Dadi’nin kurucusu kim?-Çin’in ticari araç üreticisi

Changan’ı kimler kurdu?-Çin’in en köklü otomobil markalarından

BYD Otomotiv kimlerin?-Kökeni hangi ülkeden?

BAIC Otomotiv’in sahibi kim?-Çin’in en büyük otomotiv şirketlerinden biri

Starbucks’u Kim Kurdu ?

30 Mart 1971 tarihinde Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegel tarafından ABD’de açılan kahve dükkanı Starbucks’ın merkezi Washington’dır.

Adını Moby Dick karakterinden alan dükkana 1982 yılında Howard Schultz da katılmıştır.

İlk mağazaları Britanya Kolombiyası, Vancouver ve Şikago Illinois üzerinde açılan ünlü kahve dükkan 5,712 şubeye sahiptir.

Büyük bir kısmı ABD sınırında bulunan Starbucks’ın CEO’su olan Howard eşcinsel dostudur. Firma anlayışı gereği tüm çalışmalarda eşcinsel haklarını da savunan Starbucks’ın simgesinde bir deniz kızı, yıldız ve taç gibi semboller yer almaktadır.

Birbirinden farklı soğuk ve sıcak kahve çeşitleri ile çikolatalı tatlıları sayesinde günümüzün en çok tercih edilen kahve dükkanlarından biri olan Starbucks gelirlerini her geçen gün arttırmaktadır.

Kim Kurdu : Jerry Baldwin, Gordon Bowker, Zev Siegelbaldwin-photo

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Tolga 31 Mayıs 2017

Merhaba, Önce Moby Dick’ten esinlenerek bir isim konmak istenmiş ancak ‘Starbucks’ ismi konmuştur. Daha sonra ironik bir şekilde Moby Dick’teki geminin kaptanının isminin ‘Starbuck’ olduğu öğrenilmiştir. Yani Starbucks ismi Moby Dick’ten esinlenmemiştir. (‘Starbucks-Gönlünü İşe Vermek’ – Howard Scultz (Starbucks’ın sahibi) kitabından)

Mustafa gul 23 Temmuz 2018

Karton kutudaki 50 kuruşluk kahveye neden 15 lira verirler bilmiyorum… Starbuck ‘tan Dunya da bir cok ulkede mevcut.Őrnegin İtalya da 1 tane iken bizim güzelim úlkemizde neden 408 tane?Acaba yabanci hayranligi mi, cok mu paramiz var? Yoksa bizim insanlarimizda baska bir eksiklik mi var?