Lobini’nin kurucusu kim?-Brezilya’nın efsane spor arabaları

Dacon’ı kimler kurdu?-Distribütörlükten kendi otomobilini üretmeye giden bir hikaye

Chamonix NG kimin?-Bu spor araba üreticisinin sahibi kim?

Agrale’nin sahibi kim?-Brezilya’nın yerli otomobil markası

Volvo’nun Kurucusu Kimdir?-İsveçli Kamyoncu :)

Otomotiv, Özel Şirketler 8 Ağustos 2015

Volvo, merkezi İsveç’in Gothenburg şehrinde bulunan çok uluslu bir şirkettir. Volvo üretimlerinin odak noktası tır, kamyon, otobüs ve yapı malzemelerinin üretim, dağıtım ve satış organizasyonlarıdır. Fakat şirketin grup olarak aynı zamanda denizcilik, endüstriyel sistemler ve finansal destek konularında da yarıtımları bulunmaktadır. Volvo isminin anlamı Latince’de yuvarlanma anlamına gelen “volvere” kökünden türetilmiştir. Bu kökün kullanımında da bilyalı rulmanların esin kaynağı olduğu söylenmektedir. Grubun yol araçları üretimini üstlenmiş olan Volvo Cars 1999 yılında satılmıştır. fakat, şimdilerde iki ayrı kurumsal firma olarak faaliyetlerini sürdüren şirketler aynı logoyu kullanmaya devam etmektedir. Bunun yanında Gothenburg şehrinde bulunan Volvo Müzesi‘nin yönetiminde de iki firma birden yetkilidir.

Volvo 1915 yılında Svenska Kullagerfabriken AB olarak tanınan veya daha çok kısa adıyla SKF diye bilinen üretim şirketinin bir alt firması olarak kurulmuştur. Buna rağmen şirket kuruluş tarihi olarak ilk tasarım olan Volvo ÖV 4 modelinin üretildiği 14 Nisan 1927’yi benimsemiştir. Model Jakob ismiyle tanınmış ve Gothenburg şehrinde bulanan Hisingen fabrikasında üretilmiştir. O yıl ilk tasarımdan yalnızca 280 adet üretilmiştir. Hemen ardından Ocak 1928 tarihinde ise şirket Series 1 adıyla ilk kamyon modelinin görücüye çıkarmış ve bu modelle dünya çapında üne kavuşacak kadar başarı yakalamıştır. Kayıtlara göre 1930 yılında Volvo toplamda 639 adet binek araç satmıştır. Bu satış rakamları İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasına kadar da sönük bir şekilde devam etmiştir. Bir anlamda Volvo kurulduğu yıllarda kamyonlarıyla ünlü olmuş fakat aynı başarıyı binek otomobillerinde gösterememiştir.

Volvo kuruluşundan yedi yıl sonra 1934’te B1 modeliyle ilk otobüsünü üretmiştir. 1940’lı yılların başında ise şirket uçak motoru dahi üretmeyi başarmıştır. Bu arada 1935 yılına kadar Volvo’ya motor sağlayıcılığı yapan Pentaverken şirketinin satın alınması da bu gelişmede en büyük rolü oynamıştır.

Volvo Group bünyesinde faaliyetlerine devam eden Volvo Cars Company, 2000 yılında 6.45 milyar dolar karşılığında Ford Motor Company tarafından satın alınmıştır. Bu alımla birlikte Ford Motor Company bünyesindeki Premier Automotive Group, Jaguar, Land Rover ve Aston Martin‘in ardından bir devi daha kendine bağlamıştır.

Volvo’nun dünya çapında 100.000’i aşkın çalışanı bulunmaktadır. 2014 verilerine göre şirketin yıllık toplam cirosu yaklaşık olarak 300 milyar İsveç kronu civarındadır. Günümüzde Volvo’nun yönetim kurulu başkanlığını aynı zamanda BP’nin de yönetim kurulu başkanı olan İsveçli işadamı Carl-Henric Svanberg yapmaktadır. Genel müdür ve CEO koltuğunda ise Olof Erland Persson oturmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.