AB InBev’in kurucusu kim?-Dünyanın en büyük bira üreticisiyle tanışın…

Evet sevgili okurlar. Türkiye’de hepimizin bildiği Bomonti, Efes Pilsen gibi meşhur markaları bir kenara bırakın. Bu yazımızda asırlardan gelen tecrübesiyle dünyanın en büyük bir üreticisi olan şirketi tanıtacağız. AB InBev; şu anki ismi itibariyle yeni kurulmuş gözüken bir holdingtir fakat önceki ortaklıklardan ve birleşmelerden oluşan uzun mu uzun bir geçmişe sahiptir. Yakın bir tarihte de İskoçlardan bayrağı devralarak dünyanın en büyük biracısı olarak anılmaya başlanmıştır. O zaman sizleri fazla oyalamadan AB InBev’i kimlerin kurduğundan ve ondan öncesinde de nasıl yollardan geçtiğinden bahsedelim:

AB InBev kimlerin?

Tam anlamıyla uluslararası, diğer bir deyişle çok uluslu şirket olan AB InBev ismi birazdan değineceğimiz ortaklık hikayesindeki katılımcı isimlerden gelmektedir: Anheuser-Busch InBev… Gördüğünüz gibi Anheuser-Busch ve InBev adlı iki ayrı bölüm mevcut. Bu da demek oluyor ki; önceden var olan InBev şirketi ile Anheuser-Busch birleşmiş ve günümüzdeki AB InBev markası ortaya çıkmış. O zaman bugünkü bilgiyle ilgilenen okuyucularımızın ihtiyacı olanı hemen verelim: AB InBev; 2008 yılında iki bira devi Anheuser-Busch ve InBev’in birleşmesiyle kurulmuştur. Yani yeni yapılanmış haliyle yaklaşık 8 yıllık bir tarihe sahiptir.

Bundan öncesinde ise söz konusu bira devinin yine eskilerden kurulan bazı şirketlerin birleşmesinden oluşan bir macerası vardır. Buna göre; günümüzdeki ana bileşenlerden biri olan InBev ismi önceki ortaklar Interbrew ve AmBev’den gelmektedir. Bunlardan Interbrew; 1987 yılında iki Belçikalı üretici olan Artois ve Piedboeuf’un birleşiminden ortaya çıkmıştır. Bu ortaklardan Artois hakkında şaşırtıcı olan ise; 1366 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip olmasıdır!… Evet; günümüzün en büyük üretici AB InBev’in köklerinde neredeyse 700 yıl öncesinde uzanan bir damar vardır. Ayrıca sonraki yıllarda Interbrew ismiyle Labatt Brewing, hatta Beck’s gibi önemli markalar da satın alınmıştır.

Diğer ana bileşen olan AmBev ise 1999 yılında faaliyetlerinde başlamıştır. O da 1880 yılında kurulan Antarctica ve 1886 yılında kurulan Brahma markalarının birleşimiyle ortaya çıkmıştır. Eski markaların her ikisi de Brezilyalıdır.

Daha sonradan bu markayı satın almış olan Anheuser-Busch da 1852’de Amerikada kurulmuş bir üreticidir. Yani bu dünya devinin yapısında Amerikan, Belçikalı ve Brezilyalı olmak üzere tam anlamıyla çok uluslu bir yapı hakimdir.

AB InBev’in sahibi kim?

Yukarıda çok uluslu ve karmaşık yapısından bahsedince az çok tahmin ediliyordur. Tek kişiden oluşan bir sahip, hissedar, ortak belirlemek mümkün değildir.

Fakat yönetim kademesinde dair önemli bilgiler tabii ki apaçık ortadadır. AB InBev’de 2017 Ocak ayı itibariyle Carlos Brito CEO, Kees J.Storm ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

150.000’den fazla çalışanı bulunan holding Anheuser-Busch, AmBev, Grupo Modelo, SAB Miller gibi alt kuruluşlara da sahiptir. 30 ülkede bulunan işletmesi ve 130 ülkeye yaptığı satışla beraber AB InBev; dünya bira pazarında %25’lik bir orana sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*