Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Uber’in sahibi kim?-Ulaşım sektörünü parça pinçik eden adamları yakından tanıyın…

Özel Şirketler, Yazılımlar 26 Aralık 2015

2014 yılında Güney Kore’de yasa dışı taksicilik yaptıkları gerekçesiyle gelen hapis veya para cezası istemi, buna ek olarak Hindistan’da bir Uber çalışanının müşterisine tecavüzle suçlanması gibi vakalar yüzünden başları bir türlü beladan kurtulmayan Uber kurucuları; yepyeni bir iş fikrini geçirmeye çalışanlar karşılaşacağı zorluklar ve alacakları riskler açısından ibretlik bir örnek niteliğindedir. Art arda kazandıkları kazandıkları başarılara ve katladıkları servetlerine rağmen sürekli devletlerin anlamsız bürokratik ve yavaşlatıcı engelleriyle mücadele vermek zorunda kalmıştır.

Uber’i kim kurdu?

2009 yılının Mart ayında San Fransisco, California’da siftahını yapan Uber; Travis Kalanick ve Garret Camp tarafından kurulmuştur. Basında ismi daha çok gözüken ortak ve CEO olan Travis Kalanick; aynı zamanda Garret Camp ile beraber StumbleUpon’un da sahibidir.

Kuruluşu 2009 olarak kabul edilmesine rağmen Uber’in faaliyetlerine başlaması 2011 yılını bulmuştur. Aradan geçen 2 yıl boyunca Kalanick ve Camp ikilisi yazılım geliştirme, yatırımcı bulma gibi aşamalara odaklanmıştır. Nihayet 2011 yılında resmi olarak tanıtılan Uber; CEO olarak Ryan Graves’i işe alsa da kısa bir süre sonra CEO’luk koltuğuna kurucu ortaklardan olan Travis Kalanick geçmiştir.

Kısa zamanda büyük beğeni toplayan Uber; 2011 yılı sonunda 44,5 milyon dolarlık sermaye elde etmeyi başarmıştır.

Uber nedir?

Bugün BlaBlaCar ve benzeri girişimlerden kafamızda daha iyi canlanacağı üzere Uber; ortaklaşa kullanıma dayalı sistemleri araç kiralama ve taksi hizmetine uyarlayan şirket olmuştur. Diyelim ki İstanbul’dan Ankara’ya gitmek istiyorsunuz. Uber uygulamasından aynı istikamete özel aracıyla gidecek olan kişilerle irtibata geçip; otobüs veya uçağa göre çok daha uygun fiyatlarla seyahat edebiliyorsunuz.

Travis Kalanick ve Garret Camp

Travis Kalanick ve Garret Camp

Günümüzde Uber

Kısa zamanda büyük başarılar elde eden Uber; New York City, Washington ve Chicago ile başlamak üzere ABD’de yayılmaya devam etmiş; 2012 yılına yakşalırken de Paris hizmetiyle Avrupa’ya ayak basmıştır. 2015 yılının sonuna geldiğimizde ise Uber hizmeti 60 ülke ve 300 şehre ulaşmıştır.

Travis Kalanick ve Garrett Camp hakkında

1976 Los Angeles doğumlu olan Kalanick; çocukluğunu ve gençliğini burada geçirdikten sonra California Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okumuş; buradan da onu Uber’e kadar götüren kariyerine başlamıştır. Genç yaşına rağmen 6 milyar doları aşkın serveti ile Forbes’un en zengin 400 Amerikalı listesinde 290. sıraya yerleşmeyi başarmıştır.

Garret Camp ise 1978 Kanada, Alberta doğumludur. Uber ile beraber Expa, StambleUpon gibi birçok girişimcilik tecrübesi ve bunların haricinde yatırımı bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.