Acıbadem Hastanesi kimin?-Türkiye’nin en büyük özel hastanesi

Yakın dönemde yapılan sıralamaya göre Türkiye’nin en geniş kapsamlı hizmet veren, en çok şubesi bulunan ve en büyük özel hastanesi olarak kabul edilen Acıbadem; her ne kadar bütün bu özellikleriyle Türkiye’de en çok tercih edilen sağlık kuruluşlarından biri olsa da, pahalı olduğu için bir o kadar da fazla eleştirilen alternatiflerden biridir. Fiyatı düşük olsun yüksek olsun; hizmeti kaliteli olsun kalitesiz olsun kesin olan bir şey vardır ki; Acıbadem Holding’in bünyesinde bir hastaneler zinciri olarak faaliyet gösteren bu sağlık kuruluşu, Türkiye’de sağlık sektöründe en çok söz sahibi olan şirketlerden biridir. Bu yazımızda da kısaca Acıbadem Hastanesi’nin kuruluncaya kadar geçirdiği aşamalardan, günümüzdeki gibi zincir haline gelinceye kadar yaşadığı zorluklardan bahsedeceğiz:

Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu kimdir?

Daha önceki yazılarımızdan birinde de ele almıştık. Nedendir bilinmez Türkiye’de özel hastanelerin kurucları, idarecileri, vs. üst makam sahipleri futbolla epey alakalı oluyor. Bunu birazdan biyografisini inceleyeceğimiz Acıbadem Hastanesi’nin kurucusu Mehmet Ali Aydınlar’da göreceğimiz gibi, başka bir örnek vermemiz gerekirse Medical Park’ın kurucusu Muharrem Usta‘da da görmemiz mümkündür.

Acıbadem Hastaneleri’nin kurucusu Mehmet Ali AYDINLAR

Hastane bazında kuruluşuna değinecek olursak Acıbadem Hastanesi; 1991 yılında Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nin açılması vesilesiyle kurulmuştur.Yani günümüzde dev bir hastaneler zinciri olarak hizmet veren bu kuruluşun tohumlarının atıldığı yer hastanenin ilk şubesi olan Kadıköy’dür. Mehmet Ali Aydınlar’ın yoğun emekleri ve çabaları başta olmak üzere Kadıköy Hastanesi’nin tüm çalışanlarının özverili çalışmaları sonucu hastane kısa sürede varlığını duyurmuş ve kazancını arttırmış; bu yoğun çalışmanın ödülü de 1995’te Acıbadem Hastanesi’nin Bağdat Caddesi’nde kurulan 2. şubesi olmuştur. Zamanla açılan yeni şubeler ve tıp merkezleri sonucunda Acıbadem Sağlık Grubu; 18 hastane ve 13 tıp merkezi; 2.500’den fazla doktor ve bir o kadar da hemşire ile hizmet veren bir sağlık imparatorluğuna dönüşmüştür.

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi olan Mehmet Ali Aydınlar‘ın hayatına kısaca değindiğimiz zaman da; Anadolu’da genç yaşta ticarete atılmak vasıtasıyla başlayan ve başarılı girişimlerin yanı sıra TFF başkanlığı gibi spor dünyasında aktif görevlerle de süslenen son derece kaliteli bir kariyer görürüz. 1956 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Ali Aydınlar; meslek hayatına aslında muhasebeci olarak başlamıştır. 12 yıllık muhasebeci geçmişinden sonra Kadıköy’de binbir güçlükle kendi işini kurmaya karar vererek Acıbadem Hastanesi’nin ilk şubesinin temellerini atmış ve sonrasında az önce anlattığımız yayılma hikayesinin gerçekleşmesine vesile olmuştur. 2011-12 döneminde TFF Başkanlığı da yapmış bulunan iş adamı Mehmet Ali Aydınlar’ın; Acıbadem Holding çatısı altında sağlığın yanı sıra eğitim sektöründe de birçok girişimi bulunmaktadır. Ayrıca; gerek İstanbul’da gerekse memleketi Malatya’da yaptığı birçok hayır işi, kendisini ön plana çıkaran en önemli unsurlar olmuştur.

Acıbadem Hastanesi’nin sahibi kim?

Aradan geçen 25 yıllık süreye rağmen Acıbadem Hastanesi’nin yönetiminde bir değişiklik olmayıp idaresini aynı zamanda kurucusu olan Mehmet Ali Aydınlar yürütse de pay sahipleri bazı değişikliklere uğramıştır. Kurulduğu dönem yine Mehmet Ali Aydınlar’a ait olan hisselerin bir bölümü 2000 yılında İMKB’de halka arz edilirken; 2011 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’nun önemli bir payı ise Singapur merkezli bir sağlık grubu olan Integrated Healthcare Holdings’e satılmıştır.

