Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nu kim kurdu?-Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulunu yakından tanıyalım

Meral Akşener kimdir?-Siyasete atılması nasıl olmuştur?

Fenerbahçe Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Türkiye’nin futbol çınarı şimdi de yükseköğretim veriyor

İyi Parti’yi aslında kim kurdu?-Kimlerin sözcülüğünü yapıyor

Ulusoy Turizm’in sahibi kim?-Her şey zamanında…

Özel Şirketler, Ulaşım 20 Ocak 2017

Türkiye’nin dört bir yanın taşıdığı yolcularla ve meşhur otobüsleriyle tanıdığımız Ulusoy; yıllar boyunca ülkemizi en büyük ve en güvenilir otobüs şirketlerinden biri olmayı başarmıştır.

Tabii Metro Turizm, ETS Tur, Varan Turizm gibi rakipleriyle kıysalarsak hepsinin birbirine göre avantajı ve dezavantajı mevcuttur. Müşterinin özel beklentilerine göre bu değişebilir, yorum yapamayız. Bizlerin işi sadece firmanın kuruluş bilgilerini vermektir. Bu arada diğer şirketlerin kuruluş bilgilerine de linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ulusoy Turizm’in temellerinin atılmasında bakarsak; Trabzon’da cumhuriyetin kurulmasından birkaç yıl sonra var olan bir girişime ve yoksulluklar içinde yapılan zeki hamlelere dayanır. Daha fazla sizleri bekletmeden Ulusoy Turizm’in kurucusuna, kuruluş yılına ve sahibine dair bilgileri verelim:

Ulusoy Turizm’i kim kurdu?

1925-28 yılları arasında Trabzon’da akıllı bir girişimci, insanların savaştan yeni çıkmış ve toparlanmaya çalışan ülkede nakliye konusunda duyduğu ihtiyacı başarıyla doldurmuş, bulunduğu yörede nehrin iki yakası arasında sal ile yaptığı taşımacılık vesilesiyle taşımacılık sektörüne olan ilk adımını atmıştır.

1937 yılına gelindiğinde ise aynı girişimci olan Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy; ilk aracını satın almış ve Of-Trabzon arasında yolcu taşımacılığına başlayarak şirketinin temellerini atmıştır. Evet; bundan on yıllar öncesinde yapılan bu atılım, Ulusoy Turizm’in kurulmasından başka bir şey değildir. Dolayısıyla Ulusoy Turizm; 1937 yılında Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy tarafından Trabzon’da kurulmuştur.

Yaptığı yolcu taşımacılığıyla beraber pek çok ticari faaliyette de bulunan Ulusoy; zamanla artan bütçesine bağlı olarak nakliye ağını genişletmiştir. Öyle ki; ilerleyen yıllarda yolcu taşımacılığına ek olarak büyük çaplı nakliye ihaleleri de alınmaya başlanmış ve Ulusoy Turizm; hepimizin bildiği efsanevi kimliğine bürünmesini sağlayan gelişime başlamıştır. Bu esnada da başlıkta verdiğimiz “Her şey zamanında” sloganıyla turizm ve taşımacılık alanındaki dakikliklerini vurgulamışlardır.

Ulusoy Turizm kimin?

1970 yılına gelindiğinde Ulusoy Seyahat ve Turizm acentesinin kurulmasıyla resmen turizm faaliyetleri de başlamıştır. Bu adım; aynı zamanda günümüzdeki Ulusoy Turizm’in şekillenmesini sağlayan adım olmuş ve gerekli özelleşmeleri sağlamıştır.

2000’li yıllara gelirken Ulusoy Turizm’in de bünyesi dahilinden bulunduğu Ulusoy Holding iflasını açıklasa da kardeşlerin yaptığı bölüşme sonucunda Ulusoy Turizm faaliyetlerine devam etmiştir. Fakat üç kardeş arasında yapılan anlaşma gereği taraflardan herhangi birinin tekrardan Ulusoy ismini kullanması yasaklandığı için yeni bir yapılanma yoluna gidilmiştir. Günümüzde Ulusoy Turizm; Ali Osman Ulusoy adıyla yeniden yapılanmıştır ve bu şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Eski ismiyle Ulusoy Turizm ise söz konusu aile ile alakasız olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

 

Yorumlar

Yazıya 8 yorum yapılmış.

