Akkuyu nükleer santralini kim yapıyor?-Türkiye’nin yeni enerji umudu

Projede epey ilerleme kaydedilmesi ve sonuçların elde edilmesiyle beraber son günlerde epey bahsi geçen Akkuyu Nükleer Santrali; kökeni yarım asır öncesine dayanan uzun bir hazırlık evresinin ürünüdür.

Bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanıldığı takdirde diğer tüm enerji çeşitlerine göre muazzam derecede verimli ve kazançlı bir enerji üretim yöntemi olan nükleer enerji; bundan öncesinde de pek çok kez gündeme gelmiş olsa da bir türlü uygulamaya geçilememiş ve projeler hep havada kalmıştır.

Ama yıllar öncesinden beri sürdürülen çalışmaların sonunda verdiği bir ürün olan Akkuyu NGS; artık kanlı canlı bir şekilde karşımızdadır..:)

Akkuyu nükleer santrali ne zaman kuruldu?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki arkadaşlar; diğer tüm santral çeşitlerinde olduğu gibi nükleer santrallerin de kurulum ve işleme geçme aşamaları keskin bir şekilde ayrık değildir. Şöyle ki; bu işin hazırlık evrelerini araştırdığımız zaman; 1955 yılında ABD ile “Barış için atom” anlaşmasının imzalanmasına kadar inmek zorunda kalırız. Hele ki Türkiye gibi projelerin ara gaz verilmeden ilerlemek bilmediği bir ülke söz konusu ise durum daha da vahimleşmektedir…:) Öyle ki; Akkuyu bölgesinin Akdeniz kıyısında nükleer enerji üretimi için uygun bir yer olduğunun onaylanması da 1976 yılında gerçekleşmiştir.

Somut aşamalara gelecek olursak; adam akıllı bir nükleer santral inşaatının başlaması için ilk adımlar 2010 yılında atılabilmiştir. Dönemin AKP hükümetinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Federasyonu Hükümet Başkan Yardımcısı Igor Seçin arasında bir iş birliği anlaşması imzalanmıştır. Böylece Akkuyu NGS’nin faaliyete geçmesi için gerekli işlemler hızlandırılmıştır.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş.’nin Kurucusu Kimdir?

Tabii bu santralin güvenli ve verimli bir şekilde işlemesi için işin ehline teslim etmek şart olduğundan; Akkuyu sahasında nükleer güç santralinin işletilmesi için 13 Aralık 2010 tarihinde Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ kurulmuş ve söz konusu arazi de Rus menşeili bu şirkete tahsis edilmiştir.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ’nin kurucusu; Rusya’nın nükleer enerjiden sorumlu tek kurumu olan ROSATAM firmasıdır. Nükleer enerjiye karşı olan kesim genellikle bu Rosatam firmasının Çernobili de inşa eden firma olduğu bilgisini öne sürmektedir. Fakat sürekli yıkıcı eleştiri yapan bu arkadaşlar Çernobil dönemindeki santraller ile bugünküler arasındaki fark konusunda bilgisiz ve Rosatam’ın zaten bu konudaki tek firma olduğundan habersiz kişiler olmaktadır.

Akkuyu deniz yapıları ve limanı hakkında

Projenin yeni bir dönüm noktası olarak; 14 Nisan 2015 tarihinde; bu dolu tesis için kullanılacak olan deniz yapılarının ve limanın temeli atılmıştır. Söz konusu ihaleyi hükümete yakınlığı ile tanınan Cengiz İnşaat; 394 milyon dolar karşılığında kazanmıştır.

Her ne kadar nükleer enerji konusunda yaşanmış acı tecrübeler bulunsa da; nükleer enerjinin bilinçli, işi bilen kişilerce ve ehlileştirilmiş bir şekilde kullanıldığında dünyayı gelecekte olası bir enerji bunalımından kurtaracak seçenek olduğunun farkında olan bizler; Akkuyu NGS çalışmaya başladığında Türkiye’nin enerji sektöründe gözle görülür bir ilerleme kaydetmesini, bu ilerlemenin de vatandaşın cebinden 3 kuruş maaşının 2 kuruşunu çalan faturalara yansımasını temenni ediyor ve sabırsızlıkla ne olacağını bekliyoruz. Herhangi bir kesime yakın durmak, birilerinin duymak istediği şeyleri söylemek gibi bir amacımız kesinlikle bulunmamaktadır. Sadece; olaylara teknik ve sayısal açıdan yaklaşan insanlar olarak kontrollü bir nükleer enerjinin ülkemizin ve insanlığın hayrına olduğunu düşünüyoruz, o kadar…

Ama tabii geçmişi itibariyle alakası olmayan mesleklerden gelen kişilerin alakası olmayan makamlara oturtulduğu; işleri ehillerin değil de ağaların yeğenlerinin ve oğullarının yaptığı bir ülkede yaşamamız dolayısıyla bizim de bazı tedirginliklerimiz mevcuttur…

Bekleyip göreceğiz….


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*