Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Doğu sınırında bir eğitim yuvası

50 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin yükseköğrenim kurumlarının sayısında meydana gelen artışı görünce insan gerçekten hayret ediyor. 1950-60, hatta kısmen 70’li dönemleri incelediğimiz zaman neredeyse her bölgeye 1-2 üniversite düşerken; bugün neredeyse her ilde bir okula rastlamak mümkün…

Bunun en güzel örneklerinden birisi de Doğu Anadolu Bölgesi’dir. Bir zamanlar koca bölgede devlet üniversitesi olarak sadece Atatürk Üniversitesi varken; şimdi ülkemizin doğu sınırında bulunan Ağrı’da bile öğrencilerin rahatlıkla okuyabildiği bir üniversiteye rastlayabilirsiniz. Yazımızın konusu da tam olarak bu: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi..

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ne zaman kuruldu?

Taşıdığı statüye göre konuşacak olursak bu okul; 2000’li yıllardan sonra kurulan üçüncü nesil üniversitelerdendir. Ama eğitim faaliyetleri bundan çok öncesine dayanmaktadır.

Şöyle ki; daha öncesinde Ağrı’da Atatürk Üniversitesi’ne bağlı bir şube kurulmuş ve “Ağrı Eğitim Fakültesi” ismiyle eğitim vermeye başlamıştır. Zamanla bu okulun bağımsız olabilecek konuma gelmesi üzerine TBMM’de Ağrı’da üniversite kurulmasına yönelik bir karar alınmıştır. Sonuç olarak da 2007 yılında Ağrı Dağı Üniversitesi ismiyle çalışmalarına başlamıştır. Dolayısıyla Ağrı Dağı Üniversitesi; okulun ilk ismidir.

İş adamı İbrahim Çeçen, okulun kalkınmasına yardım ediyor

2007’de kurulduktan sonra Ağrı Dağı Üniversitesi, gelişim planı için devleti beklemek zorunda kalmamış; Ağrılı iş adamı İbrahim Çeçen’in hayırseverliği ile hızlı bir yapılanma sürecine girmiştir. Dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da onaylanan karar neticesinde İbrahim Çeçen; kampüsün ve üniversitenin pek çok masrafını karşılamış; okulun ismi de Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

İbrahim Çeçen kimdir?

3. Köprü yapımına bulunduğu katkılarla da gündeme gelen İbrahim Çeçen; 1941 yılında Ağrı’da dünyaya gelen bir iş adamıdır.

İbrahim ÇEÇEN

Lise eğitimini bitirene kadar Ağrı’da kalan Çeçen; 1962 yılında Ankara’da tekniker okulundan mezun olmuş, Bitlis Bayındırlık Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır. Bu esnada Cumhuriyet Üniversitesi’nde 1,5 yıllık hızlandırılmış programla İnşaat Mühendislğinden mezun olmuş ve lisans diplomasını almıştır.

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra 1969’da Ankara’da İçtaş’ı kurmuş; inşaat sektöründen bağımsız iş kariyerine başlamıştır.

İbrahim Çeçen Üniversitesi bölümleri

2016 itibariyle üniversitede bulunan akademik birimler şu şekildedir:

Fakülteler

-İlahiyat Fakültesi

-Patnos Sultan Alparslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi

-Eczacılık Fakültesi

-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-Fen Edebiyat Fakültesi

-Eğitim Fakültesi

Enstitüler

-Sosyal Bilimler Enstitüsü

-Fen Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar:

-Yabancı Diller Yüksekokulu

-Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

-Eleşkirt Celal Oruç Hayvan Üretim Yüksekokulu

-Sağlık Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları:

-Eleşkirt Meslek Yüksekokulu

-Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksekokulu

-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Merkezler

-Mevlana Halid-i Bağdadi Uygulama ve Araştırma Merkezi

-Ahmedi Hani Bilim Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi

-Tarih Eserleri ve Kültür-Doğa Değerlerini Araştırma ve Uygulama Merkezi

-Bilgisayar Bilişim Uygulama ve Araştırma Merkezi

-Hayvancılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*