ACER’ın Kuruluşu-Tayvanlı Bir Dünya Devi

Acer, 1976 yılında Stan Shih, karısı Carolyn Yeh ve bir grup arkadaşları tarafından 25000 dolar sermaye ve 11 çalışan Multitech ismiyle Tayvan’da kurulmuştur. Şirket ilk olarak elektronik cihaz dağıtımcılığı ve mikroişlemci teknolojileri için danışmanlık işleri yapmıştır. Micro-Professor MPF-I ismini verdikleri çalışma sistemi ilk üretimleri olmuştur. Bu sistem makine kodu ve assembly dili temellerinin öğretilmesi amacıyla dizayn edilmiştir. Multitech kuruluşundan 11 yıl sonra yani 1987 senesinde Acer ismini almıştır.

Acer sonraki yıllarda pazarlama stratejilerine ve dağıtım kanalları optimizasyonuna yoğunlaşarak işçi gücünü mümkün olduğu kadar azaltmıştır. Bu hamlenin ardından 2005 yılı verilerine göre tüm dünyaya yayılmış olmasına rağmen sadece 7800 adet çalışanı kalmış olup, bu durum şirketin gelirlerinin 2003 yılından 2006 yılına kadar 4.9 milyar dolardan 11.3 milyar dolara çıkmasına da olanak sağlamıştır. 2000’li yılların başlarında şirket Amerikan pazarında kendisine iyi bir yer edinememiş, fakat Avrupa’da kayda değer bir ivme yakalamayı başarmıştır. Deyim yerindeyse Acer’ı ayağa kaldıran kurulduğu yer değil Avrupa olmuştur.

2013 yılında yönetim kadrosunda büyük değişiklikler yaşayan Acer, 2014 verilerine göre kişisel bilgisayar satışlarında tüm dünyada %7.9’luk bir pay ile Lenovo, HP ve Dell firmalarının ardından dördüncü sıraya adını yazdırmayı başarmıştır.

Acer kuruluşundan bu yana Tayvan’daki en büyük bilgisayar üreticisi ünvanını korumaktadır. Günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının yanında, tablet, televizyon, akıllı telefon ve depolama aygıtları gibi cihazların da dağıtımını yapmaktadır. Şirket 2000’li yılların başlarında almış olduğu bir kararla parça üretim modelinden, tasarım-pazarlama-dağıtım modeline geçmiştir.

İş dünyasındaki başarılı çıkışının ardından Acer, özellikle motorsporlarında olmak üzere, çeşitli dallarda faaliyet gösteren farklı takımlara sponsorluk yapmıştır. Formula 1’de 2000 yılında BAR-Honda, 2001 yılında Prost Grand Prix takımlarına sponsor olan şirket, 2003 yılından 2012 yılında kadar da Ferrari takımı ile çalışmıştır. Bu çalışma en başta yalnızca sponsorluk temelli olsa da, 2006 yılından itibaren teknik anlamda ortaklığı da beraberinde getirmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*