Abalıoğlu Holding’in sahibi kim?-Başında kimler var?

Köken itibariyle Denizli’de temelleri atılan bir şirketler topluluğu olan Abalıoğlu Holding; Türkiye’nin en zengin ve en güçlü toplulukları arasındadır. Dolayısıyla kurucusu olan aile de Türkiye’nin en zengin 100 ailesinden biridir.

Başlangıç zamanlarında sadece belli başlı birkaç sektörde faaliyet gösterse de Abalıoğlu Holding; birçok rakibinin büyüme evreleriyle eş değer bir şekilde diğer sektörlere de yatırım yapmaya başlamış, zaman içinde de çok sektörlü oluşumlardan biri haline gelmiştir.

Peki; günümüzde saygınlığını ve prestijini yeterince ıspatlamış olan bu holding ne zaman kimler tarafından kurulmuştur? Hangi sektörlerde çalışmaya çalışmaya başlayıp, ilk yatırımlarını hangi alanlara yapmıştır? Ana hatlarıyla Abalıoğlu Holding’in doğuşuna ve gelişimine tanıklık edelim:

Abalıoğlu Holding’i kim kurdu?

Resmi kuruluş itibariyle Abalıoğlu’nun Denizli’deki çalışmalarına başlaması 1950’lerin arifesine denk gelir. Fakat şirket için gereken pratik alt yapı bu kayda geçişten bile öncesine, neredeyse cumhuriyetin yeni kurulduğu yıllara kadar geri gitmektedir.

Fakat biz kağıt üzerinde bir şirketin bulunduğu zamanı ele alırsak Abalıoğlu Holding; 1941 yılında Cafer Sadık Abalıoğlu tarafından kurulmuştur.

Abalıoğlu Holding’in kurucusu Cafer Sadık ABALIOĞLU (1920 – 1994)

Sadık Abalıoğlu işlerin başına geçtiğinde, ailenin sahip olduğu işler sıfırdan var edilmiş; yazının başında bahsettiğimiz gibi 20’li ve 30’lu yıllar boyunca bizzat babası tarafından Denizli’de pek çok proje hayata geçirilmiştir.

Fakat 1941’de baba Abalıoğlu vefat etmiş; işlerin başına da üniversite eğitimini yarıda bırakarak Sadık Abalıoğlu geçmiştir. Bu dönemde Abalıoğlu Ailesi’nin en önemli kazançları sağladığı sektör ise dericilik olmuştur.

Sadık Abalıoğlu genişleme çalışmalarına başlıyor

Kuruluşun akabinde şirket için yeni bir dönem başlamış; elde bulunan sermaye ile pek çok yeni sektöre yatırımlar yapılmıştır.

Öyle ki; 1950’lere girilinceye kadar Abalıoğlu Ailesi Denizli’de un fabrikası, akaryakıt, kamyon, otomotiv ve lastik bayiilikleri alarak hayati girişimlerde bulunmuştur. Hatta pek çoğunu Denizli’ye getiren ilk kuruluş da bu holdingin ta kendisidir.

1951’de kurulan Çırçır Fabrikası ile tesktil sektörüne de el atan Abalıoğlu Holding; 2000’li yıllara kadar geçen 50 yıllık periyotta hizmetlerini geliştirmeye ve yatırımlarını arttırmaya durmaksızın devam etmiştir. Günümüzde en önemli sanayi, ticaret ve hizmet topluluklarından olmasının sırrı da Abalıoğlu Ailesi’nin bu istikrarlı ve emin adımlarla ilerleyişi olmuştur.

Abalıoğlu Holding patronu

2016’nın yazına geldiğimizde Abalıoğlu Holding hala aynı ailenin kontrolündedir. İmparatorluğun güncel yönetim kurulu kadrosu ise şu şekildedir:

-İsmet Abalıoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı)

-Mehmet Ali Abalıoğlu (Başkan Yardımcısı)

-Oğuz Abalıoğlu (Üye)

-Ahmet Abalıoğlu (Üye)

-Cafer Sadık Abalıoğlu (Üye)

Abalıoğlu Holding şirketleri

İçinde bulunduğumuz dönemde şirketin sahip olduğu alt kuruluşlar ve ortaklıklar ise şu şekildedir:

-Abalıoğlu Doğal Kaynaklar Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Abalıoğlu Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Açık Kart Teknolojileri ve Ödeme Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-İvme Grup Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-Başak Metal Ticaret ve Sanayi A.Ş.

-Arenko

-Filidea SRL Italy

-Filidea Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-CSA Textile Egypt S.A.E.

-Abalıoğlu Tekstil Sanayi A.Ş.

-SC Dentaş Romania SRL

-C.N. Wire Corporation

-Er/Bakır Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*