Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NİN KURULUŞU

Eğitim 7 Mart 2015

Bugün Türkiye’nin en büyük 3 teknik üniversitesinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi; kökeni cumhuriyet öncesine dayanan üniversitelerimizden biridir. 22 Ağustos 1911’de Beşiktaş’ta eğitim vermeye başlayan bu okul; ilk olarak Kondüktor Mekteb-i Ali ismiyle kurulmuştur.

YTÜ’nün kuruluşunda bu ismin kullanılmasının sebebi ise; o zamanki Bayındırlık Bakanlığı’nda çalışması için mühendis ve tekniker yetiştirme amacından kaynaklanmaktadır. Kurulduğu dönemin Osmanlı padişahı Sultan V.Mehmet Reşat idi.

1922 yılına kadar Kondüktör Mekteb-i Ali ismiyle faaliyetlerine devam eden YTÜ; 1922’de Nafıa Fen Mektebi adını almıştır. Nafıa; o zamanın Türkçesinde bayındırlık demekti. Yani YTÜ’nün amacına uygun olarak ismi değiştirilip kalitesi arttırılmıştı.

Cumhuriyet kurulduktan sonra da aynı isimle eğitim vermeye devam eden YTÜ; 1937’de İstanbul Teknik Okulu adını almış ve bayındırlık işlerinden de öte; yeni kurulan Türkiye Cumhruriyeti’ne her türlü mühendis ve tekniker yetiştirmeye başlamıştır. 1937’de 2 yıllık Fen Memurluğu veya 4 yıllık mühendisli olmak üzere sadece makine ve inşaat alanında öğrenci yetiştiren YTÜ; 1950’lere girildiğinde son derece geniş ve çeşitli bölümlerin olduğu bir teknik üniversite halini almıştır.

Bu çeşitleme ve tecrübelenme akabinde bir isim değişikliği de yaratmış; 1969’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ismi İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olmuştur.

En sonunda; 1982’de YTÜ bugünküne biraz daha yakın olmak üzere Yıldız Üniversitesi adını almış; Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi ile Kocaeli Meslek Yüksekokulu da Yıldız Üniversitesine bağlanmıştır.

1992 yılından beri Yıldız Teknik Üniversitesi ismiyle hizmet veren bu okulun günümüzde 25 000’de fazla lisans; 3500’ün üzerinde yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır. Beşiktaş, Davutpaşa ve Ayazağa kampüslerine dağılmış şekilde 10 fakülte, 3 yüksek okul ve 2 enstitü ile hizmet vermektedir. Kocaeli’deki birimler ise 1992’de ayrılmış ve Kocaeli Üniversitesi isminde farklı bir üniversite olmuştur.

Günümüzde Yıldız Teknik Üniversitesinin fakülte, yüksek okul ve enstitüleri şu şekildedir:

Fakülteler:

-Elektrik-Elektronik

-Makine

-Gemi İnşaatı ve Denizcilik

-Mimarlık

-İktisadi ve İdari Bilimler

-İnşaat

-Kimya ve Metalurji

-Eğitim

-Sanat-Tasarım

Yüksekokullar:

-Yabancı Diller

-Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar

-YTÜ Meslek

Enstitüler:

-Fen Bilimleri

-Sosyal Bilimler

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.