Dünya Gazetesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesi

Evrensel Gazetesi’ni kim kurdu?-Emek evrenseldir

SEKA’yı kimler kurdu?-Türk kağıt endüstrisinin babası

OZ kitabının yazarı kim?-Kansaslı Dorothy

YEŞİLÇAM’IN BİR ASIR ÖNCESİNE DAYANAN KURULUŞU

Özellikle 1950’lerden sonra patlama yaşayan ve artık klasikleşmiş başyapıtlarıyla bildiğimiz Yeşilçam; 11 Kasım 1914’te kurulmuştur. Türk sinemasının özel meraklıları dışında Yeşilçam’ın cumhuriyetten bile yaşlı olduğunu çok az kişi bilir. Ama bundan da öte; kurulmasında önce temellerinin atılması 1890’lara kadar dayanmaktadır.

1895’te gösterime giren “Bir Trenin La Ciotat Garına Varışı” adlı film ile toplumumuz sinema ile tanışmış ve Yeşilçam efsanesine uzanan yolculuğuna başlamıştır.

Aradan geçen yıllar boyunca sinema; halkın motivasyonunu sağlamak ve askerlerin moralini yüksek tutmak gibi amaçlarla da kullanılmıştır. Malum; o sıralar 1. Dünya Savaşı’nın ve öncesindeki sayısız yerel gerginliklerin yaşandığı zamanlardı. İşte tam da böyle bir ortamda çekilmiş olan; Fuat Uzkınay yapımı; 19 Kasım 1914 gösterimli  “Ayestefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı”; Türk sinemasının ilk eseridir. Ama Türk sinemasını ciddi bir kurum haline getirerek bugünkü Yeşilçam’ın temelinin atılmasını sağlayan kişi Enver Paşa’dır. Askerlere ve halka motivasyon sağlayacak yapıtlar üretilmesi amacıyla 1915’te Merkez Ordu Sinema Dairesini kurmuş ve faaliyetlerini başlatmıştır.

Enver Paşa

Enver Paşa

Bu tarihten 1930’lara gelinceye kadar; 1. Dünya Savaşı’nı, Çanakkale Savaşı’nı ve milli mücadeleyi konu alan birçok çekim yapılmasına rağmen; oyuncuların savaşa gitmesi, filmlerin sansürlenmesi, vs. sebeplerden dolu çalışmaların çok az kısmı tamamlanabilmiştir.

1931 yılında ise ilk sesli Türk filmi olan “İstanbul Sokaklarında” vizyona girmiştir.

Günümüze yaklaştıkça kapalı ve renkli sinemaların yaygınlaşması üzerine Yeşilçam da bu duruma uyum sağlamış; ayrıca 1963’te çekilen “Susuz Yaz” adlı film, uluslararası sinema festivallerinde ödül kazanan ilk Türk filmi olmuştur.

Var olduğu zamanda beri Yeşilçam; artık efsaneleşmiş sayısız filmi, seriyi ve oyuncuyu gerisinde bırakmıştır.

Yeşilçam’ı kim kurdu?: Enver Paşa (Merkez Ordu Sinema Dairesi)

Yeşilçam ne zaman kuruldu?: 11 Kasım 1914

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.