Blizzard Entertaintment’ı kim kurdu?-Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden

Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni kim kurdu?-Güler Yüzlü Bir Üniversite

American Airlines Group’un sahibi kim?-Dünyanın en büyük turizm şirketi

Empyrium’u kim kurdu?- Alman Folk metalinde eskilerden…

Yataş kimindir?-Anadolu’nun süngercisi Dünya’ya açılıyor.

Yataş grup olarak da bilinen ünlü yatak üreticisi firma Türkiye’nin köklü ihracatçıları arasındadır. Firmanın tarihine baktığımızda Kayseri’de yeşeren bir aile şirketi tablosu görmekteyiz. Hatta ilginçtir ki Türkiye’nin ilk sünger üreticisi olan aile 1976’da Süntaş A.Ş olarak Kayseri Organize Sanayi bölgesinde faaliyete geçmiştir.

Fabrikalarını geliştirmeleriyle daha sonradan süngerli yatak, yaylı yatak, ev tekstili üretimine de başlayan firma kuşkusuz büyümesini hızla sürdürmüştür. 1988’de ilk perakende mağazacılık sistemine geçen firma, 1996’da halka açılmıştır. Yataş genel müdürü Öztaşkın yaptığı röportajlarda sonradan bu halka açılmayı sıkı denetimler ve kontroller sebebiyle zararlı bulduğunu açıklanıştır. Ancak tabi bildiğiniz üzere halka arz edilmiş şirketlerin devamlılığı ve sağlamlığı daha iyi olduğu için bu yolla aile geleceklerini güvence altına almıştır.

160 dönüm açık alanda ve 96 dönüm kapalı alanda bulunan dev fabrikalarında üretimini sürdüren Yataş( Yatak ve Yorgan Sanayi Tic. A.Ş) bugün 400’ü geçkin noktada ürün satmaktadır. Ayrıca sayıları 1500’ü geçkin çalışanlarıyla 45’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Yataşın bugün Nasa’nın kullandığı özel teknolojileri kullanaraktan üretiği yataklar gerçekten markalaşmıştır. Bunda şirketin 2008’den sonra iki alanda uzmanlaşması ve kurumsallaşmaya daha da önem vermesi yatmaktadır. “Yataş bedding” ve de “Yataş projects” adı altında iki Hatta Ancak yurtdışından yeterli destek bulmadığı için ve devletin sıkı KDV’leri yüzünden son yıllarda firmanın gelişimi duraklamıştır. İşçi çıkarmalar bile yapmıştır. Borsadaki kağıtları da epey dalgalanmıştır bi aralar.

Bana göre Anadolu’nun bağrından kopmuş, zengin azınlıkların desteğinden yoksun, Türkiyeli şirketin bu kadarını bile yapması çok şahane ve takdir edilesidir. Daha önceki başarı hikayelerimizde de görmüşsünüzdür; kendi ayakları üzerinde olup da, yabancı himayesinde olmadan yükselen şirket sayısı çok azdır.

Bugün ortalama 35 milyon dolar değerinde bir şirket olan Yataş’ın sahibi kimdir sorusuna cevap vermek gerekirse sizlere şöyle bir sıralama yapabilirim.

Yılmaz Öztaşkın %16.17
Hacı Nuri Öztaşkın %8.78
Muammer Öztaşkın %8(Bloke)
Şükran Balçık %6
Işıl Öztaşkın %6
Hakkı Altop %5
Türkan Öztaşkın %4
Nimet Altop %3
Hatice Altop %3
Yavuz Altop %2.71
Osman Altop %2.40
Serhan Sinan Altop %2
Şölen Aslı Altop %2
Habile Altop %2
Türkan Kulkuloğlu %0.30
Canan Öztaşkın %0.12

Diğer halka açık hisse oranı %28.53

Not: Yataş’ın halka açık hisselerinin oranı % 40.15 dolaylarındadır.

