ABBA’yı kim kurdu?-İsveç’in ve dünyanın efsane pop grubu

Eskilerden, artık efsaneleşmiş ve bir dönemin popüler kültüründe kült haline gelmiş bir grupla karşınızdayız: ABBA. Pop müziğin efsanesi, bir dönemin genç erkeklerinin ve kızlarının eğlenip müzik listelerinde en üst sıralara yer verdiği ABBA grubu, kurulduğu günden itibaren aktif olduğu yıllar boyunca tüm dünyaca meşhur olmuş, şarkıları tüm ülkelerde evrensel bir nitelik kazanmıştır.

Popüler kültürün ve pop müziğin genelde Amerikan çıkışlı olmasının aksine ABBA’nın ilginç bir yönü vardır. Bu efsane pop grubu İskandinav topraklarında doğmuştur. Genelde İskandinavlar’dan Amon Amarth, Ensiferum, Korpiklaani, Amorphis gibi metal grupları ortaya çıksa da o dönemin zihniyetinin ürünü olarak aynı topraklar dünyaca meşhur bir pop grubu da çıkarmıştır.

Peki ABBA nasıl ve kimler tarafından kuruldu? Kuruluş safhasında neler geçti ve bugün ne durumda? İşte bir dönemin efsane grubu ABBA’nın kuruluşu:

ABBA kaç yılında kuruldu?

Bildiğiniz gibi grubun kökeni son derece eski yıllara dayanmaktadır. Zaten faaliyetlerine son verme kararı aldıkları günün üzerinden de epey zaman geçmiştir. Dolayısıyla son derece eski yıllarla ilgileniyoruz.

ABBA’nın kurucusu kim?” gibi bir soruya net cevap vermek mümkün değildir. Çünkü birkaç kişinin birleşimiyle kurulmuş bir müzik grubudur.

O zaman iki soruyu birleştirerek grubun künyesini verelim. ABBA; 1972 yılında İsveç’te Björn Ulvaeus, Benny Andersson,Agnetha Faltskog ve Anni-Frid Lyngstad tarafından kurulmuştur.

Yani İsveçli 4 kafadar tarafından hayat verilen bu grup; bundan tam 45 sene önce kurulmuştur. Aslında 1972 yılında bu dörtlü birdenbire bir araya gelmemiştir. 1972’den önce yaklaşık altı yıl süren br kuruluş safhası olmuştur. Mesela bir müzik grubu fikri ilk kez Björn Ulvaeus ve Benny Andersson tarafından 1966 yılında ortaya atılmış; diğer üyeler Agnetha Faltskog ve Anni-Frid Lyngstad ise 1969 yılında gruba katılmıştır. 1972 yılına kadar Single’lar ve demolar ile hayranlarını tatmin eden grup profesyonel kariyerine, yani ABBA ismiyle macerasına 1972 yılında ancak başlamıştır.

Bu arada dipnotu belirtmeyi de unutmayalım: ABBA ismi; grup kurucularının baş harflerinden oluşmaktadır: (A)gnetha, (B)jörn, (B)enny, (A)nni-Frid Lyngstad.

ABBA üyeleri: 

1972 yılında kurulan ABBA, 1982 yılına kadar aktif olmuştur. 10 yıllık dönem boyunca grubun üyeleri hiçbir değişiklik geçirmemiş, aynı dörtlü müzik kariyerine devam etmiştir. Dolayısıyla “ABBA’nın üyeleri kimler?” diye soranlar için şöyle bir liste yapabiliriz:

 • Anni-Frid Lyngstad
 • Agnetha Faltskog
 • Benny Andersson
 • Björn Ulvaeus

ABBA albümleri:

1972 yılından bu yana ABBA’nın piyasaya çıkan albümleri şu şekildedir:

 • Ring ring (1973)
 • Waterloo (1974)
 • ABBA (1975)
 • Greatest Hits (1975)
 • Arrival (1976)
 • The Album (1977)
 • Voulez-Vous (1979)
 • Super Trouper (1980)
 • The Visitors (1981)

Bunların ve konserlerin yanı sıra ABBA; 1974 yılında Waterloo isimli şarkısıyla Eurovision’da birinci olmuştur. Bu Eurovision galibiyeti ABBA’nın ABD’de ve Avrupa’da tanınmasını sağlayan etkenlerin başında gelmektedir. Sonrasında zaten dünyaca meşhur bir pop grubu haline gelmiştir.

O zaman siz değerli okuyucularımızı ABBA’ya Eurovision birinciliğini getiren “Waterloo” şarkısıyla uğurlayalım. İyi seyirler:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*