Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Türkiye İş Bankası’nı Kim Kurdu ?

Türkiye İş Bankası Türkiye Cumhuriyeti döneminde kurulan ilk banka olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’de en büyük özel sermayeye sahip olan İş Bankası Mustafa Kemal Atatürk’ün emri üzerine 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün emri üzerine kurulan Türkiye İş Bankası 1.000.000 TL sermaye ile başlamış ve ilk genel başkanı Celal Bayar olmuştur. Mustafa Kemal ölümünden sonra hisselerini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ne bağışlamış ve hisselerden gelecek olan tüm gelirleri Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu (THK)’na bırakmıştır. İş Bankası Türkiye’de ilk ATM‘yi kullanarak Bankamatik sözcüğünün türkçeye katılmasını sağlamıştır.

Kim Kurdu: Mustafa Kemal Atatürk

220px-MustafaKemalAtaturk

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Seyfettin Yeter 20 Ekim 2018

Yahu İşbankasının sermayesi HİNDİSTANLI Müslümanların HİLAFETİ kurtarmak için gönderdiği parayla kurulmuştur. Bunu Atatürkçü yazar SİNAN MEYDAN bile itiraf etmektedir zaten belgeside vardır. Fakat her nedense bu para İşbankasına sermaye omuş Atatürk Orman çiftliği ve Çiftlikte BİRA FABRİKASI kurulmasında kullanılmıştır. Bunla ilgilide yeterince belge vardır zaten. Soru Şu ATATÜRK Halkını düşünen bir liderdi ise neden İŞBANKASINI GAZİ ORMAN ÇİFTLİĞİNİ Devlet adına değilde kendi adına kurmuştur ve HAZİNEYE değilde CHP’ye neden devretmiştir. TDK, TTK’ una bağışlanma tamamen bir kılıftır. Halk açlıktan sıtmadan kırılırken bir dönem Türkçeyi katlettiği için UYDURUKÇA AGOPÇA gibi eleştirilere mağruz kalan, başına ADOP DİLAÇAR adında bir ERMENİ’nin atandığı TDK’ye değilde, Halkın ızdırabına çare olacak yerlerde neden kullanılmamıştır.