Yataş’ı kim kurdu?(kurucusu kimlerdir)

yataş’ın sahibi Öztaşkın

Mehmet Öztaşkın ve de Altop ailesinin ortak girişimi olan yataş’ın sahipleri sayılan bu 2 aile anne tarafından akrabadır. Teyze çocukları olan bu iki ailenin arası 2006’da Mehmet Öztaşkın’ın oğlu Muammer Öztaşkın’ın idda ettiği “Altop ailesinin şirketi iyi yönetemediği” bahanesiyle bozulmuştır. Hatta Muammer Öztaşkın 2006’da ailenin ilk şirketi olan Süntaş’ın %26 hissesini Altop’lara satıp ayrılmak istemiştir. Ancak bu gerçekleşmemiştir.

Yorumlar

Yazıya 16 yorum yapılmış.

Osman Güngör 21 Ocak 2016

Keşke kurmaz olsaymış. Şikayetlere bakın yazık.

Osman Güngör 21 Ocak 2016

İyiki sucuk almamışım.

Melahat 12 Kasım 2016

Satışta kesinlikle değişim iade yoktur diye belirtmeden satış yapılıyor. Sonrada söyledik diyorlar. Ürünü asla değiştiremiyorsunuz. . Size o ürünü kitliyorlar.alırken çok çok iyi düşünün.değişimsiz satış nerede görülmüş. Ürün satışla alakalı devlet yetkililerinin bu firma ile ilgili şikayetlerle ilgilenmesi gerekli. Çünkü 1 gece evde kalmış ürün değişimi nasıl olmaz? Nereye giderseniz gidin dendi.devletin üründe değişim yapılmama kanunu mu var? Ürün alırken çok çok dikkatli olun çok düşünün şikayet kısımlarını okuyun

Melahat 12 Kasım 2016

Değişim nasıl olmaz? Devletin bu tüketici hakları bölümüne sesleniyoruz. Bu firmanın bu yüzden binlerce mağduru var lütfen ilgilenin … İade değişim nasıl olmaz? Bu firmadan alışveriş yaparken çok çok dikkatli olun bin kez düşünün

martin eden 12 Kasım 2016

Melahat Hanım;
Şikayetiniz ve ürün değişimi konusunda verilen eksik bilgiler sebebiyle büyük üzüntü duyduk. Aynı sorundan birçok firma hususunda biz de muzdaribiz. Hatta bazı yerlerde o bize şunu söylemedi bu yapmadı öteki yan yattı çamura battı gibi gerekçeler gösteriliyor ve sorumlu dahi bulamıyorsunuz. Tüketicilerin sesinin duyurulması adına yorumunuzu yayınlıyoruz. Fakat kimkurdu.com sitesi Yataş’tan ayrı ve farklı bir kuruluştur. Şikayetinizi, ihtarınızı veya benzer ültimatomunuzu doğrudan ilgili makamlara iletirseniz sizinle itinayla ilgileneceklerdir. Firmaların müşteri hizmetleri genelde işini bilen insanlar oluyor, bir çekinceniz olmasın.

Melahat 12 Kasım 2016

En Son Yorumun başına konuyla bizimle alakasız şeyler karışmış . dikkate alınmaması rica olunur.

Eda 13 Kasım 2016

Lütfen son 2 yataş yorumundan en son yorumunu silmenizi rica ederiz.

Gulsen 13 Kasım 2016

Yataş ile ilgili yapılan son 2 yorumdan sonuncusunu silinmesi için tarafınıza defalarca mail gönderildi konuyla alakasız şeyler karıştığını görmüyormusunuz?. Defalarca mail attık size. En son yorumun kaldırılmasını rica ederiz.Tşkr

Gulsen 13 Kasım 2016

Yataş ile ilgili yapılan son 2 yorumdan sonuncusunu silinmesi için tarafınıza defalarca mail gönderildi konuyla alakasız şeyler karıştığını görmüyormusunuz?. Defalarca mail attık size kaldırmıyorsunuz . En son yorumun kaldırılmasını rica ederiz.Tşkr

