Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Windows’un kurucusu kim?-Dünyanın tartışmasız işletim sistemi imparatoru

İşletim sistemi dediğimiz zaman bilgisayar işlerine aşina olmayan çoğu kişi neyden bahsettiğimi anlamamıştır. “İşletim sisteminiz nedir?” diye sorduğunuz zaman pek çok kişi neyi kast ettiğinizi anlamayabilir. Fakat size “Windows” dediğimiz zaman bilgisayardan azıcık anlasanız bile ne olduğunu hemen anlarsınız. Bilgisayar açılırken gözüken o yükleme çubuğu olsun, format atılırken yüklenen şey olsun Windows bilgisayarlar sağ olsun hepimizin günlük yaşantısında bulunan bir isimdir.

Bilgisi olmayanlar için söyleyelim işletim sistemi; bir bilgisayarın çalışması için alt yapısında gelen yazılım tabanıdır. Bir bilgisayarda bulunan programlar, oyunlar, aklınıza gelebilecek her şey bu işletim sisteminin üzerine yazılır. Bunu bir binanın yapılması için gereken boş bir arsa gibi düşünebilirsiniz. Arsa olmalı ki üzerinde binalar olsun.

İşte bilgisayarlarımızda bulunan bu meşhur windows; on yıllardan beri var olan rakipsiz, en güçlü işletim sistemlerinden biridir. Hatta bünyesinde üretildiği Microsoft’u da hesaba katarsak dünya bilgisayar ve yazılım teknolojileriyle windows ile beraber tanışmıştır diyebiliriz. Onun dışında Linux ve var olan açık kaynaklı diğer çeşit yazılımlar günümüze yaklaştıkça kurulan yeni işletim sistemleridir. Zamanla Windows’un sektördeki tekelliğini biraz bozsalar da 30 yılı aşkın geçmişi olan bu işletim sisteminin tahtını hiçbir şey sarsamamıştır.

Windows’u kim kurdu? Sahibi kim?

Meraklısına hemen bilgisini verecek olursak Windows; ilk sürümü piyasaya sürülmek itibariyle 1985 yılında Microsoft tarafından kurulmuştur. Microsoft’un kurucusu ise bildiğiniz gibi Bill Gates’tir.

Microsoft’un ilk işletim sistemi herkesçe bilinenin aksine Windows değildir. 1985’ten önce MS-DOS adlı başka bir işletim sistemi daha mevcuttur.

Windows’un kurulduğu günden bu yana Windows 95, 98, 2000, XP, ME, 8, 10 gibi yeni sürümleri piyasaya sürülmüştür. Bu ürünlerinin kullanımı boyunca 2002 yılında Windows’un işletim sistemleri üzerinde %97 gibi bir hakimiyet oranı mevcut iken, bu oran 2006’nın %89, 2007’de ise %87’ye kadar gerilemiştir. 2018 yılında yazıyı yazdığımız şu sıralarda bu yüzdenin daha da düşmüş olması muhtemeldir. Çünkü işletim sistemleri konusunda artan bilgi seviyesi sebebiyle açık kaynak yazılımlarına olan ilgi her sene artmış ve bu da Windows’un kapalılık, gizlilik gibi özelliklerine karşı olan tavizi azaltmıştır.

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ahmet 27 Temmuz 2018

Kardeşim Bunların hepsi dogru +Pardus falan da var Ama birşey eksik MS-Dos dan sonra Windows 1.0 çıkar ama aslında windows degil Win-Dos tur ayrıca Microsoft u kuran kişi yani bill gates tek g-degildir ama o işin esas kurucusu ondan