Ak Hun Devleti’nin kurucusu kimdir?-Afganistan ve Hindistan’da Hun izleri…

Avrupa Hun Devleti’ni kim kurdu?-Hristiyanların merkezi İtalya’yı titreten Türkler!….

Windows’un kurucusu kim?-Dünyanın tartışmasız işletim sistemi imparatoru

Kitapyurdu(.)com’un sahibi kim?-Türkiye’nin ilk ve en büyük kitap sitelerinden

TEB kimindir?

İsminden de anlaşılacağı üzere Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermaye ile doğup büyümüş bankalarından biri olan TEB; 1927 yılında kurulmuştur.

Kuruluş itibariyle TEB, küçük bir yerel banka idi ve ismi Kocaeli Halk Bankası idi. Yani sadece Kocaeli iline ve onun sakinlerine hizmet veren, kendi halinde, mutevazı bir banka olarak uzun yıllar Türk ekonomisine katkı sağlamıştır. Taa ki 1982 yılına kadar…

1982 yılında Çolakoğlu Holding; o zamanki ismiyle Kocaeli Halk Bankasının sahip olduğu cevheri fark etmiş ve tamamını satın alarak ismini de Türk Ekonomi Bankası yapmıştır. Bu tarihten itibaren TEB; Kocaeli sınırlarını aşarak 81 ilde faaliyet göstermeye başlamış ve hızla büyümüştür. Bu genişlemenin doğal bir sonucu olarak da merkezi İstanbula taşınmıştır.

2011 yılında ise TEB in Türkiye içinde büyümesi tamamlanmış, buna bağlı olarak  yurt dışındaki yatırımcıların da dikkatini çekmiştir. TEB in ortaklarından biri olan ve bankacılık sektörünün önde gelen isimlerinden olan BNP Paribas; TEB in çoğunluk hissesini satın almış; böylece Türk Ekonomi Bankası uluslararası bir kimliğe bürünmüştür.

Daha öncelerden ismini sık sık duyduğumuz Fortis Bank ın sahibi de Paribas olduğu için; Fortis Bank Türkiye’nin TEB’in bünyesine katılmasıyla Türk Ekonomi Bankası daha da büyümüştür.

Günümüzde 88 yaşında olan TEB; 500’ü aşkın şubesi ve 1500’ü aşkın ATM’si ile vatandaşa hizmet vermeye devam etmektedir. Bankacılığın yanı sıra factoring, portföy yönetimi, tüketici finansmanı gibi alanlarda da hizmet veren Türk Ekonomi Bankası’nın hisselerinin bir kısmı ise halka açık olarak hisse senedi piyasalarında işlem görmektedir.

TEB’in sahibi kim?

Günümüzde Türk Ekonomi Bankası’nın TEB, Fortis ve çeşitli dallanmaları Fransız asıllı bankacılık devi BNP Paribas ile Çolakoğlu Holding arasında hemen hemen yarı yarıya olacak şekilde paylaştırılmıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.