12 Öfkeli Adam’ın yapımcısı kim?

İMDB en iyi filmler arasında bulunan 12 Öfkeli Adam; sinema tarihinin en eşsiz, benzersiz, izleyiciyi büyüleyen ve filmden sonraki birkaç saat boyunca sorgulatan yapımlardan biridir. Evet; açıklaması biraz zor. Hani bazı filmler olur ya, izledikten sonra adeta bir beyin şoklaması yaşarsınız. Etkisini atlatmaya çalışsanız dahi üzerininzden bir türlü atamazsınız. Olası senaryolar üzerinde düşünür, aslında bu şöyleydi, şu böyleydi gibi şeyler kafanızın içinden geçip durur. Bir de gerçek hayatta bu senaryoyu düşünmeden alamazsınız kendinizi..

Zaten ince bir ayrıntıya dikkat çekmek isteriz. İMBD en iyi filmler listesinde pek çok film yakın tarihlerdedir. Yakın derken 1980 ve sonrası, özellikle 1990’lar… 12 Öfkeli Adam ise 1957 yapımı bir filmdir ve 60 yıl boyunca başka hiçbir film onu listedeki yerinden edememiştir.

12 Öfkeli Adam konusu

Filmin konusu bir mahkeme ve bir jüriden ibarettir. Şahitler ve kanıtlar eşliğinde bariz suçlu olduğu düşünülen bir genç, cinayetten dolayı idama mahkum edilecektir. Bu kararın onaylanması için jüri toplanmıştır. 12 jüri üyesinden bir adam, diğerlerini acele karar almamaya, kanıtlardaki gariplikleri değerlendirmeye ve çocuğun aslında suçlu olmayabileceğine ikna etmeye çalışacaktır.

Filmde lavabo ve mahkeme sahneleri dışında sadece jüri odası mekan olarak kullanılmıştır. Tek odada geçen bir film olması yönüyle “The Man On The Earth” filmiyle benzerlik göstermektedir.

12 Öfkeli Adam’ın yapımcısı kim?

Orjinal adı 12 Angry Men olan filmin yapımcılığını Henry Fonda ve Lee J. Cobb üstlenirken, yönetmenliğini ise Sidney Lumey gerçekleştirmiştir. 

12 Öfkeli Adam filminin yapımcısı Henry FONDA (1905 – 1982)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*