Adana Çimento kimindir?

OYAK Adana Çimento’nun sahibi Celalettin Çağlar’dır. Aslında şirketin tam isminin Adana Çimento değil de OYAK Adana Çimento olması, şirketin hangi gruba ait olduğunu açığa çıkartıyor. Şirketin büyük bir hissesi OYAK grubuna aittir.

Çağlar, şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Şirket için bir diğer önemli isim, genel müdür olan Kemal Doğansel’dir. 1954 yılında, beş milyon liralık sermaye ile kurulan Adana Çimento, 1957 yılında yılda yüz elli ton klinker kapasitesi ile üretim yapmaya başlamıştır. Yarım asrı geçen tarihiyle ülkemiz açısından önemli bir şirket olan Adana Çimento’nun 2004 yılı saptamalarına göre yılda iki buçuk milyon tona yaklaşan klinker üretimi ve yılda beş milyon tona ulaşan toplam çimento üretimi vardır. Bu rakamların en az on sene öncesine sahip olduğu dikkate alınırsa bugün şirketin iş dünyası adına hangi konumda olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Adana Çimento’nun Sahibi Kim?

Adana Çimento Sanayi Türk Anonim Şirketi olarak bilinen şirketin sahibi az evvel de belirttiğimiz gibi Celalettin Çağlar’dır. Söz konusu fabrikanın ilk kuruluş çalışmaları Türkiye Emlak Bankası, Türkiye İş Bankası ve Akbank öncülüğünde başlamıştı. Aynı yıl bu çalışmalar kapsamında devletin ve özel sermayenin imkanları birleştirilerek ortaya Türkiye Çimento Sanayi Anonim Şirketi kurulmuştu. 1950’li yıllar Türkiye’de inşaat sektörü adına önemli gelişmelerin yaşandığı yıllardır. Adana Çimento Sanayi Türk Anonim Şirketi de bu dönemde, 1954 yılında resmi izinlerini almak suretiyle piyasaya girmiştir.

Adana Çimento’yu Kim Kurdu?

Bu şirketin devlet ve özel sektörün birleşmesiyle kurulduğunu söylemiştik. Şirketin bir kısmı devletin yardımıyla kurulmuşken, bir kısmı da özel sermayenin desteğiyle oluşturulmuştur.

Adana Çimento’nun kurucusu şirketin geniş bir katılımla kurulmuş olması dolayısıyla tam olarak bilinmemektir. Şirket birçok özel kurumun katılımı ile kurulmuş, devletin de tam desteğini almıştır. Bugün çimento sektörünün öncü ismi olan şirketin temeli tam anlamıyla geniş katılımlı bir yatırıma dayanmaktadır. Bu nedenle şirketin tek bir kurucusu olduğundan bahsetmek yanlıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*