A Haber kimin?-Türkiye’nin olay yaratan haber kanalını kimler kurdu?

Kanal formatının ismine de yansımış olmasından anlaşılacağı üzere A Haber; Türkiye’de ulusal çapta ve yurt dışında pek çok ülkede yayın yapan bir haber, siyaset, politika kanalıdır.

Aslına bakacak olursanız A Haber’in gerek bütçe, gerekse izleyici kitlesinin büyüklüğü açısından, ulusal bir kanal olup daha dar izleyici kitlesine hitap eden tipik ideolojik yayınlardan pek bir farkı yoktur. Fakat A Haber’i kuruluşundan bu yana farklı yapan, az izlenmesine rağmen herkes tarafından, en zıt görüşlere sahip kişiler tarafından bile bilinmesini sağlayan bir çehresi vardır. Kurulduğu günden bu yana A Haber; en spekülatif, en olaylı, RTÜK ile veya genel etik kuralları ile başı en çok belaya giren kanallardan biridir. Basit bir örnek verecek olursak A Haber; Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde yaptığı yayınlardan ötürü yine aynı ayda RTÜK’ten 25 ayrı ceza almıştır.

Kurulduğu günden bu yana böyle olaylı ve popüler bir kimliği olan A Haber’in kurucusunun kim olduğu, kimler tarafından kurulduğu, ne zaman kurulduğu gibi bilgileri siz Kim Kurdu okurları için derledik.

A Haber’i kim kurdu?-A Haber’in sahibi kim?

A Haber’in kurucusunun kim olduğuna baktığımız zaman tanıdık bir tablo karşımıza çıkıyor. 2010 sonrası bir girişim olarak; Türkiye’nin bilindik medya gruplarından olan Turkuvaz Medya Grubu tarafından başlatılan bir proje… Genel yayın yönetmeni de eskiden Habertürk‘te görev yapmış birisi: Erdoğan Aktaş… 25 Nisan 2011’de yayın hayatına başlamış A Haber…

Dolayısıyla A Haber’in kuruluş bilgilerini şu şekilde özetleyebiliriz sevgili okurlar: A Haber; 25 Nisan 2011’de Turkuvaz Medya Grubu tarafından kurulmuştur. Genel yayın yönetmenliğini de Erdoğan Aktaş üstlenmiştir. (Şu an için)

Erdoğan Aktaş

‘A Haber’in sahibi kim?’ diye soracak olursanız da cevabımız şu an itibariyle aynı olacaktır. 2019 yılının Şubat ayında iken A Haber’in sahibi halen Turkuvaz Medya Grubu’dur. Turkuvaz Medya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ise Ömer Faruk Kalyoncu’dur.

Ömer Faruk Kalyoncu

Sloganı ‘Haberin Kanalı’ olan A Haber; 2011’de başlayan yayıncılığı öncesinde 1995-2006 arasında Yeni TV, 2007-2014 arasında ise Yeni Asır TV isimleriyle faaliyet gösteren TV kanalları ile hemen hemen aynı kadroya sahiptir.

Genel merkezi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan A Haber’in ayrıca Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan ve Avrupa Birliği ülkelerinde de yayını mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

UDEMY'Yİ KİM KURDU?

NETFLIX'İ KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*