Airbus Group Nasıl Kuruldu?-Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi’nin Mirası

Airbus Group, yönetim merkezi Hollanda’nın Leiden kentinde ve ana ofisi de Fransa’nın Blagnac bölgesinde yer alan çok uluslu havacılık ve savunma sanayi şirketidir. 2014 yılı verilerine göre yaklaşık 70 milyar dolarlık ciroya sahip olan Airbus, Boeing firmasından sonra dünyanın ikinci büyük havacılık ve uzay şirketi konumundadır. Airbus Group üç alt birimden oluşmaktadır :

  1. Airbus (Uçak üretimi) – Airbus
  2. Airbus Savunma ve Uzay (Savunma sanayi ve uzay araştırmaları) – Airbus Defence and Space
  3. Airbus Helikopter (Helikopter üretimi) – Airbus Helicopters

10 Temmuz 2000 tarihinde kurulan Airbus Group, Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi‘nin devamı niteliğindedir. Grubun oluşumu İngiliz Havacılık-Savunma Şirketi’nin direktörü John Weston‘ın 1997 yılındaki Avrupa Havacılık ve Savunma Şirketi adı altında tüm Avrupalı üreticilerin birleşmesi gerektiğini söylemesiyle başlamıştır. Hali hazırda Almanya’nın en büyük havacılık şirketi olan DaimlerChrysler Havacılık ve Uzay Şirketi ile İngiliz Havacılık ve Uzay Şirketi 1995 yılından başlayarak birleşme isteklerini duyurup planlı şekilde görüşmeleri devam ettirerek ortamı hazırlamışlardır. İkili daha sonra aralarına Fransız havacılık ve uzay şirketi Aérospatiale firmasını da alarak daha da güçlenmiştir. Birleşme için Aérospatiale şirketinin özelleşmesi beklenmiş ve hemen sonrasında İngiliz, Alman, Fransız ve bir de İspanyol şirketlerinden oluşan grup görüşmeleri devam ettirmiştir. Fakat, masanın Fransız ayağı bazı noktalarda anlaşmazlıklar çıkarmış ve bu durumda İngiliz ve Alman şirketleri birleşme görüşmelerini devam ettirme kararı almıştır. Daha sonra Haziran 1998’de İngiliz Havacılık ve Uzay Şirketi’de problem yaratmaya başlamıştır. Tam bu sırada Fransız Aérospatiale de yine bir Fransız olan Matra ile birleşme kararını açıklamıştır. 22 Aralık 1998 tarihinde İngiliz General Electric bir savunma sanayi elektronik departmanı olan Marconi Elektronik Sistemleri‘ni satışa çıkarmıştır. Bunun üzerine İngiliz Havacılık ve Uzay Şirketi, Marconi Elektronik Sistemleri’ni satın almak amacıyla birleşme görüşmelerinden çekilmiştir. 19 Ocak 1999’da İngiliz şirketlerin birleşimi gerçekleşerek bugünkü BAE Systems şirketini oluşturmuşlardır. Beş yıl sonra bu hamlenin bir Amerikan firmasının Marconi Elektronik Sistemleri’ni satın alarak Avrupa’daki dengeyi bozması korkusuyla yapıldığı açıklanmıştır.

Yaşanan olayların ardından 11 Haziran 1999 tarihinde Alman ve İspanyol şirketleri birleşerek Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi’ni oluşturmaya karar vermiştir. Aynı yılın Kasım ayında ise Fransız Aérospatiale-Marta oluşuma katılma kararı almıştır. 10 Temmuz 2000 tarihinde de imzalar atılara şirket resmen kurulmuştur. Kuruluşundan 14 yıl sonra Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi Ocak 2014’te reforme edilerek Airbus Group adını almış ve üç ana bölüme ayrılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*