Akit TV’yi aslında kimler kurdu?-İnananların ve muhafazakarların ekranı

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de insanların siyasi görüşlerine, yaşam tarzlarına, hatta ve hatta memleketlerine göre kurulmuş pek çok TV kanalı veya çeşitli yayınlar mevcuttur. Bundan sadece 20 yıl öncesine kadar tek bir TV kanalının olduğu ülkemizde çok kısa sürede o kadar çok kanal açılmıştır ki; bu sayıyı binlerle rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yazımızın konusu olan Akit TV de daha çok mensubu olduğu görüşler doğrultusunda yayın yapmayı seçen; Kanal D, ATV, Show TV gibi popüler medya organlarına göre daha küçük çapta olan ve fikirleri doğrultusunda faaliyet yürüten bir yayın organıdır. Yani Akit TV’nin politikası popüler kültürden çok, maddi getirisi ve reytingi az olsa dahi belirledikleri prensipler çerçevesinde yayın yapmaktır.

Yazımızda Akit TV’nin kime ait olduğu, Akit TV’nin kurucusunun kim olduğu gibi sorulara cevap vermeden önce kanalın içeriği hakkında da okuyucuyu bilgilendirmek isteriz.

Akit TV’nin programları yayınları ve görüşleri

Bu yazıyı okumadan evvel hemen hemen tüm okuyucuların bildiği üzere Akit TV; aşırı muhafazakar ve sağ görüşlere sahip olan bir yayın organıdır. Zaten yapılan hemen hemen her yayında, cumhuriyet karşıtlığına varan bir muhazakarlık rahatlıkla görülebilmektedir.

Zaten Akit TV ve kurucularını Türkiye gündeminde en tartışmalı hale getiren konulardan biri; dindar görüşlere sahip olmalarına ek olarak zaman zaman Atatürk’e, milli ve manevi değerlere hakarete varacak derecede yaptıkları yayınlardır. Bunlardan en bilineni; 10 Kasım 2015 tarihinde, yani Mustafa Kemal Atatürk’ün o yılki ölüm yıl dönümünde Akit TV’de yayınlanan ‘Zulüm 1938’de son buldu.’ şeklindeki slogandır. Bu slogan uzunca bir süre mahkemeyi ve RTÜK’ü meşgul etmiş, Akit TV yaptığı bu cesur söylemin açtığı belalardan uzun süre kurtulamamıştır.

Bu tahrik edici olabilecek söylemlerinin yanı sıra; Akit TV kendi görüşleri çerçevesinde, reytingi daha düşük çapta olsa bile yayın yapmaya devam eden; dini değerlere aykırı unsurları bünyesine kabul etmeyen bir TV kanalıdır. Bunun en çarpıcı örneğini; Akit TV Genel Müdürü Osman Nuri Karahasanoğlu’nun, kendisiyle yapılan bir röportajda verdiği şu demeçte görmekteyiz:

“Akit TV; kurulma öncesi ve sonrasında, hiçbir kurum, kuruluş ve kişiden maddi bir destek almamış ve bundan sonra da karşılıksız hiçbir yardım almayacak, kendi özkaynaklarıyla yayınlarını devam ettirecektir. Televizyonun gelir kaynakları bellidir: Yayınlanan reklam ve programlara alınan sponsorluklar…

Biz reklam gelirleri noktasında diğer kanallara göre daha seçici olacağız. Öyle ki; her gelen reklamı yayınlama gibi bir lüksümüz yok. Akit TV’de yayınlanacak reklamların milli ve manevi değerlerimize uygun olması gerekiyor. Bir şampuan reklamında, evin banyosu eşliğinde, insan vücudunu da pazarlayacak cinsten görüntüleri; ekrana taşıyamayız. Ayrıca İslâm’ın haram kıldığı faiz müessesesi olması hasebiyle banka reklamlarını da yayınlamayacağız.

Yine ahlâkî ilkelerimize aykırı içerikteki tanıtımları, reklamları yayınlamayacağız. Kanalın ekonomik açıdan ayakta kalması için, ilkelerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Biz Akit gazetemizde bunu, zaten yıllarca gerçekleştirdik ve başarılı da olduk.”

Akit TV’nin kurucusu kim? Akit TV’nin sahibi kimdir?

‘Kimindir bu Akit TV?’ diye soruyorsanız eğer; aslına bakacak olursanız görünenden çok daha geçmişe uzanan bir soruyu soruyorsunuz demektir. Biliyorsunuz ki hiçbir şirket, hiçbir medya kuruluşu birdenbire sıfırdan var olmaz. Öncesinde on yıllara kadar uzanan, küçük bir girişimle, dükkanla emeklere başlanan bir süreç vardır. Fakat burada konumuz sadece Akit TV olduğu için doğrudan Akit TV’nin yayına başlaması hakkında bilgi vereceğiz:

Akit TV; 29 Nisan 2015 tarihinde Akit Medya Grubu tarafından kurulmuştur. Akit Medya Grubu’nun ve dolayısıyla Akit TV’nin kurucusu Mustafa Karahasanoğlu’dur. 2019 yılındayken Akit TV Yönetim Kurulu Başkanı ise Osman Nuri Karahasanoğlu’dur. Günümüzde Akit TV’nin sahibi de yine Akit Medya Grubu’dur. (İlerleyen yıllarda bu bilgi değişmeye açıktır ve okuyucumuzun ikaz etmesi halinde gereken değişiklik yapılacaktır.)

Akit TV’nin kurucusu Mustafa KARAHASANOĞLU

Sloganı ‘Milletçe İzliyoruz’ ve ‘İnananların Ekranı’ olan Akit TV; Türksat 4A, D-Smart ve Kablo TV platformları üzerinden izlenebilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*