Aegon N.V. kimindir?-Hollanda’dan bir sigortacılık devi

Sigortacılığın neredeyse ticaretin başladığı çağlardan beri var olduğunu söyleyebiliriz. O zamanlar bugünkü sigorta şirketleri kadar kapsamlı ve ayrıntılı çalışmalar bulunmasa da insanoğlu kısa sürede üretimin ve ticaretin yanı sıra bunların güvenliğini sağlamanın da önemini fark etmiş; uzaklara yola çıkan kervanlar için sigorta kavramını icat etmiştir.

Tüccarlara yönelik yapılan bu uygulamaya ilk kez MÖ 1700-1800 yıllarında Babil Devleti’nde rastlarız. Efsane Babil Kralı Hammurabi tarafından da beğenilip yasalaştırılan bu uygulamanın mantığı basittir: Ülkedeki tüm tüccarlar sigorta kurumuna aidat mahiyetinde bir ücret öder. Herhangi birinin kervanı soyulma, çalınma, yanma, vs. zarar görme durumunda zararı bu ortak bütçeden karşılanır. Böylece kimsenin işi elinde olmayan sebeplerden dolayı aksamaz ve dışarıdan başka bir unsura ihtiyaç duymadan kendi kendine işleyen bir sistem kurulur. Dolayısıyla bilinen ilk sigorta kurumu; Babil Kralı Hammurabi zamanında kurulmuştur.

Sigortacılığın ortaya çıkış prensibi bu olsa da günümüzde tabii ki böyle sade bir durumda değildir. Ticaretle uğraşanlar için kara, hava, deniz yolu gibi birçok sigorta şirketi bulunmakla beraber; hayat, deprem, yangın, emeklilik, vs. günlük hayatımızda karşılaşacağımız tehlikelere karşı da sigortalarımız vardır.

Sigortacılığın güvenli ve büyümeye açık bir gelecek için en önemli etkenlerden olduğunu fark eden ülkeler de Amerika ve Avrupa olmuştur. Bu yazımızda ele alacağımız büyük sigortacılardan olan Aegon da Axa, Allianz benzeri başarılı kuruluşlardan biridir.

Aegon NV’nin kurucusu kimdir?

Yaşam sigortası, varlık yönetimi, bireysel emeklilik gibi hizmetleri bulunan Aegon N.V.; bu isimle 1983 yılından beri var olsa da; ondan öncesinde 150 yıla yakın bir süre boyunca faaliyet göstermiş irili ufaklı birçok sigorta şirketinin tecrübesini taşımaktadır. Bu şirketler Hollanda çapında yerel faaliyet gösteren ve çok eskide kalan kuruluşlar olduğu için en eski ve diğerlerine göre en büyük olanlarının isimlerini veriyoruz: Algemeene Friesche (1844), De Groot Noordhollandsche (1845), Eerste Nederlandsche (1882)

Önceleri sadece cenaze masrafları ve defin işlemleri için kredi sağlayan bu kuruluşlar, aradan geçen yıllar boyunca birlik olmuşlar ve daha büyük bir yapı meydana getirmişlerdir. Hollanda kolonilerinde hizmet veren “Nilmij” adlı bir şirketin de diğerlerine iştirak etmesiyle bütün bu kuruluşlar 1.Dünya Savaşı sonrası yaşanan ekonomik buhranla yükselişe geçmiş; Hollanda’da ve tüm Avrupa’da sigortacılık yeni bir boyut kazanmıştır.

Hollandalı sigortacılar birleşiyor

1970’lere yaklaşırken; daha büyük işler başarmak isteyen be dünyaya yayılmayı arzulayan küçük sigorta şirketleri tekelleşmek gerektiğini fark etmiştir. Bunun sonucu olarak 1968 yılında “Algemeene Friesche”, “Groot Noordhollandsche” ve “Olveh” isimli şirketler “AGO” çatısı altında birleşirken; 1969 yılında “Eerste Nederlandsche”, “Nieuwe Nederlandsche” ve “Nilmij” de “Ennia” şirketini meydana getirmişlerdir.

Aegon kuruluyor

1983’te Aegon’un kuruluşuna kadar AGO ve Ennia firmaları bu tekelleşmenin meyvelerini toplamış; Amerika ve İspanya’daki birçok sigorta şirketinden hisse satın alarak faaliyetlerini uluslararası arenaya taşımışlardır. Sonrasında ise bu iki Hollandalı sigorta devi de birleşme kararı almıştır. Yani Aegon NV; 1983 yılında Hollanda’nın Hague şehrinde AGO ve Ennia şirketleri tarafından kurulmuştur.

Bu kuruluşun ardından Aegon; tüm Hollanda’nın tartışmasız tek sigorta kuruluşu olmakla beraber, daha önce kurduğu ortaklıklara ek olarak tüm Avrupa’ya yayılacak güce ulaşmıştır. Bu strateji doğrultusundaki ilk hamlesi de 1993 yılında İskoçya’nın en önemli finans kuruluşlarından biri olan “Scottish Equitable“ın %40’ını satın almak olmuştur. 1998 yılında ise hızını alamayıp Britanya’nın bu saygın kuruluşunun tamamını satın almıştır. Hatta Aegon için bu da yetmemiş; 1999 yılında İngiltere’nin en önemli hayat sigortası şirketlerinden biri olan “Guardian Royal Exchange“‘i satın almıştır.

1990’lı yıllarda Macaristan’dan da çeşitli satın almalar yapsa da Aegon için asıl dönüm noktası; ABD’nin en köklü sigorta kuruluşlarından biri olan “Transamerica“‘yı satın alması olmuştur. Geçmişi 1900’lü yıllara kadar dayanan ve ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America ile yakın ilişkileri bulunan Transamerica; bu sigortacılık devinin ABD’de en güvenilir şubesi olmuştur.

Aegon’un patronu kim?

2000’lerden günümüze gelinceye kadar Macaristan, Ukrayne ve Romanya’da sağladığı çalışmalarla Orta ve Doğu Avrupa’da; Meksika ve Brezilya pazarlarına girerek Latin Amerika’da; Şangay ve Tayvan’da kendi şubelerini açarak Asya’da var olan; kıtalararası muazzam bir sigortacılık devi haline gelmiştir. “Türkiye yok mu?” diye mi soruyorsunuz? Olmaz mı… 2008 yılında Aegon; Ankara Emeklilik AŞ’nin hisselerinin tamamını satın almıştır ve o zamandan beri Türkiye pazarının da içindedir.

Günümüzde 1,5 milyon Euro’yu aşkın net karı ve 25.000 cıvarı çalışanı bulunan Aegon’un CEO’su Alexander Wynaendts iken, Yönetim Kurulu Başkanı ise Rob Routs’tur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*