Akhisar Belediyespor’u kim kurdu?-Manisa’dan yükselen bir Süper Lig kulübü

Süper Lig’e çıktığı sezondan beri dikkatleri üzerine çeken Akhisar Belediyespor, 3. Ligden başlattığı tırmanışın dahil olduğu süreç boyunca Türk futbolunda yıldızı parlayan takımlardan biri olmuştur. Kulüp başarılarının ve pazarlama unsurlarının daha küçük çapta olması sebebiyle günümüzde “Süper Ligde marka değeri en düşük takım” olma unvanına da sahiptir. Geçirdiği her başarılı sezonla beraber Akhisar Belediyespor bu değerini de yükseltmekte ve Konyaspor, Sivasspor, Kayserispor gibi ekiplerin kapasitesine ulaşmaktadır.

Akhisar Belediyespor’un kurucusu kimdir?

Tam ismi Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Kulübü olan takımın kuruluşuna bakacak olursak epey eskilere dayanan bir kamu girişimi olduğunu görürüz.

Aslında olayı iki farklı süreç olarak özetlememiz gereklidir. Bugünkü haline gelen yola bakacak olursak Akhisar Belediyespor; 8 Nisan 1970 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinin belediyesi tarafından kurulmuştur. Aradan geçen 47 yıl boyunca tabii ki pek çok değişiklik geçirmiştir fakat yaşadığı süreçler ve yükselişler sonucunda bugünkü halini almıştır.

Kulübün ondan önceki tarihi ise aynı bölgede 1920 yılında “Türk Ocağı” adıyla kurulan takıma kadar gitmektedir. Yıllar boyunca o zamanki kurallara göre ter döken takım Gençlikspor, Güneşsspor, Doğanspor gibi isimler almıştır.

Akhisar Belediyespor’un başkanı ve antrenörü kim?

Yeşil-Siyah renklere sahip olan Akhisar Belediyespor; 2012-2013 sezonundan beri Süper Ligde mücadele etmektedir.

2017 yılı Eylül ayındayken Akhisar Belediyespor’un başkanlığını Hüseyin Eryüksel yaparken, teknik direktörlüğü ise eski futbolcu Okan Buruk üstlenmiştir.

Akhisar Belediyespor evindeki maçları Manisa 19 Mayıs Stadyumu ve Spor Toto Akhisar Stadyumunda oynamaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*