A Haber kimin?-Türkiye’nin olay yaratan haber kanalını kimler kurdu?

Kanal formatının ismine de yansımış olmasından anlaşılacağı üzere A Haber; Türkiye’de ulusal çapta ve yurt dışında pek çok ülkede yayın yapan bir haber, siyaset, politika kanalıdır.

Aslına bakacak olursanız A Haber’in gerek bütçe, gerekse izleyici kitlesinin büyüklüğü açısından, ulusal bir kanal olup daha dar izleyici kitlesine hitap eden tipik ideolojik yayınlardan pek bir farkı yoktur. Fakat A Haber’i kuruluşundan bu yana farklı yapan, az izlenmesine rağmen herkes tarafından, en zıt görüşlere sahip kişiler tarafından bile bilinmesini sağlayan bir çehresi vardır. Kurulduğu günden bu yana A Haber; en spekülatif, en olaylı, RTÜK ile veya genel etik kuralları ile başı en çok belaya giren kanallardan biridir. Basit bir örnek verecek olursak A Haber; Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde yaptığı yayınlardan ötürü yine aynı ayda RTÜK’ten 25 ayrı ceza almıştır.

Kurulduğu günden bu yana böyle olaylı ve popüler bir kimliği olan A Haber’in kurucusunun kim olduğu, kimler tarafından kurulduğu, ne zaman kurulduğu gibi bilgileri siz Kim Kurdu okurları için derledik.

A Haber’i kim kurdu?-A Haber’in sahibi kim?

A Haber’in kurucusunun kim olduğuna baktığımız zaman tanıdık bir tablo karşımıza çıkıyor. 2010 sonrası bir girişim olarak; Türkiye’nin bilindik medya gruplarından olan Turkuvaz Medya Grubu tarafından başlatılan bir proje… Genel yayın yönetmeni de eskiden Habertürk‘te görev yapmış birisi: Erdoğan Aktaş… 25 Nisan 2011’de yayın hayatına başlamış A Haber…

Dolayısıyla A Haber’in kuruluş bilgilerini şu şekilde özetleyebiliriz sevgili okurlar: A Haber; 25 Nisan 2011’de Turkuvaz Medya Grubu tarafından kurulmuştur.

‘A Haber’in sahibi kim?’ diye soracak olursanız da cevabımız şu an itibariyle aynı olacaktır. 2019 yılının Şubat ayında iken A Haber’in sahibi halen Turkuvaz Medya Grubu’dur. Turkuvaz Medya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ise Ömer Faruk Kalyoncu’dur.


Sloganı ‘Haberin Kanalı’ olan A Haber; 2011’de başlayan yayıncılığı öncesinde 1995-2006 arasında Yeni TV, 2007-2014 arasında ise Yeni Asır TV isimleriyle faaliyet gösteren TV kanalları ile hemen hemen aynı kadroya sahiptir.

Genel merkezi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunan A Haber’in ayrıca Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan ve Avrupa Birliği ülkelerinde de yayını mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*