Bellona’yı kim kurdu?-Boydak Holding’in mobilya devlerinden..

Olay’in kurucusu kim?-Amerika’nın en büyük kozmetik şirketi!

İnterneti kimler kurdu?-Hayatımızın ayrılmaz parçasının doğuşu…

Türkiye’de en çok satılan otomobil markalarının sahipleri

The Marmara Otel’inin sahibi kimdir?-Taksim’in efsaneleri kim?

Hepimiz Taksim Meydanı’na çıktığımızda karşımıza dikilen en heybetli binanın kimin olduğunu merak edebiliriz. “Kimkurdu” ekibi olarak bu binanın kimlere ait olduğunu özenle araştırdık, sorduk ve bulduk.

Oğuz Gürsel adlı Burdur 1932 doğumlu işadamının kurduğu “Kiska Holding” şirketinin sahibi olduğu “The Marmara Hotels and Residances” yüzde yüz Türkiye sermayeli sayılabilir.

Onlarca katlı bu binanın sahibi olan adam, Kiska Holding’i 1960’da kurmuştur ve o günden bu yana inşaat işleriyle şirketini büyütmüştür. Irak, Rusya ve Amerika’da da faaliyet gösteren Oğuz Bey çok azimli olması ve sabırlı olmasıyla tanınmaktaydı. Uzunca bir süre ralli ile uğraşmıştır ve “kross” dalında birincilikleri bulunmaktadır.

The Marmara Hotel kimindir?

Burdur 1932 doğumlu İşadamı Oğuz Gürsel’in kurduğu Kiska Holding’e aittir. Kiska Holding ise halen Gürsel ailesinindir. Oğuz Gürsel vefat ettikten sonra holding 3 erkek evladına kalmıştır. Ancak Oğuz Bey’in 3 erkek çocuğu Ardıç, Kağan ve Bike; bu Holding’in doğrudan sahibi olmalarına rağmen yönetime çok az el atmaktadırlar. Ardıç Bey nispeten daha etkili bir işadamıdır. Grubun gelirlerinin yarıdan fazlası “konaklamadan” kalanı ise yeme-içme hizmetlerinden ve kira gelirlerinden oluşmaktadır.

The Marmara grubu Kiska holding’e aitse de ondan bağımsız olarak çalışmaktadır ve başından ise “Serdar Alp Turan” bulunmaktadır. Kendisi 9 Eylül Turizm Otelcilik Mezunudur. Divan, Sheraton gibi otellerde üst düzey yöneticilik görevleri tecrübe etmiştir.

Şu anda Pendik, Şişli, Suadiye, Çamlıca, Taksim, Antalya, Bodrum’da yarı otel yarı residance “Marmara Oteller” bulunmaktadır. Hatta Manhattan’da bile Marmara bulunmaktadır. Tüm mülkler başkalarıyla ortak olunmaksızın doğrudan Kiska Holding’e aittir. Öyle ki bu Holding şu anda Gürsel ailesini Türkiye’nin en zengin 100 ailesi içine sokmaktadır. Buyrun alttaki resme bakın.

FOREX'TE 100.000 DOLARLIK YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.