verilmesi sonucunda gazete; Çukurova Holding tarafından Mehmet Ali Ilıcak’tan satın alınmıştır.

Akşam Gazetesi’nin sahibi kim?

2013 yılına kadar, yani yaklaşık 20 yıl boyunca Mehmet Emin Karamehmet’li Çukurova Holding’in bünyesinde kalan Akşam; borçlardan dolayı TMSF’nin el koyması sonucu yine bir boşluk dönemi yaşamıştır.

Bu sorunda da çözüldükten sonra Akşam; Çukurova Holding’in elinden çıkarak Sancak Medya Grubu tarafından satın alınmıştır.

Yani 2013 yılından beri Akşam Gazetesi; Sancak Medya Grubu’na bağlı olan Esmedya himayesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Gazetenin sahibi Ethem Sancak iken; baş editörü ise Murat Kelkitlioğlu’dur.

Güneş ve Star gibi gazetelerle kardeş olan Akşam; “Türkiye’nin Gazetesi” sloganı ve 100.000-105.000 arası tirajıyla yayın hayatına devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*