Dacia’nın sahibi kim?-Romanya’nın otomobil markasını yakından tanıyın

Fransa Ulusal Cephe Partisi’ni kim kurdu?-Fransa’nın en eski ve en sağ partilerinden

Grup 84’ü kimler kurdu?-Ankara çıkışlı bir rock grubu daha

Türk Telekom’un kurucusu kim?-Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon ağı

POKERİ İLK KİM BULDU?

Bu klişe sorunun cevabını nette çok aradığınızı biliyorum. Bulamadığınızı da biliyorum. Zira Fransızca ve İngilizce kaynaklar dışında hiçbir yerde pokerin kökeni hakkında detaylı bilgi yok. “Kimkurdu” editörleri olarak bu sorunun cevabını sizlere vermekten onur duyarız.

Pokerin tarihini incelediğimizde görüyoruz ki bu tarz iskambil, batak, pişti gibi kumar oyunlarının İran’dan geldiğini, kökeninin Mezopotamya yöresine has olduğunu görebiliyoruz. Tam olarak bilinmese de Pokerin İran’da binlerce yıldan beri oyanan “As Nas” oyununun türevi olduğu düşünülmektedir.

İranlılardan Fransızlara diplomatik ilişkiler ve ticaret neticesinde geçmiş olduğu düşünülen İskambil oyunlarının Fransızlar tarafından Amerika’ya yayıldığını ve Poker’in günümüz anlamdaki şeklinin ilk olarak New Orlean’da oynandığı bilinmektedir. O zamanlar 20 karttan oluşan ve adam başı 5 kart olarak bölüşülen kartlarla oynanan Poker’in Amerika’da gece hayatında ve alkollü sofralarında 1990’lı yıllardan beri oynandığı bilinmektedir.

Alın size flosh royal

David Parlett’in araştırmaları göstermiştir ki Poker’in gerçekten Pers oyunu olan “As Nas” ile çok sıkı bağlantıları olduğunu. Zira Poker’e Fransa’da “Poque“, İrlanda’da “Poca“, Almanya’da “Pochen” denilmektedir. Bu da demektir ki yakın uluslara çabucak sıçrayabilen bir oyun olan poker’in; Pers’lerden gelebileceği muhtemeldir.

Klasik okulun aksine modern okul tarihçileri Poker’in tarihi hakkında antik dönem incelemesini benimsemezler ve bu görüşü reddederler. Onlara göre bu oyunun gelişimi 52 kartlı günümüz anlamdaki türünün kökenine bakmakla olmalıdır. Zira onlar idda oyunlarının hepsinin benzer sistematiğe sahip olduğunu ve Poker’in de bu matematiğe sahip olmasının gayet normal olduğunu benimsemektedirler. Onlara göre bu oyun ilk defa 1800’lü yıllarda Amerika’da Missisipi Nehri’nin çevresinde türemiştir.

FOREX'TE 100.000 DOLARLIK YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.