Akkök Holding kimindir?-Rumeli’den gelen bir başarı hikayesi

Ülkemizin en eski ve en saygın holdinglerinden biri olmasına rağmen ismi diğerleri kadar pek duyulmamış olan Akkök Grubu; geçmişinde savaşların, yıkımların yerinden yurdundan ettiği insanları; bu insanların hayatta kalabilmek ve geçimini sağlayabilmek için canla başla çalışmalarını ve işlerine büyük bir aşkla bağlanmalarını içeren uzun mu uzu bir öyküye sahiptir. Bütün verilen bu mücadeleye rağmen Akkök Holding isminin gerek basının magazinsel kısmında gerekse gösteriş anlamında isminin çok az duyulmasının başlıca sebebi ise; bu şirketler grubunun kurucularından itibaren mütevazılığı, büyük bir ağırbaşlılıkla işiyle ilgilenmeyi, gösterişten uzak durmayı prensip olarak benimsemesidir. Tabii ki bunlar yaygın inanışın aksine Akkök Grubu’nun başarılarını ve büyümesini engelleyememiştir. Çünkü gerek geçmişte gerekse günümüzde kendileriyle iş yapan herkes görevlerini ne kadar özenle yerine getirdiklerinin ve güvenilir olduklarının farkındadır.

Akkök Holding’in kuruluşu

Aslında Akkök Holding’in kurucularını teşkil eden Dinçkök ailesinin hikayesi ENKA‘nın kurucusu olan Tara ve Gülçelik ailelerinin geçmişiyle kısmen benzerlik taşımaktadır. Bu benzerliklerin başında tabii ki Dinçkök ailesinin de Balkan muhaciri olması gelir. Balkan Savaşları’nın patlak verdiği ve Balkan Türkleri, Bulgarlar, Yunanlılar, Makedonlar, vs. vs. tüm Balkan halklarının hayatının perişan olduğu bir dönemde günümüzde Yunanistan-Makedonya sınırında bulunan Doyran Gölü yöresinde yaşamakta olan Dinçkök ailesi; Balkanların bu çaresiz durumu sebebiyle Türkiye’ye göç etmeye karar vermiş ve yola koyulmuştur. Akkök Holding’in kurucusu olan Raif Dinçkök de bu göç esnasında, 1912 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Ailenin bir kısmı İzmir’e yerleip geldikleri yöreyi hatırlamak amacıyla Doyran soyadını alsa da Raif Dinçkök’ün ailesi İstanbul’u tercih etmiş ve Dinçkök soyadını alarak burada yaşamaya başlamıştır.

Akkök Holding’in kurucusu Raif DİNÇKÖK (1912 – 1994)

Gelişen olaylar neticesinde Raif Dinçkök de eğitim hayatına İstanbul’da başlamış ve burada İstanbul Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra baba mesleğini devam ettirerek doğrudan ticarete atılmıştır.

Dinçkök ailesi sanayiye de yatırım yapıyor

Akkök Grubu’nun kurucusu olan Raif Dinçkök hem aileden tecrübeli hem de çalışkan biri olarak ticari faaliyetlerini rahatça devam ettirse de aklında her zaman sanayiye yatırım yapmak ve sanayi, endüstri gibi alanlarda üretim yapmak vardı. İş hayatında en aktif olduğu zamanların da Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz yeni kurulduğu ve kalkınmak için büyük bir hevesle özel müteşebbis aramasına denk gelmesi sayesinde Raif Dinçkök bu projelerini hayata geçirmekte zorlanmamış; özverili kişiliğinin de yardımıyla kısa sürede yeni devletin öncü sanayi patronlarından biri olmuştur.

Akkök Grubu’nun kuruluşundan öncesine değinecek olursak Raif Dinçkök; 1934-1943 yılları arasında Ankara’da inşaat ve taahhüt işleriyle ve iplik ticaretiyle uğraşmış; daha sonra ise İstanbul’a taşınarak tamamen dokuma ve iplik ticaretine ağrılık vermiştir. İşte İstanbul’da başladığı bu ticaret hayatı; onu hayal ettiği imalat işine ve oradan da sanayiciliğe götüren en önemli etken olmuştur.

1943’ten 1950’li yıllara kadar ticaretini yaptığı ipliklerin ve dokumaların yanı sıra Raif Dinçkök; küçük çapta dokuma imalatına da başlamış, böylece hem ileride kurulacak olan Akkök Holding’e zemin hazırlamış hem de üretim konusunda tecrübe kazanmıştır. En sonunda 1952 yılında Bakırköy’de Aksu İplik Dokuma Fabrikası’nın kurulmasıyla da Akkök Holding resmen kurulmuştur.

Akkök Holding’in sahibi kimdir?

1952 yılında Raif Dinçkök tarafında yapılan bu sanayi atılımı devamında birçok başarıyı getirmiş, aradan geçen 70 yıla yakın sürede Akkök Grubu’na dokuma imalatı ve ticaretin yanı sıra farklı sektörlere giriş yapma ve bu mütevazı şirketi büyük bir holdinge dönüştürme fırsatı da vermiştir. 1989’da kurulan Akenerji, 2005’te kurulan Akiş Gayrimenkul, 1968’de kurulan Aksa Akrilik bunlardan sadece birkaçıdır. Öyle ki; günümüzde Akkök Grubu’nun bünyesinde 17 ticaret ve sanayi şirketi ve 18 üretim tesisi olmak üzere toplam 35 kuruluş bulunmaktadır.

İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle Akkök Holdingin yönetim kurulu başkanı Ali Raif Dinçkök’tür.

Liste halinde yazacak olursak Akkök Holding’in sahibi olduğu şirketler ve iştirakler ise şu şekildedir:

Gayrimenkul sektörü:

-Akiş GYO

-Akmerkez

-Akturizm ve Dış Ticaret

-SAF Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

-Kidzania İstanbul

Enerji Sektörü:

-Sepaş Enerji

-Akenerji

-Egemer

-Akcez

-Sedaş

Kimya Sektörü:

-Aksa Akrilik Kimya Sanayi

-DowAksa İleri Kompozit Malzemeler Sanayi

-Akkim Kimya Sanayi

-Gizemfrit

Tekstil Sektörü:

-Aksa Egypt Acyrlic Fiber Industry

Hizmet sektörü:

-AKPA Tekstil İhracat Pazarlama

-Akmerkez Lokantacılık Gıda Sanayi

-Aktek Bilgi İletişim Teknolojisi

-Dinkal Sigorta Acenteliği


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*