731. Birim’i Kim Kurdu?-İnsanlar Üzerinde Deneyler

731.Birim, İkinci Dünya Savaşı sırasında biyolojik ve kimyasal araştırmalar üzerine yoğunlaşarak insanlar üzerinde deneyler yapmış, Japon İmparatorluk Ordusu’na bağlı bir kurumdur. Resmi olarak Kwantung Ordusu’na bağlı “Salgın Önleme ve Su Arıtma Departmanı” olarak kayıtlara geçmiş olan bu kurum, esasen Japon İmparatorluğu Kempeitai Askeri Polisi’ne bağlı olarak Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Pingfang Bölgesi’nde 1934 – 1939 yılları arasında komple bir tesis inşa edilerek aktif hale gelmiştir. 1941 yılına gelindiğinde resmi olarak 731.Birim adını almıştır.

731.Birim, Kwantung Ordusu’nun bir üyesi olan General Shiro Ishii’nin idareye gelmesiyle birlikte araştırmalarına hız vermiş ve birimin feshine kadar Ishii yönetiminde kalmıştır. Tesiste katledilen kişi sayısı tam bilinmemekle beraber 3000 ile 12000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bunların yarıdan fazlasını esir alınan Çinliler ve diğer kısmını da çoğunlukla Ruslar oluşturmuştur. İnsanlar asker veya sivil; kadın, erkek veya çocuk şeklinde ayrım gözetmeksizin deneylere tabi tutulmuşlardır. Bazı Japon kaynaklarında belirtildiği üzere deneklerin büyük bir çoğunluğu Kempeitai Askeri Polisi tarafından tesise getirilmiştir.

Birimin kuruluşundan itibaren insanlar üzerinde yapılan deneylerden bazıları şunlardır :

  • Anestezi yapılmadan deneğin iç organlarının incelenmesi
  • Farklı virüs ve mikrop çeşitlerinin enjekte edilerek deneğin hastalık ve ölüm sürecinin izlenmesi
  • Deneklerin vücutlarının tamamının veya bir kısmının dondurulması
  • Kadın esirlerin cinsel arzuları tatmin amaçlı kullanımı ve ardından frengi enjektesi
  • Tüm denekler üzerinde yapılan biyolojik ve kimyasal silah testleri

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle beraber, birimin kullanmış olduğu tesis delillerin yok edilmesi amacıyla General Ishii’nin emriyle havaya uçurulmuştur. Daha sonra yakalanan Ishii ve yardımcıları savaş suçlusu olarak yargılanacakken Amerika Birleşik Devletleri’nin bilgi alışverişi karşılığında sunmuş olduğu dokunulmazlık teklifini kabul etmişlerdir. Sovyet Güçleri tarafından yakalanan sorumlular ise yargılanarak 2 ile 25 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştır. Japon Devleti, 731.Birim’in varlığını onaylamış, fakat denekler için bireysel dava ve tazminat hakkını kabul etmemiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*