Asya Avar Devleti’nin kurucusu kim?-Orta Asya’dan Kore’ye kadar uzanan bir Türk gücü

Ak Hun Devleti’nin kurucusu kimdir?-Afganistan ve Hindistan’da Hun izleri…

Avrupa Hun Devleti’ni kim kurdu?-Hristiyanların merkezi İtalya’yı titreten Türkler!….

Windows’un kurucusu kim?-Dünyanın tartışmasız işletim sistemi imparatoru

Radiohead’i Kim Kurdu?

Müzik Grupları, SANAT 29 Eylül 2014

1986 yılında, alternatif rock, elektronik ve deneysel rock müzik türünde parçalarıyla, bir grup okul arkadaşı tarafından kurulan İngiliz Radiohead grubu, dünya çapında 20 milyonu aşan albüm satışları ile pek çok müzik severin beğenisini kazanmıştır.

XL ve TBD plak şirketleriyle anlaşmalı olarak çıkardıkları albümleri ile dönemin pek çok grubundan ayrılan, kendilerine has bir tarz yaratan Radiohead’in üyeleri Thom Yorke, Ed O’Brien, Colin Greenwood, Phil Selway ve Jonny Greenwood’dur. İlk single’ını Creep adıyla piyasaya süren grubun esinlendiği sanatçılar arasında Elvis Costello, Queen, R.E.M ve Joy Division gibi gruplar ve sanatçılar yer almaktadır.

İlerleyen yıllarda Pablo Honey, The Bends, OK Computer, Kid A, Amnesiac, Hail to the Thief, In Rainbows,  The King of Limbs gibi albümler çıkaran grup 2011 yılında ‘’En iyi kayıt ambalajı’’ dalında ödül kazanmıştır. Özellikle deneysel çalışmalarıyla bilinen Radiohead, 2001 yılında ‘’En iyi alternatif albüm’’ ‘’Yılın albümü’’ gibi ödüllerle Grammy’e büyük bir yankı uyandırmıştır. Grup daha önceki yıllarda Türkiye’de konser vermemiştir.radioheadkurucu2

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.