Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

1.GÖKTÜRK KAĞANLIĞININ KURULUŞU

Devletler 13 Şubat 2015

Hepimizin bir özgünlüğü olarak; Türk adını isminde taşıyan ilk devlet olan Göktürk Devleti; 552 yılında Bumin Kağan tarafından kurulmuştur. Yüz ölçümü 6 milyon kilometrekareyi geçen Göktürk Kağanlığı’nın batı kanadını; o zamanki Türk töresi gereği Bumin’in kardeşi İstemi Yabgu yönetmekteydi.

Herkes tarafından kabul edilmektedir ki Göktürkler; Hunların soyundan gelen “Aşina” isimli bir boya mensupturlar ve çekilmiş oldukları yer olan Altay Dağları’nın güneyinden yayılarak bu devleti kurmuşlardır. Hun Devletleriyle ilgili olan yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bumin Kağan

Bumin Kağan

552 yılında kurulduğunda Göktürk Kağanlığı’nın doğusunda Çin; batısında ise Sasani (İran) Devleti vardı. Çin, Sasani, hatta Bizans ile başarılı ilişkilerde bulunan Göktürklerin diplomasi yeteneğini hükümdarlarının hamlelerinde görmek gayet mümkündür.

Bumin Kağan’dan sonra yerine oğlu Issık Kağan geçmiş; fakat onun da 1 yıl sonra ölümü üzerine Mukan Kağan tahta oturmuştur. Mukan Kağan Dönemi (553-572); Göktürklerin en ihtişamlı dönemidir.

Mukan Kağan’ın ölümünden sonra başa geçen Ta-po ile; batı devletinde başa geçen İstemi Yabgu’nun oğlu Tardu’nun arasının açılması, Ta-Po’nun budizmi kabul etmesi ve Çin hayranlığı beslemesi gibi sebepler yüzünden arada meydana gelen soğukluk; Işbara Kağan döneminde kendini gösterdi ve 582 yılında Göktürk Devleti doğu-batı olmak üzere ikiye ayrıldı.

Kim kurdu?: Bumin Kağan

Ne Zaman Kuruldu?: 552

Ne Zaman Yıkıldı?: 582

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Muhittin eryürek 14 Şubat 2015

Ccc Bumün kağan Ccc 🙂 1. Göktürk kağanlığıda ne kadar kısa süre hüküm sürmüş böyle. Çinliler yıkmış anlaşılan.