Liste halinde sıralayacak olursak Acıbadem Sağlık Grubu’nun bünyesinde bileşen olarak bulunan şirketler şu şekildedir:

-Acıbadem Labmed

-Acıbadem Proje Yönetimi

-Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri

-Acıbadem Teknoloji

-Acıbadem Sigorta

-A Plus

-Acıbadem Labvital

-Telepati

-Acıbadem Labcell


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


14 Comments

 1. Sayın Mehmet Ali bey, Ülkemize yaptığı nız sağlık konusunda daki katkılarınıza, sonsuz teşekkürler. Ben, eşim ve kızım İstanbul un keşmekeşinden kaçıp Fethiye ye yerleştik, fakat

  gördükki burafa bulunan hastaneler maalesef yeter li değil, Acıbadem gibi kaliteli bir hastaneye, işinin ehli doktorlara şiddet le ihtiyaç var, bu konuyu dikkate alarak ilgilenirseniz çok mutlu olurum, eminim Fethiye lilerde çok mutlu olurlar, ilgi ize çok teşekkür ederim.

 2. Merhaba değerli abimiz ve hemserim bende bi malatyalı olarak sivasta yaşıyorum burada acıbadem hastanesine şiddetle ihtiyaç var lütfen medicanadan kurtarın bizleri saygilar sunarım….

  • Acıbadem hastanelerinin sağlıkta ileri aşamada olduğunu sanıyorsanız büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söyleyebilirim zira herşeyin para olduğu bu kurumda doktor eksikliği yüzünden saatlerce bekletilmekte cabası…

 3. Ülkemizde verdiğiniz sağlık hizmetleri için teşekkür ederim öncelikle. Yalnız herşey paramı eşim kifoskolyoz. Doktor doktor gezdik.doktorlar artık tamamen ticarete dökmüşler işlerini 150. 200 bin TL istendi ameliyat için parası olan olsun olmayan olsunmu. Bu cinayet degilmi Allah’ım görüyorsun sen bunu şikayetçiyim bunlardan

 4. Babam sgk ‘lı…Bodrum Acıbadem de sadece 2 gece yattık…ödediğimiz 1350 ₺…bizden alınan bu…evet tertemiz ortam…her şey güzel…ama çok pahalı…keşke herkes faydanabilse…ancak bu fiyatlar ile biraz zor

 5. Merhaba, 2016 yılında hastalandım ve acile kaldırıldım herşeyden memnun kaldım ama malesef hemşireler çok genç bana süslü Barbie Bebek gibi geldiler ve tecrübesi yaştan dolaysa az olan.
  2 gün yattım ve çıktıktan sonra bu durumu insanlarla konuştum ve paylaştım onların görüşünde ayni çünkü insanlar hasta orda bebek görmek istemiyorlar yanı tecrübeli hemşire veya eleman görmek istiyorlar.
  Teşekkür ederim

 6. Eskişehir acıbadem hastanesi bünyesinde çalışan doktorlara ve personeline sonsuz teşekkürler ederim gerçekten hepsi kaliteli insanlar benim hayatımı kurtardılar.

 7. Sayin Acibadem yoneticileri. 1 aydir yigenim losemi teshisiyle hastahanenizde yatiyor. Hayatim bukadar temiz duzenli, doktorlarindan hemsirelerine, yardimci arkadaslarina canla basla calisan biryer gormedim. Allah boyle insanlari basimizdan eksik etmesin.

 8. Mehmet Ali Bey 22 yaşındaki bir gencin hayatı için desteğinize ihtiyacımız var. Bu genci tesadüfen tanıdım ve yardim amaçlı yardim toplamaya başladım 8000 tl bulabildim . tedavisi sadece sizin hastaneniz deki kalp damar cerrahi murat dumantepe tarafından yapılmaktadır. Duyarsız kalmayın nolur desteğinize ihtiyacım var.Dönüş sağlayacağınızı umut ediyorum.

 9. Çok gereksiz pahallı Türkiye’de en büyük soyguncu özel hastane adam halen akıllanmamış ailesi trajedi dolu hayatı yazık madem ibret almıyorsun bırak bu işi devret daha fazla ibretlik olma .. Ankara Acıbadem bizi soydu soğana çevirdi… Acilden giriş yaptık Selamün aleyküm diyoruz adamlara kafa kağıdıyla 300 tl bırak iğne parası diyor bu kadar olmaz yazık günah ayıp be ALLAHA HAVALE EDİYORUM SİZİ ALLAHA

 10. Kozyatağı Acıbadem’de ablam beyin tümörü için gamalyf yaptılar sonra amaliyat önerdiler karşılığında 60000 tl dediler tamam dedik ama aylar geçti biz bu ameliyatı yapamayız dediler anlam veremedik ve hastamızı Cerrahpaşa ya getirmek zorunda kaldık bu arada tabiki bayağı sıkıntılar yaşadık demekki parayı az buldular ve bize bu sıkıntıları yaşattılar yazıklar olsun ve hala hastanedeyiz bütün bunların nedeni bizi oyalamaları

 11. Gitmeyin hastane super olabilir
  Para tuzagi
  Bugun sadece bilgi almak icin basvurdum cd bakmalari icin bile 775 tl istediler sesimizi yukseltince cd bakalim onuda goremediler beyinde baloncuk ameliyati anjiyo olmsi lazim 180.000 tl istiyor 3 saatlik operasyon ve ssk bedava hemen olmasi gerekiyor diye arastirdik yaziklar olsun
  Dinleri imanlari para

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*