1.GÖKTÜRK KAĞANLIĞININ KURULUŞU

Hepimizin bir özgünlüğü olarak; Türk adını isminde taşıyan ilk devlet olan Göktürk Devleti; 552 yılında Bumin Kağan tarafından kurulmuştur. Yüz ölçümü 6 milyon kilometrekareyi geçen Göktürk Kağanlığı’nın batı kanadını; o zamanki Türk töresi gereği Bumin’in kardeşi İstemi Yabgu yönetmekteydi.

Bumin Kağan

Herkes tarafından kabul edilmektedir ki Göktürkler; Hunların soyundan gelen “Aşina” isimli bir boya mensupturlar ve çekilmiş oldukları yer olan Altay Dağları’nın güneyinden yayılarak bu devleti kurmuşlardır.

552 yılında kurulduğunda Göktürk Kağanlığı’nın doğusunda Çin; batısında ise Sasani (İran) Devleti vardı. Çin, Sasani, hatta Bizans ile başarılı ilişkilerde bulunan Göktürklerin diplomasi yeteneğini hükümdarlarının hamlelerinde görmek gayet mümkündür.

Bumin Kağan’dan sonra yerine oğlu Issık Kağan geçmiş; fakat onun da 1 yıl sonra ölümü üzerine Mukan Kağan tahta oturmuştur. Mukan Kağan Dönemi (553-572); Göktürklerin en ihtişamlı dönemidir.

Mukan Kağan’ın ölümünden sonra başa geçen Ta-po ile; batı devletinde başa geçen İstemi Yabgu’nun oğlu Tardu’nun arasının açılması, Ta-Po’nun budizmi kabul etmesi ve Çin hayranlığı beslemesi gibi sebepler yüzünden arada meydana gelen soğukluk; Işbara Kağan döneminde kendini gösterdi ve 582 yılında Göktürk Devleti doğu-batı olmak üzere ikiye ayrıldı.

Kim kurdu?: Bumin Kağan

Ne Zaman Kuruldu?: 552

Ne Zaman Yıkıldı?: 582


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Ccc Bumün kağan Ccc 🙂 1. Göktürk kağanlığıda ne kadar kısa süre hüküm sürmüş böyle. Çinliler yıkmış anlaşılan.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*