ABD Yeşil Parti’yi kim kurdu?-Amerika’nın çevreci ve adil partisi

Kendimizi bildik bileli ABD’deki seçim yarışları iki büyük parti arasında geçmiştir. Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti… Bizi bırakın, taa bizim dedemiz zamanında bile bu böyle olmuştur. ABD tarihinden bu yana iki partinin birbirleriyle mücadelesi adeta ülkenin siyasi ve politik tarihine yön vermiştir. Hoş böyle bir durum olması da normal, çünkü o iki parti dışında kurulan ve gündeme girebilecek derecede çok oy alan partiler genelde 2000’li yıllara doğru kurulmuştur. Vizyonları ve ele aldığı konular da genelde 21. yüzyılla beraber gündeme oturan fikirler veya kapitalizmin doğurduğu sorunlara karşı takınılan muhalif tavır olmuştur. İşte bu senaryonun ürünü olan bir Amerikan Partisini tanıtacağız bugün: Yeşil Parti

Diğer ülkelerde Yeşil Parti, Yeşiller, vs. isimlerle kurulmuş siyasi partiler mevcut olduğu için bir karışıklık olmaması adına kısaca ABD Yeşil Parti diyoruz. Fakat partinin resmi ismi “Green Party of the United States” yani “Birleşik Devletler Yeşil Parti” şeklindedir. Partinin geçmişinden önce sadece kurucu bilgilerini merak edenler için cümlemizi verelim: ABD Yeşil Parti; 2001 yılında “Eyaletlerin Yeşilci Partileri Topluluğu”, orijinal ismiyle “Association of State Green Parties ” önderliğinde Ralph Nader’in genel başkan yapılmasıyla kurulmuştur. Fakat enteresan bir şekilde parti ilk kez 1996 başkanlık seçimlerine katılmıştır. Çünkü; o sıralarda tüm eyaletlerde seçime katılmamış ve henüz vizyonunu, ideolojisini tam olarak şekillendirmemiştir. Söz konusu oluşumun siyasi uzantısı olarak nabız yoklamıştır da diyebiliriz.

Amerikan Yeşil Parti’nin Kurucu Genel Başkanı Ralph NADER

ABD Yeşil Parti ideolojisi

Okyanus ötesinde kurulan bu yeşilci partinin Amerika kıtasındaki veya Avrupa’daki diğer yeşil partilerle arasında hiçbir görüş farklılığı yoktur. Tabii ki kendi ülkelerine has siyasi ve ekonomik stratejiler dışında…

Peki yeşilci partilerin genel ideolojileri neler olur? Okuyucuyu sıkmadan kelime kelime özetlersek bir yeşilci parti genelde şu fikirleri savunur:

  • Merkez Sol ve benzer görüşlerdedir
  • Çevrecidir
  • Şiddet karşıtıdır
  • Sosyal adalet çok önemlidir
  • Cinsiyet eşitliğini savunur
  • Heteroseksüellik dışındaki cinsel kimliklerin özgürlüğünü savunur.
  • Savaş ve ırkçılık karşıtıdır
  • Demokrasiden yanadır

Yukarıdaki görüşlerin çoğu birçok partinin “Evet, zaten biz de bunları savunuyoruz.” diyebileceği cinstendir. Yani hiç kimse siyasi arenaya çıkıp da savaşı, ırkçılığı yahut sosyal adaletsizliği savunduğunu söylemez. Ama Yeşiller ve diğer merkez sol görüşlerinde bu konsept daha belirgindir. Fakat işin ayırıcı yanı yine de bu değil. Yeşil Partileri diğerlerinden ayıran en belirgin ve en orijinal yön: Çevrecilik, doğa severlik ve yenilenebilir, temiz enerjiye olan yönelim… Yani tüm görüşlerini doğayı merkeze alarak şekillendirirler.

ABD Yeşil Parti’nin geçmişi de böyle şekillenmiştir. 1980’lerden bu yana uzanan çevreci faaliyetler sonucunda yukarıda bahsettiğimiz eyaletler arası topluluk kurulmuş. Onun çalışmalarıyla da tüm ülkede temsil gerçekleştirecek bir Yeşil Parti kurulmuştur.

ABD Yeşil Parti Başkanı

Günümüzde 250.000’den fazla resmi üyesi bulunan Yeşil Parti; ilk kez katıldığı 1996 seçimlerinde 22 eyalette 686.000’e yakın oy kazanmıştır. 2000 seçimlerinde ise katılım gösterebildiği eyalet sayısını 44’e çıkarmış ve 2.5 milyondan fazla oy toplamayı başarmıştır. İlerleyen yıllarda da sürekli oylarını arttırıp daha tanınmış siyasetçileri bünyesine katmaya başarsa da Yeşil Parti’nin meclislerde veya senatolarda elde edebildiği herhangi bir sandalye yoktur.

2012 ve 2016 seçimlerinde Yeşil Parti’nin başkan adayı Jill Stein olmuştur.

Yeşiller oluşumundan doğan Amerikan Yeşil Parti; resmi ideolojisini Çevreci siyaset ve Eko-Sosyalizm olarak beyan etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*