Melahat 13 Kasım 2016

Son yazılı saçma sapan yorumun defalarca silinmesini tek ilk yorumun kalmasını dünden bu yana defalarca rica ettim. Neden bu ilgisizliğiniz?size güvenmemelimiydik???? Yetkili mercileremi başvuralım???? Lütfen son yorumu silin . Tşkr

martin eden 14 Kasım 2016

Melahat Hanım; sizin bu yorumunuzu ve diğer hanımefendilerin yorumlarını da yayınlıyoruz fakat sorunu tam olarak anlayamadık. Yataş’tan şikayetçi yorumu siz yazdınız, biz de size tavsiye niteliğinde bir cevap yazdık. Daha sonra bir sürü farklı kişilerden yorumlar geldi, ayrıca aynı isminizle gelen yorumların mail adresleri farklı. Biz size tüketici hakları için nerelere başvurabileceğiniz ve sorunu nasıl düzeltebileceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalıştık ve kimkurdu’nun tamamen ayrı bir kuruluş olduğunu belirttik. Sanırım sahte bir profille manipülasyon yapmaya çalışıyorsunuz. Lütfen bize karşı yetkili olayına girmeden Yataş’ın yetkilileriyle irtibata geçin ve tüketici olarak aranızda nasıl bağlantı problemleri varsa halledin. Bu fake profillerle ve bir öyle bir böyle dediğiniz yorumlarla neyin yetkilisine başvuracaksınız merak ettik? Sizin işiniz doğrudan Yataş yetkilisiyle, başka firmalar aracılığıyla tüketici problemlerini çözmenizin üzgünüm bir imkanı yok…

Melahat 14 Kasım 2016

Merhaba, yataş ile alakalı maillerde dikkatli okuduysanız 2. Yorumu silmenizi defalarca ben rica ettim çünkü sehven 2.ci kez gönderildi ve gönderilirken okurdanız 2.ci yorumun başında alakasız şeyler var. Dikkatli okursanız 2 ci yorumda başkasına yazılan bişey karışmış. Bunu göremiyormusunuz? 1.ci ilk yorum kalabilir fakat “”aradığımı biliyorsun…””diye başlayan 2.ciyi kaldırmanızı rica ettik.her yazışma siteye konurmu?? Buna sizin dikkat etmeniz gerekirdi. Üstelik ben attım kaldırın diye rica ediyorum. 2.ci yorumu okuyup tuhaflık görmüyormusunuz? Düzgünü bırakiın ötekini çıkarın diyoruz. Size sitenize güvenerek yazılan bir yoruma karşılık tarafınıza 2.ciyi kaldırın diye yazılan Tüm özel yazışmaları burada sergilemeniz hiç hiç hoş değil. çok ayıp. sehven yanlış yollanmış “”aradığımı biliyorsun ….”diye başlayan 2.ci yorumu kaldırmak zor olmasa gerek tüm bu yazışmaları sergilemenizin amacı nedir? Size güvenilerek atılmış mailleri sergileyerek imsanların sitenize güvenini sarsmış oluyorsunuz. Sehven atılan o 2.ci Basit bir yorum kaldırma isteğini gerçekleştirmemeyi anlayamıyoruz???

martin eden 14 Kasım 2016

Keşke sinirlenmeden sakin sakin bu isteğinizi belirtseydiniz de ona göre düzeltmeyi yapsaydık Melahat Hanım. O ayrı bu ayrı.. Diğer kullanıcılar da sizsiniz sanırım? Neyse, dediğiniz kısımları sildik umarım bir sorun yoktur.

Melahat. 14 Kasım 2016

Neyseki geçte olsa anlaşabildik…:) Çok teşekkür ederim.13 KASIM tarihinde tarafınıza yazılı olan gulsen , eda, ve benden gelenleride kaldırırsanız yorumlar (o kişilerde ben ve ailem) daha estetik daha doğru ve anlaşılır olacaktır. Tekrar çok teşekkürler. İyi günler

martin eden 14 Kasım 2016

Biz teşekkür ederiz Melahat Hanım, karışıklık için kusura bakmayın..:)

Özcan sel 4 Nisan 2017

04.04.2017 tarihinde 18:50 itibariyle Yakacık Enza home magazasindayim.
Yetkili birisini arıyorum fakat muhattap bulamıyorum. 1 haftadır defalarda telefon ile aramama rağmen mağaza müdürüne ulaşamıyorum.

Bu siteye kimler bakıyorsa tarafıma ulaşmanızı rica ederim.
0532 410 08 18