3 Idiots’un yönetmeni kimdir?-Sistemin üretim hataları

Bir Aamir Khan filmi varsa izlemeden önce şöyle bir duracaksınız, zihninizi boşaltacaksınız. Aamir Khan filmlerini sadece vakit geçirmek ya da akşamları stres atmak için izleyemezsiniz, bu işin belli bir adabı vardır..

Neyse… İzlemiş olanlar yukarıda nelerden bahsettiğimi eminim hissetmiştir. Ama izlemeyenler için söyleyecek olursak 3 Idiots; filmlerinde ezberci eğitim sistemini ve batıl inançları eleştirmeyi kafasına koymuş Aamir Khan’ın başrol oynadığı en başarılı yapıtlardan biridir. Filmin yönetmenliğini ise Rajkumar Hirani yapmıştır.

3 Idiots filminin yönetmeni Rajkumar HİRANİ

3 Idiots konusu

Hindistan’ın en iyi mühendislik okullarından birinde eğitim görmekte olan Farhan Qureshi (R.Madvahan) ve Raju Rostogi (Sharman Joshi); notları epey yüksek olan başarılı öğrencilerdir. Eğitim sisteminin isteklerini güzelce yerine getirmelerine rağmen bu ikili içten içe bulundukları düzenin ne kadar saçma olduğunun farkındadır. Ama birinin ailenin toplum içindeki konumunu fazlasıyla önemseyen obsesif ailesi, diğerinin de maddi imkanları son derece kısıtlı olan ailesi sebebiyle hiçbir zaman bu düşüncelerinin üzerine gidememişlerdir. Ta ki okula sonradan gelen Rancho (Aamir Khan) aralarına katılıncaya kadar…

Eğitim sistemini ve düzeni sürekli eleştirmesi sebebiyle dışarıdan bakıldığında bıraktığı ilk izlenimin tersine Rancho; aynı zamanda okulda notları en yüksek öğrencilerden biridir.

Filmde de bu üçlünün bir araya gelmesiyle beraber; tam bir sistem bağımlısı olan okul rektörleriyle yaşadıkları münkaşaları, düşündürecek olayları gayet başarılı bir komedi havasında izliyoruz.

3 Idiots’un yapımcısı

2009 yılında vizyona giren ve senaristliğini Abhijat Joshi ile Rajkumar Hirani‘nin yaptığı 3 Idiots; Aamir Khan’ın yanı sıra Kareena Kapoor Khan, Madhava, Sharman Joshi, Boman Irani ve Omi Vaidya gibi Hint sinemasının önemli isimlerini de ağırlamıştır.

Günümüzdeki değeriyle 12 milyon dolarlık bütçeyle çekilen 3 Idiots’un yapımcısı ise Vidhu Vinod Chopra olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*