Troller’in sahibi kim?-Troller şirketini kim kurdu?

TAC’ın kurucuları kim?-Tecnologia Automotive Catarinense

Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Walking Dead’in yapımcısı kimdir?-Böyle bir kıyamet senaryosu görmediniz

Filmler (Kim Çekti?), SANAT 23 Mayıs 2016

ABD yapımı kıyamet senaryolu korku-drama dizisi olan Walking Dead; dünyanın yok olma eşiğine geldiği senaryoların işlendiği yapımlar arasında bugüne kadar görülmemiş niteliktedir. Senaryosunun detaylarını dahil etmeyecek olsa bile aşağı yukarı Walking Dead’in konusu tahmin edilebilir: Tüm dünyayı saran zombi istilası ve bunların arasında hayatta kalmaya çalışan insanlar…

Peki Walking Dead’i diğer kıyamet senaryolarından veya zombi dizi-filmlerinden ayıran şeyler nelerdir? Başlıca sıralayacak olursak:

1)Dizi; Tony Moore, Robert Kirkman ve Charlie Adlard’ın yine aynı isimde yayınlanan çizgi romanından esinlenerek çekilmiştir. Yani bir çizginin böyle uzun soluklu görsel şölene döküldüğü nadir yapımlardandır.

2)Zombilerin arasında hayatta kalmaya çalışan insanların adım adım onlarla baş etmeyi öğrenmeleri, güvenli yerlere göç etmeleri, komünler oluşturmaları gibi aşamaları işlemesiyle Walking Dead; korku dizisi olmasının yanı sıra bizlere vahşi doğada hayatta kalmaya çalışan ilk insanları da hatırlatmaktadır.

3)Uun soluklu olmasının da bir getirisi olarak Walking Dead; korkunun ve vahşetin yanında sevginin ve aile bağlarının da işlendiği doğdolu bir senaryoya sahiptir.

Rick Grimmes (Andrew Lincoln)

Rick Grimmes (Andrew Lincoln)

Walking Dead konusu

Bu zombi hikayesinin detaylarına değinecek olursak; dizi boyunca başrolde olan şerif yardımcısı Rick Grimmes; bir yaralanma sonucu hastaneye kaldırılır. Uyandığında ise kendini zombilerle sarılmış; rüya mı gerçek mi karar vermesi zor bir dünyada bulur. Bundan sonrasında ise Rick reyizin hem hayatta kalması; hem de eşine ve oğluna ulaşması gereklidir. Geri kalan olaylar da bu ana hatlar üzerine şekillenir.

Walking Dead yapımcısı

Frank Darabont, Gale Anne Hurd, David Alpert, Robert Kirkman, Charles H.Eglee, Glen Mazzera gibi kalabalık bir yapımcı-yönetmen kadrosuna sahip olan Walking Dead’in senaristliğini ise Frank Darabont yapmaktadır.

Dizide Rick Grimmes karakterini Andrew Lincoln canlandırırken; Jon Bernthal, sarah Wayne Callies, Laurie Halden, Jeffrey DeMunn gibi isimler de rol almaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.