Asya Avar Devleti’nin kurucusu kim?-Orta Asya’dan Kore’ye kadar uzanan bir Türk gücü

Ak Hun Devleti’nin kurucusu kimdir?-Afganistan ve Hindistan’da Hun izleri…

Avrupa Hun Devleti’ni kim kurdu?-Hristiyanların merkezi İtalya’yı titreten Türkler!….

Windows’un kurucusu kim?-Dünyanın tartışmasız işletim sistemi imparatoru

Ups’in kurucusu kimdir?-19 yaşındaki bu Cengaver kim?

Özel Şirketler, Ulaşım 22 Nisan 2015

Evet arkadaşlar yanlış duymadınız 1907 yılında 19 yaşındaki genç girişimci James E. Casey’den bahsediyoruz. Bundan 120 sene evvel taşımacılık ve kargo işleri tahmin ettiğiniz gibi arabalarla, jetlerle değil de yayalarla, atlarla ya da gemilerle mümkündü. Yani tamamen genç hambal işi olarak yürütülebiliyordu. Henüz o sıralar genç ve dinamik olan James Casey erkek kardeşleri George ve Harry ile beraber bu işi yürütmek üzere yola koyulmuştur.

İlk kurulduğunda “Amerikan Messenger Company” adıyla tescil olunan şirket daha sonradan 1913’de “Evert McCabe’s Motorcycle Messengers” şirketiyle birleşmiştir. Bu birleşme sonucunda şirket artık otomobil ve motorsiklet parçaları taşımaya başlamıştır. İlk taşıdıkları araç ise 1913 model Ford marka araçtır.

Firma kurulduğu şehir olan Nevada’dan Seattle şehrine yayıldıktan sonra ismini “United Parcel Service” olarak değiştirmiştir. James şirketten elde ettiği karın çoğunluğunu o dönemler annesine (Annie E. Casey) veriyordu. Zira babası erkenden vefat etmiş olan James annesi ve 3 kardeşine bakmak zorundaydı.

Başarılı işadamı James Casey babasız büyüdüğü ve çalışmak zorunda kaldığı için annesini bile çok az gördüğü için ekonomik yönden durumu kötü olan kimselere destek olmak maksadıyla “Casey Family Programs” derneğini kurmuştur. Bu derneğin amacı doğal ailesinden yoksun yetimlerin sorumluluk sahibi sağlıklı birer yetişkin olabilmeleri için ekonomik ve manevi destek vermek olmuştur.

Ups’in sloganı “en iyi hizmetin, en ucuz fiyata verilmesi” olmuştur. Fiyat/performans konusunda bu kadar kesin ve iddalı bir slogan seçimi ise 1913’den sonraki Amerikan’ların çok şiddetli yaşadığı ekonomik buhrandan kaynaklanmaktadır.

Ups’in kurucusu kim?

Ups’in kurucusu James Casey

Bu james Casey denilen eleman da galiba şaşı.

James Casey adlı aileden yoksun olarak büyümüş aklı selim genç girişimcidir. İlk olarak arkadaşından ödünç aldığı 100 dolar ile şirketin kuruluş masraflarını karşılayan Casey ortağı Claude Ryan ile birlikte bu yolda yürümüştür. Ortağı da kendisi gibi sorumluluk sahibi olup fiziksel olarak sağlı biridir.

Ups kimindir?

Ups 1999’da halka açılmıştır. Bu zamana kadar çoğunlukla Casey ailesinin tekelindeydi. Şimdi ise yüzlerce hissedardan oluşan kendi ayakları üstünde duran bir dev küresel şirket haline gelmiştir. Çoğunlukla kamyonlar ve uçaklar vasıtasıyla taşıma yapan UPS; perakende gönderilerinin taşınmasında ve de finans sektöründe kendisini göstermektedir. Ayrıca gümrük müşavirliği, finans, taşımacılık alanlarında liderlerden olan 40’dan fazla şirketi satın alıp bünyesine katmıştır.

Etiketler:
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Hamdi Tümer 10 Mart 2017

2 saat ·
Valla bu gün baya bir ugraştım. Adana dan 5 adet akü gelecekti UPS kargosuylan .Cuma vaktine kadar bekledim gelmediler.Bende Cuma namazına gittim.Namazdan çıkınca hanım telefon etti kargo geldi diye .Bende hemen geliyorum dedim zaten arabaylan gitmiştim 5 dakka geçmediki tekrar hanım telefon etti kargocu beklemedi gitti diye .Ben yakın biryerde yakaladım aküleri bakıp teslim alacaktım olmaz paketti açamazsın dedi sebebini sordum .Açmadan teslim almam lazımmış. Ya kırık yada hasarlısa dedim. Bizde usul bu dedi.Bende almadım çekti gitti. İstanbul merkezlerini aradım eleman dogrusunu yapmış demege getirdiler. Sizi Siz olun kargoluk işiniz olursa UPS kargosuna sokulmayın.

rıdvan 19 Şubat 2018

2018 den selam 🙂