7 Gün Ayran’ı kim kurdu?-Almanya’yı ve Avrupa’yı ayranla tanıştıran Türk girişimci

7 Gün; Almanya’daki en büyük ve en çok tanınan Türk şirketlerinden biridir. Kola markası olan 7 Gün değil, evet…:9 Tam 4 milyon Euro’ya yakın cirosu olan; sadece Almanya’da değil; Avusturya ve İsveç başta olmak üzere çevre Avrupa ülkelerinde de hatırı sayılır derecede bilinen ve pek çok ilki gerçekleştiren bir şirketten bahsediyoruz. Türkiye’de yaşıyorsanız duymamış olmanız gayet normal… Faaliyetleri tamamen Avrupa’dadır 7 Gün’ün ve malesef Türk medyasında gerektiği kadar yer verilmemiştir. 7 Gün’ün başarısının sırrı da isminde saklı zaten: Ayran…

7 Gün Ayran’ın kurucusu kimdir?

Vakti zamanında Almanya’ya göç eden Mehmet Özcan; 1989 yılında geçinebilmek için bir çay evi açar Almanya’da… Çayın yanı sıra ayran da yapıp satmaya başlar. Fakat Mehmet Özcan’ın daha önce hesaba katmadığı bir şey olur: Çay evi olarak açtığı dükkanda çaydan çok yaptığı ayranlar satılır. Bunun üzerine Mehmet Özcan cesur bir kararla küçük bir imalathane açar ve ayran üretimine başlar. Şirketin ismini de “7 Gün” olarak koyar. “7 Gün Ayran” ismi de bundan ileri gelmektedir.

Dolayısıyla 7 Gün Ayran; 1989 yılında Mehmet Özcan tarafından kurulmuştur.

7 Gün Ayran’ın cirosu o kadar hızlı bir şekilde artar ki; sadece 7 yıl sonra, 1996 yılında o zaman kadar ayran konusunda bilgisi olmayan Alman bir mandıracıyı dahi ikna etmeyi başarır ve iş birliği yapar.

Tüm bu başarılarının neticesinde Mehmet Özcan; Almanya’yı, Avusturya’yı ve İsveç’i ayranla tanıştıran kişi olur ve Almanya’daki en büyük Türk girişimlerinden birinin mimarı haline gelir.

Meyveli çeşitleri de mevcut 7 Gün Ayran’ın

7 Gün Ayran kimin?

1989 yılında Mehmet Özcan tarafından kurulan 7 Gün şirketi; 2009 yılından beri Dilek Özcan tarafından yönetilmektedir. (Bu bilgi güncellemeye açıktır ve bir değişiklik durumunda okurumuzun yorum kısmından veya iletişim sekmesinden uyarması halinde gerekli güncelleme yapılacaktır.)

Sadece Berlin’de 3 binden fazla dükkanda 7 Gün ayran, bir içecek seçeneği olarak satılmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*