Bitlis Eren Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Bilimin Parlayan Güneşi

Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımını kim kurdu?-Türkiye’de voleybolun öncü ekibi

Opus Dei’yi kim kurdu?-Papalık tarafından onaylanan resmi ama gizli tarikat

Türk Telekom’un kurucusu kim?-Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon ağı

Türkiye’deki telekomünikasyon şirketleri dendiğinde aklımıza genelde Turkcell, Avea, Vodafone gibi GSM operatörleri ve ev telefonu hizmetlerinin yanı sıra internet kampanyaları dolayısıyla da Türk Telekom gelir. Aslında hem Türkiye’deki hem de dünyadaki telekomünikasyon şirketlerine göz attığımızda şöyle bir göz yanılsaması mevcuttur. Mesela Telstra, Portugal Telecom ve bunun gibi birçok yabancı şirket; aynı şekilde söz konusu devletler tarafından kurulan ve bir ülkenin iletişim alt yapısını oluşturmakla görevli konumunda iken, bizim gözümüze genelde çok daha farklı, Türkiye’de olamayacakmış gibi bir statüde gözükür. Bütçelerinin ve sahip oldukları teknolojilerin daha fazla olacağı kesindir. Bu; gelişmiş devletlerle aramızda her sektörde var olan bir uçurumdur. Oysa ki Türkiye’nin telefon ve internet ağını geliştirmek üzere faaliyetlerini sürdüren Türk Telekom’un kuruluşuna baktığımızda; diğer yabancı telekomünikasyon şirketlerinden vizyon ve misyon itibariyle hiçbir farkı yoktur. Büyük ihtimalle bu; yerli olanı yabancı olana karşı hakir görme alışkanlığımızdan ileri gelmektedir.

Konumuzun özüne dönecek olursak; bu yazımızda Türk Telekom’u kimlerin kurduğuna dair bilgiye verdikten sonra günümüzdeki sahibinden ve at koşturduğu çalışma alanlarından bahsedeceğiz:

Türk Telekom ne zaman kuruldu?

Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketi olma unvanıyla sektöre atılan şirketin ortaya çıkış şekli birçok yabancı türdeşiyle hemen hemen aynıdır. Önceleri Türkiye’nin bütün posta, telefon ve telgraf hizmetleri PTT tarafından yürütülürken; zamanla gelişen teknoloji ve telekomünikasyon atağı sonucunda hizmetlerin ayrılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç neticesinde de 24 Nisan 1995 tarihinde PTT; TC Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anaonim Şirketi olmak üzere iki ana kola ayrılmıştır. İşte bu; güzel telekomünikasyon şirketimizin kuruluş tarihidir.

Yani Türk Telekom; 24 Nisan 1995 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur.

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin dört bir yanını iletişim-telekomünikasyon teknolojisine kavuşturmak için çalışmaya başlayan Türk Telekom; 21. yüzyıla girildiğinde Türkiye’nin en büyük ve tek şirketi olarak varlığını sürdürmüştür.

Türk Telekom kimin?

Yaklaşık 10 yıl boyunca devletin desteğiyle gelişimini sürdüren Türk Telekom; 2005 yılına gelindiğinde tüm dünyadaki Telekom şirketlerinde olduğu gibi özelleştirme modasına uyma ve yeni bir yapılanma yoluna gitme kararı almıştır. Bu bağlamda 2005 yılında; şirketin %55’lik hissesi özelleştirilerek Suudi asıllı Oger Telecom şirketine satılmıştır. Geri kalan kısmı ise devlet hazinesi ve borsa arasında dağıtılmış durumdadır. Yapılan anlaşmaya göre bu devir işlemi 21 yıllıktır ve 2026 yılında sona erecektir.

Bu durumda “Türk Telekom’un sahibi kim?” sorusuna şu şekilde bir cevap vermemiz gerekir:

  • %55 Oger Telecom
  • %30 TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı
  • %15 Borsa İstanbul

Borsa İstanbul’da olan hisseler halka açık durumdadır ve İMKB’den Türk Telekom hisselerine herkes tarafından yatırım yapılabilmektedir.

Türk Telekom yönetim kadrosu

Bütün bu yenilenmenin bir sonucu olarak şirketin yönetim yapısında da tabii ki bazı değişiklikler olmuştur. Buna göre; şirketin CEO’luğunu Rami Aslan yapmaktadır fakat 31 Ağustos’ta istifa etmesi üzerine yerine atanacak yeni CEO’yu vekaleten beklemektedir.

Şirket özellikle Oger Telecom ortaklığının bir getirisi olarak birçok alt bileşeni olan bir yapının parçası durumundadır. Merak edenler için Türk Telekom’un yan kuruluşları şu şekildedir:

  • Argela
  • ALBTelecom
  • Innova
  • AssisTT
  • SebiLLC
  • Pantel
  • Sobee Studios

34.000’den fazla çalışanı ve PSTN, DSL, Fiberoptik İletişim, Metro Ethernet, IPTV, Mobil telekomünikasyon gibi hizmetleri bulunan Türk Telekom; Şubat 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit erişim hattı, 7,8 milyon genişbant, 17 milyon mobil abone ve 1,8 milyon IPTV abonesi sahibidir. Ayrıca Türk Telekom; Borsa İstanbul 30 Eylül 2016 kapanış verilerine göre; 6.614 milyar dolarlık varlığıyla Türkiye’nin en değerli 6. şirketi konumundadır.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.