AHBAP’ı kimler kurdu?-AHBAP kimlerin derneği?

Sivil toplum kuruluşları hakkında ne düşünürsünüz? Sizi bilmem ama günümüzde pek çok yardım derneği insanda sanki sadece kendi aralarında parayı döndürüyormuş, kendi yakınları arasında etkinlik yapıp gerçek ihtiyaç sahiplerine o paralar hiçbir zaman ulaşmıyormuş gibi bir izlenim uyandırmaktadır.

Yaklaşık son 5 yıldır adını sık sık duyduğumuz bir gönüllülük hareketi, bir STK olup, hakkındaki AHBAP’n kurucusu kim?, AHBAP’ı kim kurdu? gibi soruları yanıtlayacağımız bu hareket geleneksel sivil toplum kuruluşları hakkındaki tüm ön yargıları kırmıştır. Sokaktaki bir Suriyeli çocuğa yapılan yardım mı dersiniz, minibüste koltuğa oturulmasına izin verilmeyen çocuğa alınan bisiklet, sınava yetişemeyen öğrencinin bir dahaki seneki tüm üniversiteye hazırlık masraflarını karşılamak, yardım edilen yüzlerce aile, burs verilen yüzlerce öğrenci derken AHBAP; derneğin en popüler yüzü olan ve adeta dernekle özdeşleşen Haluk Levent ile birlikte tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurmuştur.

AHBAP’ın kurucusu kim?

AHBAP hareketinin yaptığı faaliyetlerinde kullandığı “ahbap olmak” diye bir tabir vardır. Yapılan yardımlar vesilesiyle ulaşılan muhtaç insanlarla “ahbap olunmaktadır”. Aynı zamanda derneğe katılan gönüllüler de birbirleriyle “ahbap” olmaktadır. Derneğin ismiyle aynı olacak şekilde ve derneğin adının kısaltması “AHBAP” olacak şekilde böyle tabir bulunsa da, tabii ki de “AHBAP” kelimesi uzun bir ismin kısaltmasından oluşmaktadır: “Anadolu Halk ve Barış Platformu”…

O halde soralım: Anadolu Halk ve Barış Platformu’nu kimler kurdu? AHBAP’ın kurucu kadrosunda bulunan gönüllüler kimlerdir?

Aslına bakacak olursanız AHBAP; bundan 2 yıl öncesine kadar yasal bir dernek statüsünde faaliyet gösterecek kadar büyük çaplı bir oluşum değildi. Her şey Haluk Levent’in Twitter’da attığı bir tweet ve buna yakınlarının, hayranlarının da katılmasıyla başladı. Bu başlangıç sonrasında herkes henüz bir STK, yardım kuruluşu, vs. olmadan Haluk Levent’in öncülüğünde oluşan AHBAP hareketi kapsamında çeşitli yardım faaliyetlerine katılmaya başladı. 31 Temmuz 2017 tarihinde ise AHBAP kısaltmasıyla “Anadolu Halk ve Barış Platformu” sivil toplum kuruluşu olarak resmen onaylanmış ve çalışmalarına resmi bir dernek statüsünde devam etmeye başlamıştır. Netice olarak şöyle bir özetleme yapabiliriz:

“AHBAP (Anadolu Halk ve Barış Platformu); 1-2 yıllık bir serbest çalışma sürecinden sonra 31 Temmuz 2017 tarihinde Haluk Levent ve kurucu arkadaşları tarafından kurulmuştur”

AHBAP’ın kurucuları kim?, AHBAP’ı kimler kurdu? gibi sorulara verilebilecek en net cevap budur.

AHBAP’ın kurucularından Haluk Levent

AHBAP’ın başkanı kim?

2019 Temmuzunda iken AHBAP’ın yönetim kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

  • Haluk Levent
  • Emrah Godeliner
  • Murat Urgan
  • Umut Demirci

AHBAP’ın istatistiksel verisi olarak dernek; kuruluşundan itibaren geçen 21 aylık süreçte 64 şehirde, 60 üniversitede, 30 bin AHBAP gönüllüsüyle 245 öğrenciye burs verilmiş, 107 medikal cihaz ve ilaç temin edilmiş, 3723 aileye ahap olunmuş, 1007 özel günde etkinlik düzenlenmiş, 807 kez sokak hayvanlarına yardım yapılmış, 304 kan/kök hücre kampanyası düzenlenmiştir.


UYARI: 2019 Temmuz’unda yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*