Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Erzincan Üniversitesi’nin kurucusu kim?-Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi

Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

Efendi ile Uşağı kitabını kim yazdı?-Ölüm karşısında herkes eşittir…

Rönesans Holding’in kurucusu kim?-Dünyanın tanıdığı Türk müteahhit

Rönesans Holding’i emlak ve gayrimenkul veya inşaat sektörünün içinde olanlar mutlaka duymuştur. Ama bunun dışında Türkiye’de diğer şirket topluluklarına göre ismi daha az duyulmuştur. Belki faaliyet alanının daha dar ama daha uzmanca olması, belki de kuruluşunun yurt dışında olması bu durum üzerinde etkili olmuştur. Ama öyle ya da böyle Rönesans Holding; büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren ve gelecek vaat eden dünya çapındaki Türk şirketlerinden biridir.

Rönesans Holding’in patronu kim?

Diğer birçok holdinge göre epey genç olan; 1993’te kurulan Rönesans Holding’in kurucusu Dr.Erman Ilıcak’tır.

Böyle yeni bir oluşum olmasına rağmen Erman Ilıcak’ın kurduğu bu yapı; sahip olduğu akademik, araştırmaya ve öğrenmeye müsait temeller sayesinde diğer birçok rakibiyle arasındaki açığı kapatmış; verimli çalışma sayesinde kısa sürede başarı sağlamıştır.

Holdingin kökeni yurt dışındadır dedik: Rönesans Holding; Rusya’nın St.Petersburg şehrinde kurulmuştur. Böyle olmasında kurucu Erman Ilıcak’ın kariyeri ve şirketin daha kazançlı işler arayışında olması etkilidir.

Erman Ilıcak kimdir?

Rusya’nın en büyük inşaat firmalarından birini inşa eden Erman Ilıcak; alışıldık CEO imajına göre son derece genç bir isimdir. 1967 yılında Malatya’da doğmuştur. Bilginin ve eğitimin değerini bilen, babası avukat olan aydın bir ailede yetişmesi, onu gelecek yıllarda elde edeceği başarılı çalışmalarına hazırlamıştır.

Malatya doğumlu olmasına rağmen Erman Ilıcak; ailesinin işleri sebebiyle taşınmış ve 1969 yılında, kendisi iki yaşındayken hayatı Ankara’da devam etmeye başlamıştır. Çocukluğundan beri zeki ve gelecek vaat eden bir öğrenci olarak TED Koleji’ndeki eğitimini başarıyla tamamlamış, ardından ODTÜ İnşaat Mühendisliği’ne girmiştir.

Sahip olduğu sağlam özgeçmiş sayesinde Ilıcak kendisini sektörün liderlerinden biri olmaya taşıyacak işler bulmakta zorlanmamıştır. Öyle ki; 1990 yılında üniversiteden mezun olur olmaz Türkiye’nin tartışmasız inşaat liderlerinden olan ENKA‘da işe girmiş ve holdingin Rusya ayağında önemli görevlerde bulunmuştur. Buradan Rönesans İnşaat ve St.Petersburg ile ENKA’da yapılan sağlam bir kariyer arasındaki ilişkiyi okuyucumuz kurmuştur eminim…

1993 sonrasındaki çalışma dönemi boyunca Erman Ilıcak eğitim hayatını da ihmal etmemiş; Avusturya’da Viyana Ekomoni Üniversitesi  ve ABD’de Minnesota Üniversitesi‘nden aldığı eğitimlerle İşletme dalında yüksek lisansını tamamlamış; hemen akabinde Paris’te doktorasını yaparak doktorluk unvanına kavuşmuştur. Yani Erman Ilıcak; hem bir holding sahibi olup hem de akademik kariyeri bulunan nadir iş adamlarından biridir.

Rönesans Holding’in kuruluşu

Temel direği inşaat ve gayrimenkul sektörleri olan bu şirket; kurulduğu zaman sadece evleri boyamak için hizmet vermekte olan küçük bir işletmeydi. Ama her şeye sıfırdan başlamasına rağmen Rönesans Holding; zamanla St.Petersburg’ta ve Rusya’nın diğer bölgelerinde inşaat işleri almayı başarmış ve günümüze kadar gelen azim öyküsü şekillenmiştir. Öyle ki günümüzde Rönesans Holding; Rusya’nın en büyük ikinci müteahhitlik şirketidir. Bu sıralama dünya çapında 37 iken, Avrupa’da ise 10.luk makamıdır. 20 yıl gibi bir holding için son derece kısa zaman diliminde böyle büyüme yakalaması; bize uluslararası çalışmaya açık, nitelikli ve terübeli iş gücünün başarı için önemini bir kez daha ıspatlamıştır.

Erman Ilıcak (1967-)

Erman Ilıcak (1967-)

Rönesans Holding’in faaliyet alanları

Dediğimiz gibi en çok bilinen ve kaynağını sağladığı sektörler inşaat ve gayrimenkul olan Rönesans Holding; zamanla elde ettiği yatırım imkanlarına bağlı olarak enerji, gayrimenkul geliştirme gibi alanlara da giriş yapmıştır.

40.000’e yakın çalışanı ile ofis, AVM, vs. şehir yapılarından tutun da çeşitli üretim tesislerinden ağır fabrikalara kadar akla gelebilecek her binanın inşası konusunda son derece tecrübeli olan Rönesans Holding; Rusya, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ağırlıklı olmak üzere hizmet verdiği onlarca ülke bulunmaktadır.

Ayrıca Rönesans Holding’in sahibi olan Erman Ilıcak; 2014 Forbes verilerine göre Türkiye’nin en zenign 10. iş adamıdır.

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Mehmet baritugan 17 Şubat 2017

Erman beyi tebrik eder gurur kaynağı gençlere örnek bir akademisyen iş adamı olabilirliği göstermesi açısından başarılarının devamını dilerim.

Servet Gülay 23 Ağustos 2017

Bu firmada çalışmış ve halen çalışan arkadaşlarım var, inşallah bende bu aileden biri olarak çalışcam Allah izin verirse. Kime sorsam çok sağlam firma dedikleri bu ve 40.000 ‘e yakın çalışan yani ekmek yiyen insan, erman bey sizden Allah razı olsun…