9gag’in kurucusu kim?-En eski ve en komik sosyal medya platformlarından

Var olduğu günden beri kullanıcılarının yaptığı paylaşımlar ile herkesi gülmekten kırıp geçiren 9gag, Facebook ve diğer popülaritesi yüksek sosyal medya platformlarından farklı bir konsepte sahip olsa da internet kullanıcılarının hiçbir zaman unutmadığı, gönüllerde ayrı yeri olan bir sosyal medya diyarıdır.

Peki ne iş yapar,neye yarar ve kimler tarafından insanlığa kazandırılmış bir hizmettir 9gag? İşte kısa bir künyesi…

9gag nedir?

9gag, dünya üzerindeki tüm kullanıcılara paylaşım yapıp diğer kullanıcılar ile etkileşim kurma imkanı veren, paylaşımların resimli, vs. şekillerde yapılabildiği bir sosyal medya ortamıdır. Tıpkı Facebook’ta paylaşılan gönderiler veya Twitter’daki twitler gibi, hatta Caps ortamlarında paylaşılan birbirinden komik şeyler gibi 9gag da aynı işlevleri gören işlek mi işlek bir platformdur.

9gag’i kimler kurdu?

Sosyal medya ve Caps kültürünün başlangıç noktası olarak kabul edilebilecek 9gag; 23 Nisan 2008’de Kaliforniya’da şu kişiler tarafından kurulmuştur:

  • Ray Chan
  • Chris Chan
  • Brian Yu
  • Marco Fung
  • Derek Chan

İnternet ortamına hakim ve teknoloji tutkunu 5 kafadar tarafından kurulan ortam, kısa sürede internet kullanıcılarının yoğun beğenesini

kazanmış ve dünya üzerinde en çok kullanılan, dolayısıyla en çok kazandıran sanal medya platformlarından biri haline gelmiştir.

9gag’in kurucuları bu beş kişi olarak geçer fakat herdaim lider olan, kuruluşta en çok payı olan kişi Hong Kong Üniversitesi öğrencisi Chris Chan olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*