Dünya Gazetesi’ni kim kurdu?-Türkiye’nin en büyük ekonomi gazetesi

Evrensel Gazetesi’ni kim kurdu?-Emek evrenseldir

SEKA’yı kimler kurdu?-Türk kağıt endüstrisinin babası

OZ kitabının yazarı kim?-Kansaslı Dorothy

Richemont gerçekte kimlerin?-Güney Afrika’nın lüks imparatoru

Richemont; dünyada hala var olan veya geçmişte var olmuş diğer lüks üreticilerinden çok farklı bir oluşumdur. Diğerlerinin sadece saat, takı, mücevher, vs. bir lüks aksesuar üzerine çalışmasının aksine Richemont; bu unsurların hemen hepsini bünyesinde barındıran bir şirketler topluluğuur. Sadece zenginlere yönelik olan ürünlerin halihazırda birçok üreticisi varken Richemont; bu üreticileri satın alma yoluna giderek ticari dehasını lüks sektöründe gösteren bir holdingtir.

Richemont’u kimler kurdu?

İşin özüne inecek olursak Richemont; Güney Afrika’daki beyaz sömürgeciliğinin bir ürünüdür. Şirketin merkezi her ne kadar İsviçre’de olsa da kurucusu ve kurmaylarının kökenleri Güney Afrikadandır.

Tam adı Compaigne Financiere Richemont SA olan Richemont; 1988 yılında Güney Afrikalı iş adamı Johann Rupert tarafından kurulmuştur.

1950 yılında Güney Afrika’nın Stellenbosch şehrinde doğan Johann Rupert; çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirdikten sonra üniversite eğitimini de Stellenbosch Üniversitesi’nde tamamlamış; ardından babası Dr. Anton Rupert’in tanında lüks üretimi ve yatırımı üzerine çalışmaya başlamıştır. 1940 yılında babasının kurduğu ve yürüttüğü Remgro şirketinde tecrübelendikten sonra burada işlerin aşına geçmiş; aynı zamanda 1988 yılında Richemont Grubu’nun da temellerini atarak uluslararası lüks ticaretine hızlı bir giriş yapmıştır.

Johann Rupert (1950-)

Johann Rupert (1950-)

Kökeni Güney Agrika’daki altın ve elmas cevherleri olsa da Richemont elindeki bu kozu akıllıca kullanmasını bilmiş; günümüze gelene kadar kendi üretimlerinin ve ticaretinin yanı sıra dünyadaki birçok lüks üreticisini de satın alarak sürekli hacmini büyütmüştür. Bugün Richemont’un bünyesinde o kadar çok farklı şirket vardır ki; holding faaliyetleri üç ana grupta ilerlemektedir: Mücevherler, saatler ve diğer iş kolları.

Dünyaca meşhur Cartier, VanCleef&Arpels firmaları Richemont’un mücevher departmanındayken; Vacheron Constantin, A.Lang&Söhen, Officine Panerai, Piaget ve diğer birçok saat markası da lüks saat grubuna mensuptur. Diğer iş kollarında ise Dunhill, Montblanc, Peter Millar, Shanghai Tang gibi saat ve mücevher dışındaki lüks üretimleri vardır.

Van Cleef&Arpels saat

Van Cleef&Arpels saat

Richemont’un sahibi kimdir?

Merkezi İsviçre’nin Bellevue şehrinde bulunan Richemont’un yönetim kadrosu; aradan geçen 25-30 yılda pek de değişiklik geçirmemiştir. Şirketin başında hala Johann Rupert bulunmaktadır.

30.000’e yakın çalışanı ile dünyanın dört bir yanında hizmet vermekte olan Richemont; 20 milyar Euro’yu aşkın net varlığı ve 1,5 milyon Euro’ya yakın karı ile LVMH’nin ardından dünyanın ikinci büyük lüks holdingidir.

İsviçre’de de en büyük altıncı şirket unvanını elde etmeyi başaran Richemont’un kurucusu ve sahibi Johann Rupert; 7.7 milyar dolar cıvarındaki servetiyle dünyanın en zengin 5 Afrikalısından biridir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.