erkan sönmez 20 Nisan 2017

Aciklamaniz kismen doğru ama yanlış…. intenete girip istanbul-trabzon otobus bileti arattirn bakalim ne çıkacak… aliosman ulusoy yeni ve aileden bir olusum gakat yılların markasi ulusoyu da yok sayamazsıniz… araştırın ve haber yapacam diye eskiyi kotuleyip yenisinin reklamini yapmayin. Ulusoy ve aliosman ulusoy farklı ve halen faaliyet gösteren 2 ayri firmadir. Eski ulusoyun basinda aileden kimse yoktur ve eski genel müdür yeni patron imran bey vardir. Ali osman ulusoy ise aliaoman ulus olarak ism degistirmek zorunda kalmis ve aileden bir torun tarafindan yönetilmektedir… tekzip yapin lütfen….

martin eden 21 Nisan 2017

Erkan Bey; verdiğiniz bilgi doğrultusunda yazıya gerekli ekleme yapılmıştır. Başka bir eksik görürseniz lütfen yorumu cevaplamaktan çekinmeyin. Ayrıca, kesinlikle herhangi bir reklam veya kötüleme amacımızın olmadığını da belirtmek isteriz. Teşekkürler.

engin güner 20 Eylül 2017

bildiğim ulusoy bitmiş şimdi talidi var .bir daha binmeyi kesinlile dşünmüyorum

Bedri Erten 26 Kasım 2017

25 Kasım günü Ankara’dan Ulusoy’la İstanbul’a gelmek gafletinde bulunduk dersem, yalan olmaz. Rezalet olmuş, pislik ilgisizlik ve saygısızlık had seviyede, yazık…!

Şerife Çopur 29 Ocak 2018

Şu anda Kayseri’den Ankara’ya gidiyoruz
Kayseri firmaları dolu olduğu için mecburen ulusoydan aldık
Otobüs bildiğimiz de çok soğuktu ve uzun süredir hala soğuk söyleniyor ama ısıtmıyorlar
Televizyonu açmıyorlar
Birde Kayserililere cimri derler
Kayseri firmaları sıcak ve ikramı boldur

hediye bölükbaşı 12 Şubat 2018

haziran ayında oğlum Ankara’dan İzmir’e dönerken Ulusoy firmasından almış bileti yolda muavin tarafından kazayla olsa bile ki olmaması gerekirdi üstüne kaynar su döküldü. kasık bölgesinde 2. derece yanık , kolunda ise 3. derece yanık meydana geldi. muavin araçta bulunan plastik bardak içindeki suyu vererek yanığın üstüne bastırmasını söylemiş başka hiç bir şekilde müdahale edilmemiş herhangi bir hastaneye götürülmemiş ve en az 3 -4 saat daha o yanıklarla yolculuk yaptırılmış, garajdan çocuğumu almaya giderken yüz ifadesinde belliydi ne kadar acı çektiği, çocuğumu alıp ordan hastaneye götürdüm. bir ay boyunca banyo dahi yapamadı ve yanıklar su topladı torba torba oldular. hergün pasumana götürdüm. firmayı defalarca aradık durumu izah ettik neden ilgilenilmediği neden hastaneye götürmediklerini ilettik. defalarca mail attık ilgileneceklerini söylediler fakat hiç bir şekilde arayıp soran bir yetkili bulamadık karşımızda. bende dava açtım firmaya . hukuki süreç devam ediyor. bir daha Ulusoy mu asla

Hasan özdemir 17 Mart 2018

Ankara terminalde benim babam.a çarptı ulusoy firması 7 gün yogun bakımda yattı babam bir kez geçmiş olsun demediler ULUSOY MÜDÜRLERI PATRONU.. 2 AY OLDU SANKI KEDI YE ÇARPMIŞ GIBI DAVRANIYORLAR.. YAZIKLAR OLSUN İNSANLIGINIZA.. SİZİN.. ULUSOY..

Ayşe şen 30 Nisan 2018

Az önce Ankara otobüsünden indim ve eski Ulusoy’u bırakın tam bir rezalet.köy otobüsü bunun yanında lüks kalır onu geçin barbar ve saygısızlar.aştiden 15dakika geç kalktı olabilir dedik bekledik sakince.sonra 10dakika geçmedi mazot almaya durdu 20dakika kadar.gece soğuk klima açın diyoruz ama soğuk havalandırma fanları yüzünden hasta oldum.muavine şikayet edeceğim nette deyince bağırmaya ve hakaret etmeye,küstahça dalga geçmeye başladı.sinirle kapaklara vurup hiç serviste yapmadı ceza gibi.servis zaten beklemiyordum dayak atmadığına şükrettim.sakın binmeyin berbat ötesi ve çalışanlarının insanlıktan nasibi kesinlikle yok